Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Pacienti z Královéhradeckého kraje jsou převáženi do sousedních krajů, pár volných míst mají jen v Jičíně

Redakce / 9.02.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V Královéhradeckém kraji 9. února 2021 opět počet nemocných Covid-19 přesáhl hranici 8 000. Situace je o to náročnější, že přibývá pacientů v těžkém stavu. Nemocnice tak jsou nuceny poskytovat intenzivní péči i mimo jednotky intenzivní péče, na standartních lůžkách.
 

Situace s přetíženými nemocnicemi zde byla již na začátku letošního ledna - tehdy však čísla aktuálně nakažených také atakovala 8tisícovou hranici. 

Nemocnice Královéhradeckého kraje varují před kolapsem zdravotní péče


Situace v nemocniční péči napříč krajem je kritická. Lůžkové kapacity, které jsou na maximu možného, jsou vyčerpané. 

Během dnešního poledne (9. 2. 2021) byla v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standartních lůžek, která jsou lokalizována z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější. Na zbytek kraje připadá pouze jedno volné intenzivní lůžko a tři standartní. Další možnosti na rozšíření kapacit jsou téměř nemožné, narážejí na personální možnosti. Rezerva v řádu jednotek lůžek je pouze v Oblastní nemocnici Jičín. 

Mobilní antigenní testování

Nejhůře je na tom Trutnovsko a Náchodsko. V krajských nemocnicích v Náchodě, Trutnově a ve Dvoře Králové pomáhá armáda. Díky ní začalo také tento týden antigenní testování pomocí mobilních týmů: v obcích ORP Trutnov i Dvůr Králové a u velkých zaměstnavatelů. 

Zvýšený počet příjmů

Počet příjmů nových pacientů přivezených do krajských nemocnic ZZS narostl za poslední týden o čtvrtinu. Zatímco v uplynulých týdnech to bylo cca 220 pacientů týdně, v uplynulých sedmi dnech se již jednalo o 280 pacientů. Nemocnice se situaci snaží řešit překlady pacientů na lůžka následné péče, to je však možné pouze u těch hospitalizovaných, u nichž to zdravotní stav dovoluje. Naši lékaři tipují takové pacienty stále obtížněji, jedná se zpravidla o jednotky lidí denně. Momentálně je v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje hospitalizováno téměř 360 pacientů. Například v náchodské nemocnici se zdravotníci aktuálně starají o více než 130 pacientů s covid-19, z nichž téměř tři desítky vyžadují intenzivní péči. 

Transport pacientů do jiných krajů

Situace je o to náročnější, že přibývá pacientů v těžkém stavu. Nemocnice tak jsou nuceny poskytovat intenzivní péči i mimo jednotky intenzivní péče, na standartních lůžkách. Například v Oblastní nemocnici Náchod, kde bylo během pondělí 22 nových příjmů, je aktuálně 15 pacientům zajištěna intenzivní péče mimo JIP. Stále častěji jsou hospitalizováni pacienti v mladším věku. 

Jediným řešením, které pomůže nemocnicím v Královéhradeckém kraji situaci zvládnout, jsou převozy pacientů do nemocnic mimo kraj. Krajský koordinátor akutní covidové péče proto aktuálně zajišťuje transport 15 pacientů z náchodské nemocnice. Také v následujících dnech budou nemocnice tuto pomoc potřebovat.  

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

Foto: fcb Oblastní nemocnice Náchod


 

Související články
Odběrová místa na testy Covid-19 v Královéhradeckém kraji
Dnes začíná první vlna očkování na Covid v krajských nemocnicích
Antigenní testy na COVID-19 v Královéhradeckém kraji (seznam testovacích center)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1167x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí