Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Mobilní antigenní testování probíhá i na Královédvorsku

Dobrovolné testování veřejnosti na covid-19 mimo nemocnice

Redakce / 9.02.2021, Dvůr Králové nad Labem
Na základě spolupráce Armády ČR s městem Trutnov a tamní oblastní nemocnicí probíhá antigenní testování pomocí mobilních odběrných týmů i na Královédvorsku. Ještě tento týden využije této nabídky 6 obcí z ORP Dvůr Králové.
 

Testování zdarma v místě bydliště

„Je potřeba, aby lidé měli odběrová místa s antigenními testy v dosahu, proto se snažíme jejich síť rozšiřovat,” zmínil v tiskové zprávě kraje hejtman Martin Červíček. Je to jedna z možností, jak ovlivnit vývoj epidemie v našem kraji, ve kterém jsou již nemocnice na pokraji kolapsu. Noví pacienti jsou dle závažnosti odváženi do nemocnic sousedních krajů. Bohužel do kritických stavů se dostávají čím dál častěji mladší pacienti. 

Stacionární odběrová místa v krajiV Královéhradeckém kraji již tak vzrostl počet míst, kde se testuje na covid-19. Vedle sedmi odběrových míst v nemocnicích vznikla odběrová místa také na hradeckém letišti a na univerzitním parkovišti Univerzity Hradec Králové. Náchodská nemocnice rozšířila odběrová místa do Opočna, Jaroměře a do Broumova. 

O nasazení dvou 3členných mobilních odběrových týmů, které pomohou s antigenním testováním na Trutnovsku, se rozhodlo na základě stále stoupající počtu nemocných a také přetížení stacionárních odběrových míst v trutnovské nemocnici. Každý mobilní tým je složen ze zdravotníka, řidiče a administrátora. Vzorky budou odebírat tyto týmy nejen v OBCÍCH, ale i ve VELKÝCH FIRMÁCH. 

Předpokládá se, že díky zjednodušení administrativy budou moci odběrové týmy provést až 300 testů denně. V případě pozitivního výsledku bude ihned proveden také PCR test.

“Ano, nabídli jsme volné kapacity na antigenní testování i obcím v ORP Dvůr Králové,” potvrdil portálu Královédvorsko.cz Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnov, který koordinuje mobilní testování na Trutnovsku. 

Krizový manažer města Dvůr Králové Pavel Lev v rámci spolupráci s městem Trutnov oslovil v pátek 5. února nejdříve větší obce v regionu, které splňují hygienické podmínky a mají k dispozici zázemí, kde lze tyto testy provádět. Testování probíhá většinou pod střechou, využívají se veřejné místnosti úřadů, prázdné kulturní sály, tělocvičny apod. Zájem zatím projevilo na Královédvorsku 6 obcí, ačkoliv odběrové místo v nemocnici ve Dvoře Králové n. Labem, dle posledních informací, přetížené není. 

Testování bez podmínek a registrace

Výhodou těchto mobilních odběrových míst je však dostupnost pro všechny: bez dojíždění, nutné registrace či jakéhokoliv jiného omezení (např. testování max. každý 3 den zdarma). Stačí na dané místo v daný čas přijít, prokázat se průkazem zdravotní pojišťovny a občanským průkazem

“Díky intenzivnějšímu testování dojde k odhalení nakažených osob, a tím ke zpomalení šíření nákazy covid-19 v regionu,“ dodal Jan Jarolím, starosta města Dvůr Králové. Nemocní nemusí mít žádné příznaky: jsou pouze přenašeči. Proto zdravotníci i zástupci obcí a kraje apelují na lidi, aby se nechali zdarma otestovat, ačkoliv se cítí zdraví.

Itinerář mobilního testování v nejvíce postižené části Královéhradeckého kraje byl vytvořen v úzké spolupráci Města Trutnov, jednotlivých obcí a Oblastní nemocnice Trutnov. Dle slov trutnovského místostarosty by rádi nabídli obcím testování i v různých hodinách. “Jeden týden bychom nabídli v dané obci testování v dopoledních a další týden v odpoledních hodinách, aby měli možnost se nechat všichni, kdo o to projeví zájem,” dodal Eichler. 


Aktuální rozpis testování na Královédvorsku

ČTVRTEK 11. února 2021

Vlčkovice v Podkrkonoší: 8:00 – 9:00 hod.

Choustníkovo Hradiště: 8:00 – 11:00 hod.

Dolní Brusnice: 10:00 – 11:00 hod.

Mostek: 13:30 – 15:30 hod.

Bílá Třemešná: 13:30 – 17:00 hod.

Vítězná: 16:30 – 18:30 hod.

Rozpis budeme aktualizovat a doplňovat.

Rezervace na antigenní testování v nemocnicích KHK

Výhodou objednaného testování je předem známá hodina/minuta, ale i možnost výběru odběru v autě či pro pěší přímo v odběrovém centru.


Antigenní testování u lékařů


Dobrovolné testování zdarma provádí i vybraní lékaři v regionu. Iniciativa Lékaři pomáhají Česku, která tyto lékaře zastřešuje, dokonce podporuje projekt systematického antigenního testování ve školách, což může být snadná cesta návratu dětí do škol. Jedná se o antigenní testy ze slin. V současné době se připravuje pilotní projekt ve dvou školách Středočeského kraje.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje, město Trutnov, město Dvůr Králové, Lékaři pomáhají Česku

 

Související články
Plošné testování učitelů na Covid-10 začíná, i ve dvorské nemocnici. Zájem projevilo 25 % učitelů v kraji
Antigenní testy na COVID-19 v Královéhradeckém kraji (seznam testovacích center)
Region nejde hermeticky uzavřít, kontroly policistů budou nahodilé
K mobilním odběrovým týmům přidal Trutnov odběrové místo v centru města
Testování mobilními odběrovými týmy dnes začalo i na Náchodsku
Mobilní antigenní testování na Trutnovsku bude pokračovat i v březnu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1631x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí