Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Architektura > stavby

Doplňující informace o nepovolené stavbě nového zdravotnického zařízení ve Dvoře Králové

Nové zdravotnické zařízení ve Dvoře Králové nad Labem se staví bez povolení

Redakce / 24.05.2019, Dvůr Králové nad Labem
V pořadu ČT24 byla ve čtvrtek 23. května 2019 zveřejněna reportáž o stavbě nového objektu ve Dvoře Králové nad Labem bez povolení. Aféra se týká nového zdravotnického zařízení, které se má nacházet ve zrekonstruované vile (bývalá školka TIBA) a nových 2 křídlech této budovy. Právě hrubé stavby těchto dvou traktů jsou považovány stavebním úřadem ve Dvoře Králové za nepovolené.

FOTOGALERIE - Nové zdravotnické zařízení ve Dvoře Králové nad Labem?

Změna územního plánu jako překážka stavebního povolení


Investorem stavby je královédvorská Stavební společnost Žižka, s.r.o., která má dle vyjádření příslušného stavebního úřadu povolení pouze na přestavbu vily, která sloužila kdysi jako školka a byla době koupě investorem před 2 lety v dezolátním stavu. Toto povolení získal investor i na terénní úpravy v září 2018. Dva trakty, zcela nové objekty, které se na vilu napojují a mají již téměř hotovou hrubou stavbu, jsou budovány bez povolení. "Celý projekt včetně vyjádření všech dotčených orgánů mám od konce loňského roku připravený a předložený na stavebním úřadě," prohlásil v článku MF Dnes jednatel společnosti Vladislav Žižka ml. Celé novostavbě však chybí základ stavebního povolení, kterým je v tomto případě změna územního plánu související s novým využitím pozemku. Vladislav Žižka ml. v článku pro MF Dnes uvedl, že očekával schválení změny územního plánu, o kterou požádal v březnu 2018. K tomu však zatím nedošlo. Stejný investor ve městě před 3 lety zrekonstruoval také zchátralé objekty v dolní části hlavního náměstí ve Dvoře Králové, a vytvořil tak ve městě oblíbenou pasáž propojující náměstí s postranní ulicí. Pasáž byla v roce 2016 nominována na Stavbu roku v Královéhradeckém kraji. 

Ke změně územního plánu v katastru města Dvůr Králové n. Labem došlo naposledy na podzim roku 2014. Nová výzva, která nabízela občanům podávat podněty ke změně v územním plánu, byla vypsána v březnu roku 2016, uzávěrka návrhů podnětů byla do října téhož roku. V současné chvíli (květen 2019) jsou na úřední desce města Dvora Králové nad Labem vyvěšena hned 2 oznámení o záhajení řízení a konání veřejného projednání změn ohledně územního plánu města Dvůr Králové n. L.

Povolení nebo odstranění?


S budováním přístavby začal investor bez povolení úřadu na začátku letošního roku. Dle vyjádření vedoucího Odboru výstavby a územního plánování ve Dvoře Králové n. Labem Ing. Martin Rudolfa je nyní zahájeno řízení o odstranění stavby a zároveň řízení o dodatečném povolení stavby na základě žádosti stavebníka. Možné jsou tak obě varianty, jak celá věc může skončit. To potvrdila i tisková mluvčí Města Dvůr Králové n. Labem Miroslava Kameníková, která zároveň připouští, že změna územního plánu je dlouhodobý proces, který trvá několik let, a neumí říci, kdy dojde k jejímu nejbližšímu schválení zatupitelstvem. 

Nabídka nového zdravotnického zařízení

V nově vzniklém zdravotnickém zařízení se bude poskytovat dlouhodobá ošetřovatelská péče, sociální služby a péče o lidi s demencí, které v regionu stále chybí. Provozovat ji bude společnost Vividus East, jejímž jednatelem je Michal Karadzos. "Máme předběžný příslib zdravotních pojišťoven k plnému hrazení pobytu a zdravotnické péče pro všechny pacienty, kteří budou splňovat kritéria pro umístění do tohoto zařízení. Abychom však tento příslib naplnili, jsme jako provozovatel v blízké budoucnosti povini splnit mnoho provozních, technických, právních nařízení a regulací," informoval čtenáře MF Dnes. 

Pracoviště ve Dvoře Králové není novinkou v jejich portfoliu: podobné pracoviště provozuje již na Moravě v Brně - Řečkovicích. Ve Dvoře Králové se počítá s kapacitou 164 lůžek. Významný je i přínos v otázce zaměstnanosti, kdy v regionu vznikne zhruba 90 nových pracovních míst. 

„Máme v tomto oboru zkušenosti a chceme do regionu přinést moderní péči a zdravotnické zařízení 21. století. Populace stárne, po následné ošetřovatelské péči pro seniory a rekonvalescenci například po úrazech je zdravotnické zařízení tohoto typu pro region velmi potřebné. Naší cílovou skupinou budou lidé z celého Královéhradeckého kraje. Překvapilo nás to, ale pevně věříme, že se to podaří investorovi vyřešit. Stále platí, že chceme zahájit provoz v průběhu příštího roku," řekl pro MF Dnes jednatel společnosti Michal Karadzos. Doufá, že problémy s povolením stavby neohrozí plánované otevření centra. 
Součástí areálu by měla být i kavárna s relaxační zónou, knihovna pro pacienty a nezbytné parkoviště. 

V článku pro MF Dnes zmínil Michal Karadzos také důležitý aspekt spolupráce s okolními nemocnicemi, kdy plně podporuje avizovaný záměr Krajského holdingu vybudovat v areálu městské nemocnice ve Dvoře Králové nad Labe nové operační sály, stejně jako inevstice týkající se rozšíření klinické a lůžkové nemocniční péče.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: MF Dnes, Kralovedvorsko.cz, ČT24


Související články
Dobrá zpráva dne. Zdevastovaná školka v Podharti změnila majitele!
Bývalá školka Tiby prochází rozsáhlou rekonstrukcí
Rozestavěné zdravotnické zařízení ve Dvoře Králové nemá stavební povolení
Nikdo na městském úřadu neví, co se zde staví
Kraj chce v Jaroměři investovat do Domova se zvláštní režimem
Zastupitelstvo města Dvůr Králové n. L. se chystá po 5 letech schválit změnu územního plánu
Nové zařízení pro dlouhodobě nemocné ve Dvoře Králové patří mezi nejmodernější v ČR
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 7394x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
19.07.2024 18:30 - 19.07.2024 21:30
Taneční večer s živou hudbou - Revival
21.07.2024 19:00 - 21.07.2024 22:00
Kino - Hrabě Monte Christo