Vyhledej
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav

Redakce / 2.08.2019
V neděli 28. července letošního roku se ve zbraslavském kostele sv. Jakuba Staršího konala tradiční poutní mše k uctění svátku tohoto světce. Královédvorský chrámový sbor přijal pozvání P. Jana Gerndta, sídelního kanovníka Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a duchovního správce tohoto kostela a svým zpěvem přispěl ke slavnostní atmosféře bohoslužby v místě, kde se nacházejí ostatky českého krále Václava II. a královny Elišky Přemyslovny.
 
Pan farář Gerndt, duchovní Královédvorský chrámový sbor před kostelem sv. Jakuba Staršího v Praze-Zbraslavisprávce kostela, znal vybrané skladby a ocenil kvalitu hudebního doprovodu mše svaté. Mši celebroval novokněz P. Ondřej Kapasný, který na konci bohoslužby uděloval novokněžské požehnání. Po mši pan farář Gerndt pozval členy Královédvorského chrámového sboru na oběd a navrhl, že doprovodit mši může sbor i kdykoliv v budoucnu. Členové sboru toto pozvání určitě rádi využijí i s ohledem na to, že Královédvorský chrámový sbor už nesmí z kůru královédvorského kostela sv. Jana Křtitele doprovázet místní bohoslužby.

Královédvorský chrámový sbor na kůru kostela sv. Jakuba Staršího v Praze-Zbraslavi Na místě dnešního kostela sv. Jakuba Staršího na Zbraslavi se původně nacházel gotický cisterciácký klášter s kaplí sv. Jakuba, který byl poničený na počátku husitských bouří pražskými příznivci tohoto hnutí. Teprve po ukončení třicetileté války začal klášter znovu prosperovat a roku 1654 byl vysvěcen nově postavený raně barokní opatský kostel sv. Jakuba Staršího, který se dochoval dodnes. Plastická výzdoba hlavního kostelního oltáře je od Ignáce Františka Platzera, působivý oltářní obraz od Itala Giovanniho Piazzetty (1743–1744). Na oltáři v boční lodi je kopie slavné Zbraslavské Madony ze 14. st., jejíž originál je v Národní galerii. Mobiliář představují vrcholná díla českého baroka: obrazy sv. Bernard od Karla Škréty a Narození Krista a Klanění pastýřů od Petra Brandla (není bez zajímavosti, že Petr Brandl působil též ve službách Františka Antonína hraběte Šporka a často pobýval ve Dvoře Králové).

V kostele sv. Jakuba Staršího na Zbraslavský klášterZbraslavi jsou uloženy ostatky českého krále Václava II. a královny Elišky Přemyslovny. Právě k jejímu hrobu se po svém návratu do Čech přišel poklonit její syn Karel IV. Původně zde byl pohřben i král Václav IV., ale jeho hrob byl vypleněn při poničení kláštera husity. Celý klášterní areál je prohlášen Národní kulturní památkou. Velmi nás těší, že na takto významném místě jsme mohli reprezentovat naše město Dvůr Králové nad Labem.

Za Královédvorský chrámový sbor
Daniel Václavík

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (2) Praha Zbraslav

 

Související články
Koncert s premiérou skladby Eduarda Douši ke 100. výročí vzniku ČSR v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové
O neodborně opravených varhanách ve Dvoře Králové pohledem prof. Jaroslava Tůmy
Štědrovečerní zpívání koled u vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové
Královédvorský chrámový sbor zpíval na Velikonoce v Hostinném
Knihu Varhany na Královédvorsku lze nyní zakoupit ve Dvoře Králové
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Koncert s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 942x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
4.01.2020 09:30 - 4.01.2020 15:30
Active sport Zaloňovská desítka 2020
22.02.2020 20:00 - 23.02.2020 03:00
Dubenecký Obecní ples 2020