Vyhledej
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Koncert na nově opravené varhany v Kuksu obohatí přednáška o varhanách

Redakce / 27.04.2017, Kuks
V sobotu 13. května 2017 se od 16:00 uskuteční v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu slavnostní koncert u příležitosti nově opravených varhan v tomto kostele. Účinkovat budou varhaníci Pavel Svoboda a Vít Havlíček. V rámci koncertu se uskuteční i krátká přednáška PhDr. Petra Koukala, Ph.D., hlavního organologa Národního památkového ústavu o významu, stavu a opravách varhan. Na koncert je vstupné dobrovolné.
 

Na koncertu zazní slavná Toccata a fuga d moll J. S. Bacha, ale i skladby J. Haydna, J. Kř. Vaňhala a dalších autorů. Interprety budou Pavel Svoboda – laureát varhanní soutěže Pražského jara a Bachovy soutěže v Lipsku a Vít Havlíček – varhaník, hudební teoretik a pedagog pražské AMU, který je iniciátorem opravy varhan v Kuksu. Oba umělci se věnují kromě interpretace také ochraně historických varhan a propagaci varhanní kultury.

Zpestřením koncertu budeKuks - kostel Nejsv. Trojice - varhany přednáška hlavního organologa Národního památkového ústavu PhDr. Petra Koukala, Ph.D., která bude vložena uprostřed koncertu. Na připravené prezentaci (vč. obrazové dokumentace promítané na plátně) se posluchači dozví zajímavosti nejen o varhanách v Kuksu, ale také o významu, stavu a opravách jiných nástrojů v kontextu regionu i celé ČR.

V kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu se nacházejí dvoumanuálové varhany s pedálem, které do původních barokních skříní postavila v roce 1906 firma Gebrüder Rieger z Krnova jako opus 1309. Varhany jsou v současné době využívány převážně koncertně. Oprava provedená firmou Robert Ponča - VARHANY by měla vést k trvalejšímu dobrému stavu a umožnit spolehlivější používání varhan.

Koncert pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a finančně jej podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

 

Související články
Trumpetista Otto Sauter a soubor Czech Brass uzavřou festival Hudební léto Kuks
Varhany firmy Rieger na Královédvorsku
Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu
Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 864x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II