Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Podnikání

Sněmovna schválila podporu OSVČ, nouzový stav se prodloužil do konce dubna

Redakce / 8.04.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. U finančních úřadů o něj budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři. K dokončení legislativního procesu by mohlo dojít v průběhu tohoto týdne, tedy nejpozději do 12. dubna.
 
Zákon o podpoře OSVČ byl schválen Poslaneckou sněmovnou v úterý 7. dubna, ve čtvrtek o něm bude rozhodovat Senát. Ministerstvo financí předpokládá, že by k dokončení legislativního procesu mohlo dojít v průběhu tohoto týdne, tedy nejpozději do 12. dubna.

Příspěvek 500 korun denně je určen především těm osobám, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna. K podání žádosti bude stačit mailem poslat naskenovaný podepsaný formulář. Žádosti budou přijímány i klasickou poštou, prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO), na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. Formulář bude Finanční správou představen v řádu nejbližších dnů.

Zaměstnanců se tato podpora netýká, pro ty je zde vládní program Antivirus, který zaštiťuje ministerstvo práce. Kompenzační bonus se vyplácí za ty kalendářní dny, za které žadatel neobdržel podporu v nezaměstnanosti. 

Kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 25 tisíc korun
 • Jedná se o jednorázový daňový bonus vyplácený finančními úřady, není to zdanitelný příjem

Kdo má nárok?

 • OSVČ, která vykonává svou činnost jako hlavní (podle zákona o důchodovém pojištění)
 • OSVČ, která vykonává svou činnost jako vedlejší, pokud:
 1. Pobírá invalidní nebo starobní důchod
 2. Je na mateřské nebo rodičovské dovolené
 3. Pečuje o zdravotně postiženou osobu
 4. Připravuje se na budoucí povolání (studenti)
 • OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání)
 • OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti) 
 • Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.

Kolik mohu získat?

 • Částka je 25 000 Kč jednorázově, tj. 500 Kč za každý den, kdy jsou splňovány podmínky pro přiznání bonusu. Pokud osoba po nějakou dobu nesplňuje uvedenou podmínku (např. nebyla po celou dobu OSVČ), bonus se odpovídajícím způsobem krátí.

Odpovědi na případné otázky najdete zde.


Splácení hypoték

Jednotlivci i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které se musí požádat, si lze vybrat. Také tento zákon ještě dostane k posouzení Senát. Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.


Další témata k projednání v Poslanecké sněmovně

Připraven k projednání je balíček opatření ministerstva spravedlnosti. Obsahuje odklad podávání insolvenčních návrhů, zastavování dlouhodobě bezvýsledných exekucí a změkčení podmínek oddlužení. 

Na programu je rovněž úprava přijímacích zkoušek na vysoké školy, snížení administrativní zátěže úřadů práce, prodloužení lhůty pro doložení odborné způsobilosti realitních makléřů a změny v povinnostech uchazečů o práci. 

Poslanci posoudí také uzákonění pravomoci policistů a strážníků pokutovat na místě přestupky proti vládním krizovým opatřením. 

Na stole je také návrh, podle kterého by mohli jednotlivci i firmy přerušit na vlastní žádost na tři nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték.

Dalším tématem bude zákon, podle kterého by nájemník nemohl dostat výpověď z bytu, pokud by nebyl schopen kvůli epidemii koronaviru platit nájemné. 

Předloha s obdobnými principy míří i na nájmy prostor pro podnikatele.

Diskutovat se bude i novele zákona o České národní bance, která rozšiřuje její možnosti obchodovat na finančních trzích.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: vlada.cz, Ministerstvo financí

 

Související články
Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru
Zrušení nouzového stavu: co by to znamenalo ve skutečnosti?
Vláda schválila urychlený harmonogram uvolňování opatření souvisejících s koronavirem a umožnila volný pohyb osob

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 475x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí