Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Lékaři

První nakažený koronavirem potvrzený v kraji. V nemocnicích vyhlásili zákaz návštěv

Redakce / 9.03.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Všechny krajské nemocnice přistupují ode dneška k plošnému zákazu návštěv na všech lůžkových oddělení až do odvolání. Důvodem je první potvrzený případ koronaviru v kraji. Zároveň nemocnice zvažují další opatření, o kterých vás budeme informovat.

Potvrzený případ v našem kraji je z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Muž byl v kontaktu s osobou, která se nakazila v Bostonu. Nyní je v domácí karanténě.


Mimořádné opatření - MZČR

Hygienické stanice budou na pokyn ministerstva zdravotnictví hlásit praktickým lékařům a praktickým lékařům pro děti a dorost všechny osoby, které byly v kontaktu s nakaženými pacientem, a lékaři na dálku rozhodnou o karanténě v délce 14 dnů.  „Doposud toto rozhodnutí činili a osobně pacientům doručovali hygienici. Nově to budou dělat na dálku praktičtí lékaři na základě informací od hygieniků. Protože chceme, aby se hygienici soustředili na trasování kontaktů osob, které jsou nakažené, a nákazu maximálně podchytili,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Dále Ministerstvo zdravotnictví nařizuje všem osobám, kterým místně příslušná krajská hygienická stanice sdělí, že byly v kontaktu s pacientem, u kterého byla laboratorně potvrzena nákaza koronavirem, aby poskytly potřebnou součinnost a podrobily se nařízené karanténě.


Zásady chování u podezření na koronavirus

Pokud máte podezření na nákazu koronavirem (příznaky a pobyt v zasažené oblasti), nechoďte do zdravotnického zařízení, ale telefonicky kontaktujte Krajskou hygienickou stanici, případně Kliniku infekčních nemocí FN HK. Nově je zřízena možnost domácího vyšetření u podezřelých koronavirem. Jedna taková záchranka vyjela ve čtvrtek 5. března večer z Hradce Králové, aby vyšetřila člověka ze Dvora Králové. Již v pátek jsme veřejnost informovali o tom, že u testované osoby ze Dvora Králové nebyl koronavirus potvrzen.
Pro ty, kteří přesto do zdravotnického zařízení dorazí osobně, zřídí nemocnice nejpozději do pátku 6. března nárazová kontaktní místa, kde bude možné tyto pacienty vyšetřit. U vstupu do nemocničních areálů bude informační značení navádějící k těmto infekčním čekárnám. 

Vzhledem k aktuálnímu tématu infekce koronavirem zřídila nemocnice Trutnov i Dvůr Králové pro pacienty našeho regionu informační linku, kde poskytují základní informace o postupu v případě podezření na infekci – telefonní číslo 499 397 345 (Trutnov po 24 hodin) a 499 300 615 (Dvůr Králové).

Standardní doporučení pro postup v případě akutní respirační infekce (klidový režim, zůstat doma, minimalizovat kontakt s ostatními…) jsou obecně platná. Lidé, kteří se vrátí z Itálie po 7. březnu 2020 musí ihned kontaktovat svého lékaře.
Podrobné obecné informace o koronaviru jsou zde. Aktuální informace lze získat na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
Krajské nemocnice jsou dle oficiálního stanoviska zásobeny ochrannými pomůckami na dva měsíce běžného provozu.


Vývoj omezení či zákazů návštěv dle jednotlivých nemocnic od 5. března 2020 

Dle informace z 5. března 2020 omezí KRÁLOVÉDVORSKÁ NEMOCNICE kvůli koronaviru návštěvy pouze na oddělení následné péče až od pondělí 9. března do odvolání. Již o den později posunula zákaz návštěv na dřívější termín - 6. 3. 2020 - a zahrnula nově do něj i JIP interního oddělení. Na všech ostatních odděleních jsou návštěvy povolené.

U všech oddělení žádá nemocnice všechny blízké pacientů o pečlivé zvážení nutnosti návštěv především s ohledem na rizika přenosu respiračních infekcí. Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem pro pacienty regionu informační linku, kde poskytuje základní informace o postupu v případě podezření na infekci koronavirem – telefonní číslo 499 300 615 je dostupné 24 hodin. Zároveň již byla vytvořena izolační místnost pro případy podezření na onemocnění COVID-19.

Oblastní nemocnice TRUTNOV, a. s. vyhlásila v souvislosti s výskytem koronaviru v České republice zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů na vybraných odděleních 

dne 5. března 2020 až do odvolání na všech JIP, dále ARO, odd. onkologie a interny

Na interním odd. budou individuální žádosti o návštěvu pacienta posouzeny primářem a ošetřujícím lékařem. Zároveň nemocnice zavádí dočasné vyřazení z odběrů krve a krevní plasmy po dobu 4 týdnů od návratu z Itálie do České republiky.

Oblastní nemocnice NÁCHOD, a.s., vyhlašuje 

od 5. března až do odvolání zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů ve všech nemocnicích ONN a to na vybraných odděleních:

  • Nemocnice Náchod: JIP – chirurgická, neurologická, interní, Interní oddělení, ARO
  • Nemocnice Jaroměř: Léčebny dlouhodobě nemocných, lůžka následné péče
  • Nemocnice Broumov: lůžka následné péče, multidisciplinární JIP, oddělení následné intenzivní péče – NIP, oddělení dlouhodobé intenzivní péče – DIOP, interní oddělení
  • Nemocnice Rychnov nad Kněžnou: následná rehabilitační péče, ARO, interní oddělení, JIP – chirurgická, interní

Oblastní nemocnice JIČÍN vyhlásila 

od 5. března 2020 zákaz návštěv na těchto odděleních:JIP interního oddělení, ARO, radioterapeutické oddělení. 

U všech ostatních oddělení prosí všechny blízké pacientů o pečlivé zvážení nutnosti návštěv především s ohledem na rizika přenosu respiračních infekcí.

V NOVÉM BYDŽOVĚ je zákaz návštěv na oddělení LDN také od 5. března 2020 do odvolání. 

Od 3. března 2020 platí zákaz návštěv s okamžitou platností ve Fakultní nemocnici HRADEC KRÁLOVÉ až do odvolání na následujících pracovištích:

  • všechny jednotky intenzivní péče
  • všechna oddělení na IV. interní hematologické klinice, Klinice onkologie a radioterapie
  • všechna oddělení na Plicní klinice, Klinice infekčních nemocí a Porodnicko gynekologické klinice
  • oddělení F, G, H na III. interní gerontometabolické klinice
  • Dětská klinika - hematoonkologické oddělení

Omezení návštěv potrvá do odvolání a souvisí se šířením koronaviru a má zatím výhradně preventivní charakter.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Zdravotnický holding KHK

Související články
Zákaz návštěv platí téměř ve všech nemocnicích v kraji. Výjimkou je Dvůr Králové n. L.
Nákaza koronavirem ve Dvoře Králové se neprokázala
Je vyhlášen nouzový stav. Jak se opatření dotkne regionu?
Program pro děti v Attitude (po dobu chřipkových prázdnin)
Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem uzavřela pracoviště na poliklinice, omezuje vjezd do areálu
Ministerstvo financí připravilo kosmetické úlevy pro podnikatele
Nepište a nevolejte starostovi, aby vám řekl, kdo to je, kde to je!
Páteční hlášení starosty města
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3288x
 
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Asistent prodeje (vinotéka Dvůr Králové)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
26.03.2023 19:00 - 26.03.2023 20:30
Super-Blb
26.03.2023 14:00 - 26.03.2023 18:00
Klauniáda - cesta do pohádek 26.03.2023
26.03.2023 16:45 - 21.05.2023 17:00
Výstava Socha v hlíně