Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Podnikání

Vláda schválila urychlený harmonogram uvolňování opatření souvisejících s koronavirem a umožnila volný pohyb osob

Pětietapový jízdní řád má nyní jen 4 části

Redakce / 23.04.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Rozhodnutí, které urychluje původně pětietapový jízdní řád, reaguje na povelikonoční vývoj reprodukčního faktoru, počtu nově nakažených a počtu lidí ležících kvůli nákaze Covid-19 na JIP. Zároveň přichází v době, kdy Pražský městský soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Soud konstatoval, že jsou nezákonná.
 

Vláda schválila soudem zrušená opatření ministerstva zdravotnictví jako krizová opatření vlády podle krizového zákona. 

Ruší se od pátku 24. dubna 2020 zákaz volného pohybu osob. Lidé se budou moci pohybovat ve volném prostoru ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jako doposud. Jak řekl ministr Vojtěch, umožňuje to uvolnění dobrá epidemiologická situace. "Po uvolnění zákazu volného pohybu osob bude opět možné cestovat do zahraničí," dodal Vojtěch. Při návratu bude nutný negativní test nebo karanténa.

Hlavní posun původního harmonogramu je však obecně nejen v datumech (obecně posun o 14 dnů), ale také u obchodních prostor, kde se původně jen malé prostory do 200 metrů daly dohromady s těmi většími - do 2,5 tisíce metrů. Zvažuje se zároveň, že by se 11. května pustila i obchodní centra za specifických podmínek.

Vláda svůj návrh představila již dnes: poučila se a dala podnikatelům alespoň čtyři dny na to, aby otevřeli provoz.

Od 27. dubna

Dle ministra průmyslu Karla Havlíčka provozovny do 2,5 tisíce m2, a nejen jen původně do 200 m2, budou uvolněny od pondělí 27. dubna za předpokladu, že se bude jednat o provozovny, které mají samostatný vchod a které nejsou v obchodních centrech nad 5 000 metrů čtverečních. 

“11. května, čili 14 dní poté, za předpokladu, že se bude vyvíjet epidemiologická situace dobře a budou naplněny specifické hygienické podmínky, tak jsme připraveni pustit i provozovny v nákupních centrech. To jsou ty, které budou zatím zavřeny, a ty, které se nacházejí v klasických nákupních obchodních centrech. Současně tím pádem i provozovny nad 2,5 tisíce metrů čtverečních, které opět nejsou v nákupních centrech. Nad tímto byla největší diskuze. Uvažovalo se o tom, že se to udělá ještě později. Nakonec tedy převážil názor takový, že to nemůžeme dále prodlužovat a že jsme připraveni s provozovateli obchodních center diskutovat a do značné míry jasně nařídit, jak na tom musí být hygienická pravidla a co tam musí být s ohledem na dezinfekce, s ohledem na odstupy, počty lidí v jednotlivých prodejnách atd. Takže stále říkáme, může to být s otazníkem, ale věříme, že se to zvládne," vysvětlil náročnost rozhodnutí týkající se otevření provozoven o určité velikosti Havlíček.

Současně se již uvolňují i autoškoly, kde zatím neznáme další omezení (počet lidí v učebně apod.). 

Lidé budou moci znovu využívat posilovny a fitness centra, a to ve specifickém hygienickém režimu.

Věřící budou moci chodit na bohoslužby s maximální kapacitou 15 osob. 

Otevřou se knihovny a zoologické, botanické a dendrologické zahrady - zatím pouze venkovní prostory, pavilony a další vnitřní prostory budou zatím zavřené (netušíme, jak to bude např se záchody, které patří do vnitřních prostor).


Od 11. května

Počítá se s tím, že by se otevřely restaurace, hospody, bufety, nicméně takové, které budou mít buď výdejní okénko nebo zahrádku

Urychlilo se i otevření holičství, kadeřnictví, pedikúrami, manikúrami, solária a kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby: původně měly přijtí na řadu až 25. května.

V první polovině května dojde k otevření muzeí, galerií a výstavních síní

Dojde i na zámky, hrady a skanzeny – pochopitelně venkovní prostory pouze. Současně se počítá s venkovními tréninkovými aktivitami profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti.


25. května

Závěrečná fáze se posunula z 8. června na 25. května. Tam už by mělo dojít k úplnému zprovoznění restaurací, hospod, bufetů, kaváren a podobně. 

S tím souvisí i hotely, penziony a vše, co je s tím spojené. 

Dosud nepovolené taxislužby, ale většina z nich už je stejně povolena. Živnosti, při kterých je porušována integrita kůže, jedná se o různé tetování a tak dále. 

Otevřou se i divadla, zámky a hrady i s interiérem a ostatní kulturní aktivity. Nicméně opět za přesně definovaných hygienických podmínek.

Současně se povolují kulturní, společenské a sportovní akce - zatím bez specifikace počtu osob (minule bylo uváděno 50, ale stále se jedná se všemi aktéry a zřejmě to bude o něco více). Dle Havlíčka je možné, že se to trochu zvedne tak, aby se mohly dělat třeba profesionální sportovní soutěže bez diváků, ale aby se tam samozřejmě mohli všichni aktéři dostat.

Uvolní se zotavovací akce a podobně (zjistíme zda tábory včetně příměstských) pro děti do 15 let věku a různá další opatření například v cestovním ruchu. Svatby za specifických hygienických podmínek a konečně i ty zoologické, botanické a dendrologické zahrady, včetně vnitřních prostor.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: vlada.cz, Ministerstvo zdravotnictví


 

Související články
Podpory podnikatelům přicházejí z více směrů: od státu i od měst. Spravedlivé však nejsou
Sněmovna schválila podporu OSVČ, nouzový stav se prodloužil do konce dubna
Kdo má dnes otevřeno? Uvolňování vládních opatření - 1. etapa (20. duben 2020)
Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru
Podnikatelé, knihovny i sportovní centra s otevíráním váhají: nařízené podmínky jsou někdy těžko splnitelné
Knihovna ve Dvoře Králové otevře 4. května, provoz bude zatím omezený

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1394x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí