Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Architektura > stavby

Dvůr Králové nad Labem se chlubí novou pasáží. Slavnostně byla otevřena ve středu 27. dubna

Redakce / 28.04.2016, Dvůr Králové nad Labem
Ve středu 27. dubna 2016 byla slavnostně otevřena Pasáž 80, jediná funkční pasáž ve Dvoře Králové. Nejedná se jen o zastřešený průchod mezi zrekonstruovanými domy, ale také o využitý prostor dvora, který ústí do Valové uličky. Právě zde přestřihli včera slavnostní pásku investor stavby Vladislav Žižka a starosta města Jan Jarolím. Přinášíme také video z tohoto otevření a bohatou fotogalerii míst, kam se široká veřejnost nedostane.

FOTOGALERIE - Pasáž 80

Ačkoliv restaurace a kavárna ve dvoře pasáže začnou nabízet své služby až dnes, ve čtvrtek 28. dubna 2016, ostatní bytové i nebytové prostory polyfunkčního domu nesoucí stejný název slouží svým nájemníkům již delší dobu. Kolaudace domu proběhla na konci prosince loňského roku. Jak řekl investor stavby Vladislav Žižka přítomným novinářům, celý projekt trval 4 roky: 2 roky se projektovalo a 2 roky stavělo. Již na začátku stavebních prací měl však investor pronajato 70 % prostor. To bylo výhodné pro obě strany: interiéry pronajatých prostor byly šité na míru jednotlivým nájemníkům. Investor také mimo jiné zajistil tankovnu v restauraci. 

Urbanistický význam stavby

Polyfunčkní dům i s pasáží se sestává z původně dvou sousedních domů v Revoluční ulici, těsně přiléhající k náměstí TGM. Rekonstrukcí se podařilo opravit nejen 2 zdevastované domy a oživit náměstí. Pasáž propojila náměstí s Valovu uličkou a místní i návštěvníci města se tak snáz dostanou na Hankovo náměstí či na nábřeží Labe, kde se nacházejí sportovní a kulturní instituce. Valová ulička je pěší zónou a díky novému povrchu a osvětlení se stala po letech zapomenuté nevýznamné cesty bezpečnou a příjemnou variantou pro pěší i cyklisty, navíc s nádhernými výhledy na Labské údolí včetně regionální dominanty – vrchu Zvičina. 


Pohostinství

Jedním ze dvou propojených domů byl dříve tradiční a vyhlášený pohostinský dům KOPP, kde dlouhá léta nacházeli zázemí návštěvníci města a nevynechali ani vyhlášenou pivnici. Dnešní pasáž 80 navazuje na tuto přetrhanou tradici - Penzion na náměstí, fungující již od 90. let v jedné z budov současné Pasáže, se díky rekonstrukci rozšířil a zásadně zmodernizoval. V pasáži nechybí ani zmíněná pivnice - v restauraci ve dvoře je dokonce tankovna se speciálním pivem KOPP. Kromě piva, které si lidé mohou čepovat sami z malého výčepu na jednom ze stolů, si v pasáži lidé pochutnají například i na kávě v japonské kavárně, kde ale mimo kávy plánuje podávat suši, či zdravé saláty a ovocné nápoje.

Ordinace, banky i kanceláře

Pasáž však nabízí i služby místním - do přízemí budov se vrátila již dříve zde sídlící cestovní agentura INVIA, přestěhovaly se sem z jiných míst ve městě 2 banky (UniCredit Bank, ČSOB), v 1. patře našli odpovídající zázemí a snadný přístup pro své pacienty 3 lékaři (praktičtí lékaři Stoszkovi, gynekolog Minář a urolog Kubíček) a nechybí zde ani kanceláře a byty k pronájmu. 

Pokud půjdete k některému ze zmíněných lékařů, prohlédněte si pozorně vnitřní prostory. Na stěnách visí fotografie místní fotografky Jany Pechlátové, které pocházejí ze Dvora a okolí. Některé tvarované podhledy jsou na chodbách tvořeny monolity, které byly vyráběné na zakázku a na místě se již skládaly jako stavebnice. Jedna ze stěn chodeb je vlastně původním zadní fasádou pohostinského domu. Na zdi vnitřní chodby jsou tak zanechána nejen okna, ale také venkovní ráz fasády. Celý interiér je vyzdoben velkoplošnými fotografiemi Jany pechlátové. Překvapující je také prosvětlenost všech vnitřních prostor díky světlíkům a vzdušnosti celé stavby.

Význam Valové uličky

Jedná se o místo původních městských hradeb, jejichž součástí byla i katovna. Do dnešních dnů se z hradeb dochovala kromě patrných zdí jako součástí domů i takzvaná „Brána”. Ta je skutečnou vstupní bránou do horní části města pro pěší i motoristy a nachází se na jednom konci Valové uličky. Na druhé straně 200 metrů dlouhá Valová ulička ústí na Hankovo náměstí, kde je umístěna plastika Rukopisu královédvorského a kulturní zařízení včetně kina a kulturního zařízení Hankův dům. Valová ulička byla dlouhá desetiletí opomíjena, ačkoliv právě odtud jsou výjimečné výhledy na údolí Labe a Zvičinu. Je to ideální místo k bezpečné cestě pěších a cyklistů s omezením motoristů (pěší zóna).

Autor: Kateřina Sekyrková

Fotogalerie: Fotografie jsou od pánů Čermáka, Bartošky a Machka. Moc všem děkujeme! Při jejich nahrávání se nám seřadili podle zcela neznámého klíče, takže vznikla zajímavá koláž, která PASÁŽ 80 ukazuje za slunce, v mracích, večer i v noci.

Související články
Prodejci mohou před obchody v centru města vystavovat zboží. Musejí ale dodržet podmínky stanovené vyhláškou
Stavba roku kraje: Jsou již známé nominace
V lahvovně Tambora pracuje unikátní automatická linka
Ve zrekonstruovaných budovách na náměstí budou od ledna banky, lékaři i právníci
Královédvorskou laboratoř zvanou "papírák" nahradí nová. Na jejím financování se bude podílet i JUTA
Komunikační agentura - víte co to je?
Studenti z Hořic vyrobili sochu Anežky České. Půjde do Vatikánu
O královédvorskou průmyslovou zónu "na kopečku" projevily zájem hned dva subjekty
Dvůr Králové nad Labem má další dřevěnou sochu - dřevěná liška dává dobrou noc v areálu DDM Jednička
Mezi letošní nejlepší stavby patří rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové
Mezi 16 nominovanými stavbami soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje jsou 4 objekty z Královédvorska
Restaurace Country Saloon na náměstí TGM ve Dvoře Králové slaví 20 let, a to takřka se stejným personálem!
Samoobslužné benzinky na Královédvorsku - trénink na cesty do zahraničí
Ocenění jménem spokojených zákazníků v Královéhradeckém kraji získala i cestovní agentura ze Dvora Králové - I.R.I. - Tours Agency, spol. s r.o.
Hallooween v centru Dvora Králové (28.-30.11.2016)
Pasáž 80 ve Dvoře Králové v příloze Hospodářských novin
Dobrá zpráva dne. Zdevastovaná školka v Podharti změnila majitele!
Penzion Na Náměstí
Vaše komentáře
Poděkování, 29.04.2016 18:34, Reagovat
Moc rád bych poděkoval že jste konečně opravili Valovu uličku. Několik let jsem si tam tudy zkracoval cestu na vozíku z domova do práce, když jsem jezdil do strže a ne jednou jsem si povzdechl když jsem se kolečkem zabořil do díry kde byla kaluže po roztátém sněhu, kdy ta voda vystříkla a já měl celí vozík špinaví. To jsem si vždy povzdechl a říkal si, jestli pak se dožiji doby kdy to tady bude opravený a budu se tudy moci projet bez strachu zablácení a obavy že si zlomím vidlici nebo věčného kličkování mezi dírami, které už s přibývajícími lety nebylo možné. Jsem tedy rád že toho dne jsem se dočkal a co kdy byl sen, je dnes skutečnost.

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 15251x