Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno

Redakce / 22.11.2023
Měsíc po předchozím úspěšném zájezdu jsme se opět vypravili na cesty. Tentokrát byla cílem našeho putování moravská metropole. Přijali jsme pozvání účinkovat na slavnosti sv. Leopolda v konventu Milosrdných bratří v Brně ve dnech 14. a 15. listopadu 2023.
Klášter milosrdných bratří (konvent Královédvorský chrámový sbor v kostele sv. Leopolda v BrněHospitálského řádu sv. Jana z Boha) byl zde založen roku 1747 rodem Dietrichsteinů. Jedná se tedy o tři roky mladšího sourozence našeho hospitálu v Kuksu. Milosrdní bratři jsou bratrský řád, to znamená, že jeho členové nejsou kněží, ale slouží „u lůžka“.  Kromě obvyklých řeholních slibů skládají bratři i slib tzv. hospitality. Jedná se o slib křesťanské péče o nemocné a potřebné. Tu konvent naplňuje provozem nemocnice ve své pobočce ve Vizovicích, lékáren v Brně a Letovicích a mateřské školy v Brně. Rovněž se podílejí na provozu nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Veškerou svou činností se bratři snaží naplňovat své řádové heslo „Dělejme dobro a dělejme ho dobře“.

Královédvorský chrámový sbor v kostele sv. Leopolda v BrněPřízeň osudu nám předznamenal již příjezd, kde se v témže okamžiku sjely u brány kláštera na rohu Vídeňské a Polní ulice všechny posádky, které ze Dvora odjely v různých časech a s různým cestovním programem. Potom se nás již ujal převor konventu bratr Martin, který nám byl obětavým průvodcem a pozorným hostitelem po celou dobu pobytu. Také zde jsme zvolili osvědčené schéma – sobota koncert a neděle doprovod mše.
Při příležitosti svátku sv. Leopolda, patrona klášterního kostela, jsme v sobotní podvečer pod vedením a s varhanním doprovodem Víta Havlíčka účinkovali na koncertu.  Brněnské publikum bylo spokojeno a dojato zejména přednesem skladby „Těbě pajom“ z pera Mozartova současníka, ukrajinského skladatele Dmitrije Bortňanského.
Večer jsme poseděli a prohlédli si klášter s velikou knihovnou, krásným koncertním sálem, ale také se školkou, prádelnou a ubytovnou pro uprchlíky. Se zasvěceným výkladem nás provedl bratr Martin, který pro svoje poslání opravdu „hoří“ a konventem a službou v něm žije po všech stránkách.

Neděle patřila slavnostní mši k poctě Kostel sv. Leopolda v Brněpatrona kostela sv. Leopolda provedením Stadlerovy Missy in B a dalšími drobnějšími skladbami. Účastníci bohoslužby nás na závěr odměnili potleskem. Zpívalo se nám zde opravdu dobře. Nově zrenovovaný pozdně barokní kostel s malířskou a freskovou výzdobou od mistra Josefa Sterna, oválná barokní centrála podobná kostelu v Kuksu, nám vyhovoval svojí velikostí i výbornou akustikou. Novou zkušeností byl hodně vyvýšený chór pro sbor, který nás vysunul blíže ke klenbě, která krásně přenesla náš zpěv do celého prostoru. V kostele jsme obdivovali zajímavý umělecký kříž i zcela nový moderní obětní stůl představující hořící keř a ambon ze štípaného skla autorů Pavla Hřebíčka a Miroslava Vochty.

Královédvorský chrámový sbor v konventu milosrdných bratří v BrněPo cestě zpět jsme ještě navštívili vilu architekta Dušana Jurkoviče v Brně Žabovřeskách a ve Ždáru nad Sázavou jsme se protáhli procházkou na Zelenou horu, do poutního areálu sv. Jana Nepomuckého geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho - Aichela. A pak již rychle domů, kde nás budou brzy čekat adventní koncerty ve Dvoře, Kocbeřích, Hlinsku a Hajnici, na které vás srdečně zveme.

Josef Pojezdný

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a Štědrovečerní zpívání koled
Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø
Červnové koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru (7. a 9. června 2024)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 373x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
24.07.2024 15:45 - 24.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
26.07.2024 15:45 - 26.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
26.07.2024 18:30 - 26.07.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník