Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Podnikání

Podnikatelé, knihovny i sportovní centra s otevíráním váhají: nařízené podmínky jsou někdy těžko splnitelné

Redakce / 27.04.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Od pondělí 27. dubna mohou své dveře fyzicky otevřít po 6 týdnech další provozovny. Ne všichni podnikatelé jsou však z nastavených podmínek nadšeni: někteří preferují dále pokračovat pouze ve svých on-line aktivitách, dokud nebudou moci nabídnout svým klientům plný servis a zázemí. V některých případech jsou pro ně totiž nastavené podmínky těžko splnitelné.

Knihovny čekají na stanovené podmínky z hygieny

Některé vybrané insitutce spadající pod město či kraj se dokonce domluvili se svým zřizovatelem na posunutí otevření široké veřejnosti z důvodu zatím nespecifikovaných hygienických zásad. Mezi ně patří i Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové, kde pracovnice rozvezli v době nouzového stavu 261 čtenářům celkem 1892 dokumentů (1564 knih, 241 periodik, 87 AV medií). "Dnešním dnem možnost rozvozu v takovém rozsahu končí," zveřejnial knihovna na svém facebookovém profilu. "Příští týden, hned, jakmile ministerstvo vydá hygienické zásady pro provoz v knihovnách, se pečlivě připravíme na otevření knihovny. Po konzultaci s vedením města jsme se dohodli na zpřístupnění knihovny pro veřejnost (prozatím pouze výpůjční služby) od pondělí 4. května," vysvětlili svůj postoj zástupci knihovny.

Fitness a jógová centra

Od 27. dubna 2020 může opět veřejnost zavítat do posiloven a fitness center. Každý sportovec musí mít pro sebe prostor 10 m2 a při cvičení roušku. Ve vnitřních prostorech nebudou přístupné šatny a sprchy, návštěvníci tak musí přijít již oblečení ve sportovním a jen se přezují. Ideální je, když mají i své vlastní cvičící podložky. Jednotlivá sportovní centra k tomu přistupují individuálně: někdo pokračuje v on-line či venkovním prostředí (např. jóga) a posunuje otevření vnitřních prostor na pozdější dobu, kdy bude moci nabídnout svým zákazníkům plné pohodlí, jiní si jsou vědomi omezení, ale jsou vděčni za možnost otevřít. 
"Otevíráme sportovní lekce pro dospělé - funkční tréninky, kruhové tréninky, jógu v síti, rehabilitaci cviceni (SM metoda) a individuální sportovní lekce. Za Attitude otevíráme lekce jógy v síti a pole dance, kde jsou malé skupinky. Chystáme také nové lekce, které budou po max. 8 lidech (napr. lyrapole)," sdělila nám Lucie Sýkorová z 24/7 Gym by Attitude ve Dvoře Králové, která vede zároveň i taneční skupinu Attitude. "Vzhledem k tomu, že stále musíme cvičit v rouškách, tak se budeme zaměřovat na správné provedení cviků," dodala Sýkorová.
"Sádhana bude ještě nějaký čas zavřená. Je to mé stanovisko k pravidlům, se kterými neladím, protože podmínky a nařízení vlády jsou tak nesmyslné a s jógou neslučitelné, že raději počkám až bude situace pro skupinovou praxi příznivější," informovala na svém webu Ilona Limberská, provozovatelka Sadhana yoga studia v Trutnově. 

Zoologické a botanické zahrady - jen venkovní prostory

Velké areály zoologických a botanických zahrad se rovněž otevírají. Ředitelé českých zoologických zahrad společně lobbovali za dřívější otevření minulý týden poté, co vláda prezentovala svoji první verzi uvolňování vládních opatření, ve které pro ně byl původně stanoven jako první možný termín otevření až konec května (25. 5. - bez vnitřních prostor). Zoologická zahrada ve Dvoře Králové v pondělí 27. dubna také otevírá, ale za speciálních podmínek týkajících se i omezené možnost platby vstupného. Podrobně jsme o dvorské zoo psali zde.

Prodejna oblečení - bez zkoušení

Velice rozhořčeni jsou majitelé obchodů s oblečením, kteří mají nařízeno svým zákazníkům neumožňovat vyzkoušet si zboží ve svých provozovnách. Naproti tomu v prodejnách obuvi si zákazníci budou moci boty vyzkoušet: ovšem pouze v ponožkách (bylo i doposud doporučováno) a s dezinfikovanýma rukama. 
"Našili jsme nedávno v našich dílnách mnoho roušek. Znám tedy velice dobře všechny hygienické normy, které se k výrobě ochranných prostředků pojí. Patří k nim i závěrečná fáze, tj. dezinfekce napařovacími žehlícími systémy. Ráda bych se tedy zeptala, pokud jsou majitelé obchodů s oděvy schopni zajistit žehlení a napařování oděvů přímo na prodejnách (většina maloobchodních prodejců tyto systémy má), jaký je důvod k tomu, aby jim bylo znemožněno zkoušení oblečení na prodejnách? Pokud vím, oblečení se prodává i v rámci supermarketů typu Tesco a Lidl, kde se tento problém až do dnešního dne neřešil. Specializovaní prodejci oděvů jsou připraveni, a je to jejich standartní přístup, dodržet a zajistit hygienická opatření na nejvyšší úrovni. Pokud bude zboží po vyzkoušení v kabinkách, které budou personálem také ihned dezinfikovány, neprodleně propařeno žehlícím systémem, nevidím žádný důvod k tomu, aby se oblečení nemohlo na prodejnách zkoušet. V opačném případě se to dá chápat tak, že jste sice maloobchodníkům s oděvy umožnili otevřít prodejny, ale zároveň jste svými nařízeními znemožnili jakýkoli prodej," rozhodla se napsat ministrovi zdravotnictví svůj podnět Mgr. Tereza Pobořilová, jednatelka Sophia Bohemia s.r.o.

Není tak vůbec zřejmé, že dnes otevřou všechny provozovny, které by otevřít mohly. Může se také stát, že některé neotevřou již nikdy: podpora podnikatelů od vlády, která zavření jejich provozoven nařídila, byla dle Podnikatelských odborů nedostatečná. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: fcb Městská knihovna Slavoj, fcb Sophia Bohemia, fcb Sadhana studio, TS Attitude, vlada.cz, Safari park Dvůr Králové

Související články
Objednejte si knížku z knihovny! Dovezou vám ji až domů - mrkněte na video.
Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru
Vláda schválila urychlený harmonogram uvolňování opatření souvisejících s koronavirem a umožnila volný pohyb osob
2. kolo výzvy Pomozte nám pomáhat: obchody v centru města se udrží jen díky vám. Podívejte, co vám místní obchodníci vzkazují
Knihovna ve Dvoře Králové otevře 4. května, provoz bude zatím omezený
Kadeřnické a kosmetické salony se otevírají, ale mají omezení - i pro zákazníky
Koronavirové opatření podražilo kadeřnictví i holičství
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1030x
 
Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí
12.05.2023 - 16.07.2023
Výstava: Krásy Podkrkonoší
3.06.2023 09:00 - 4.06.2023 17:00
Josefovské čarování 2023