Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Rozhovory

Ján Svorada: Jízda s profesionálem v trutnovské galerii moderního umění

Redakce, / 28.05.2024, Dvůr Králové nad Labem
S Jánem Svoradou to byla jízda již v době jeho profesionální kariéry. Jízda se však jmenuje i nová výstava v trutnovské galerii moderního umění, kam přijal Ján Svorada pozvání na besedu, kterou moderoval sám kurátor výstavy Petr Volf.
Sestřih besedy s Jánem Svoradou proložený záběry z výstavy JÍZDA:


Ján Svorada je náš nejslavnější silniční cyklista - spurter. Vzpomínky na kariéru amatérského a poté i profesionálního cyklisty by nestačily ani na celý den, nikdo se tak nedivil a ani neprotestoval, když původně hodinová beseda se protáhla na téměř dvouhodinovou. 

Co vše zaznělo?

Ján Svorada zavzpomínal na Závod míru a jeho trutnovské etapy, na svá první vítězství na Grand Tours, na legendární první místo na Champs-Élysées v poslední etapě Tour de France. Ale i na to, jak se mu ošklivě vymstilo, že se nechal autem vyvézt kus kopce na Giro d'Italia. (To vše najdete ve videu výše)

Dále vysvětloval některé cyklistické termíny (např. "terezín", nebo "přeložit"), rozebírala se taktika a konkrétní situace v jednotlivých etapách nejznámějších závodů, proces přerodu amatérských cyklistů v profesionály. 
Počítaly se ročně najeté kilometry (30 tisíc), analyzovaly zdravotní problémy, které umí potrápit cyklisty nejen během závodů. 
Došlo i na sdílení zkušenosti s atakováním hranice svých možností
Nechyběla vzpomínka na dávné soupeře, férovost jednání na závodech, týmovou spolupráci. 

Po vyčerpávající odpovědích, které pan Svorada zvládal s naprostým klidem, následovala komentovaná prohlídka nedávno instalované expozice zvaná Jízda. Ta se snaží o propojení umění a sportu - jak jinak než právě cyklistiky. 
Ti největší fanoušci silniční cyklistiky se však nemohli dočkat, až si s bývalým profesionálem zajezdí po okolí: samozřejmě na kole!

Jaké otázky ještě padly?


Zajímalo by vás, jaké kolo aktuálně osedlává vítěz poslední etapy Tour de France? 
Aktuálně 4násobný dědeček nevlastní žádné kolo. Nepotřebuje jej vlastnit, testuje novinky výrobce. Na elektrokole jezdí jeho manželka, aby sladili rychlost a dojezd. 

Co dělal po ukončení kariéry?
Po ukončení kariéry hledal, co bude dělat dále, a sám uznal, že to bylo velmi náročné období. Nakonec využil nabídky spolupracovat dále s těmi, které potkával během své profesionální dráhy. K tomu mu pomohla i výborná znalost italštiny. 

V kolika letech začal s cyklistikou?
Jako malý hrál hokej, ale obecně měl v mládí problém se prosadit v týmovém sportu. Proto se dal na silniční cyklistiku, aby později zjistil, že se jedná také o týmový sport. Jeho predispozice rozhodli pro roli spurtera. Dle jeho názoru není vůbec nutné se silniční cyklistikou začínat v raném věku. Jsou příklady úspěšných profesionálů, kteří začali až ve 20 letech.

Jak vnímal zpočátku povinnost nosit přilbu?
V amatérském závodu se přilby nosily - z kožených řemínků. Tato ochrana hlavy byla lehká, skladná. Naopak první umělohmotné přilby byly poměrně težké a při jízdě tak trpěla krční páteř. Dnes jsou již helmy vypracované a každodenní cyklista rozhodně nerozporuje jejich účinnost.

Výstava JÍZDA

od 3. května do 3. listopadu 2024
EPO1 – Elektrárenská 322, Trutnov, původní Elektrárna Poříčí 1
Jízda se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. Vystavena jsou díla více než čtyř desítek umělců několika generací. Ukazují kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. 

Kateřina Sekyrková
Foto: redakce

FOTOGALERIE - Ján Svorada: Jízda s profesionálem v trutnovské galerii moderního umění

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 208x
 
Kalendář akcí
12.07.2024 09:00 - 13.07.2024 16:00
Oživlý Josefov 2024
13.07.2024 14:00 - 13.07.2024 18:00
Lanžovská lávka
13.07.2024 19:00 - 13.07.2024 21:00
FRANTIŠEK KINSKÝ A MATYÁŠ NOVÁK: MILÍ MOJI…
14.07.2024 19:00 - 14.07.2024 20:30
Kino - Zápisník alkoholičky
14.07.2024 16:30 - 14.07.2024 18:00
Kino - Jak zachránit draka