Vyhledej
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu

Redakce, / 14.05.2017, Kuks
Lavice v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu nestačily v sobotu 13. května pojmout návštěvníky slavnostního koncertu na nově opravené, 111 let staré varhany. Mezi přítomnými byla i paní poslankyně a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová. Účinkující varhaníci Pavel Svoboda a Vít Havlíček vybrali do repertoáru skladby, při kterých jsme slyšeli pestrou škálu rejstříků nástroje v plné síle zvuku, ale i v jemných tónech. Koncert zpestřila také velmi zajímavá přednáška o varhanách PhDr. Petr Koukala Ph.D.
 

Vít Havlíček ve svém úvodním Varhaník Vít Havlíčekslovu poděkoval vedení hospitálu, konkrétně panu kastelánu Liboru Švecovi, že se oprava kukských varhan uskutečnila a že se podařilo zajistit dostatečné množství finančních prostředků. Pan kastelán nebyl přítomen, protože v zahraničí přebíral prestiží cenu Europa Nostra za rekonstrukci hospitálu Kuks. Poté se již rozezněly nově opravené varhany.

V podání Pavla Svobody zazněla Toccata a fuga d moll J. S. Bacha a Allegro a moll N. Gadeho. Vít Havlíček, který je iniciátorem opravy kukských varhan, zahrál 3 skladby pro flétnový hrací stroj J. Haydna, Fugu D dur J. Kř. Vaňhala a Preludium a fugu a moll J. Brahmse. Byl to krásný poslech v barokně laděném prostoru.

V polovině programu PhDr. Petr Koukal, Ph.D., hlavní organolog NPÚpoutavě promluvil hlavní organolog Národního památkového ústavu, pan PhDr. Petr Koukal Ph.D., který své slovo spojil s projekcí obrázků na plátně. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že naše republika zaujímá přední místo v počtu varhan na počet obyvatel, a právě v našem královéhradeckém kraji máme několik historicky cenných nástrojů. Viděli jsme fotky z průběhu opravy, ale i několik jiných nádherně provedených královských nástrojů z jiných míst.

Ne každá doba byla pro varhanyVarhaník Pavel Svoboda příznivá, a to se odrazilo na jejich stavu. Je dobře, že se najdou dobrovolníci, kteří se ochraně varhan věnují. Příkladem jsou oba účinkující, iniciátoři oprav ve svých domovských místech a okolí. Pan Pavel Svoboda z Dobrušky je mimo jiné předsedou spolku Provarhany. Díky jeho vyvíjené snaze a pomoci dárců už se rozeznělo několik opravených nástrojů.

Petr Koukal, Pavel Svoboda, Martina Berdychová a Vít Havlíček
Ovšem ne všude to jde tak hladce. Varhany v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové také potřebují nutnou opravu, zatím se však nenašla podpora odpovědných lidí farnosti. Doufejme, že oprava v Kuksu bude impulzem pro pokračování započatých snah a budeme si moci poslechnout opravené varhany ve Dvoře Králové i v okolí.

Jana Friedová

foto Miloš Šálek


FOTOGALERIE - Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu

 

Související články
Varhany firmy Rieger na Královédvorsku
Koncert na nově opravené varhany v Kuksu obohatí přednáška o varhanách
Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu
Hudební léto Kuks – osmý ročník mezinárodního festivalu
Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1064x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět