Vyhledej
Jaroměřsko > Historie > Varhany

Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan

Vít Havlíček / 31.07.2017
Přestože je na Královédvorsku řada varhan v havarijním stavu, dotační titul Královéhradeckého kraje na opravu varhan zdejší vlastníci varhan nevyužívají. Výjimkou je příkladná péče Domova sv. Josefa v Žirči, kde z tohoto grantu každoročně čerpají statisícové částky. Královéhradecký kraj je jediný v republice, který poskytuje dotace na obnovu historických varhan a nyní se chystá navýšit částku rozdělovanou v tomto grantu. Významný podíl na tom má náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která podporuje aktivity týkající se obnov varhan v tomto kraji.
 

Vlastníci varhan, tedy zejména farnosti, si většinou nemůžou dovolit nákladnou opravu zcela sami, a proto již řadu let existuje tento ojedinělý dotační titul. V níže uvedené reportáži internetové televize Královéhradeckého kraje je zmíněna obec Přepychy u Opočna, kde za rok a půl dokázali zajistit na opravu více než jeden milión korun. Kromě grantu Královéhradeckého kraje bylo čerpáno samozřejmě i z dalších zdrojů.

Často uváděným důvodem,Žireč - varhany v kostele sv. Anny proč se varhany neopravují, je nedostatek finančních prostředků. Ty jsou ale dostupné právě z tohoto grantu, stačí podat žádost. Padesátiprocentní spoluúčast je také reálně dosažitelná z dalších zdrojů, kterými jsou benefiční koncerty, adopce píšťal, dary jednotlivců a firem, ale i spoluúčast dané farnosti a obce. Opravy se téměř vždy provádějí po etapách, takže není potřeba mít celou částku před zahájením obnovy a opravuje se podle dostupných finančních prostředků v daném roce.

Výběr varhanáře je zcela zásadní

Kromě zajištění finančních prostředků je nesmírně důležitý a zcela zásadní výběr varhanáře. Hlavní organolog Národního památkové ústavu PhDr. Petr Koukal, Ph.D., k tomu uvádí:
 „Při každé obnově varhan je třeba bedlivě vybírat varhanáře a ověřovat jejich
doporučení.“
„Zodpovědné restaurování varhan je velmi pracnou, a proto nákladnou záležitostí. Návrh výrazně nižších nákladů v tomto kontextu může znamenat minimálně podcenění náročnosti a rozsahu práce.“
 „Nejsmutnější případy bývají na malých venkovských farnostech, které jen stěží vyberou pár desítek tisíc na opravu, a pak naletí podvodníkovi, jenž je přesvědčí svou levnou nabídkou.“

Koncert v Kuksu na nově opravené varhany 13.5.2017 - Petr Koukal, Pavel Svoboda, Martina Berdychová a Vít HavlíčekVýběr varhanáře by měl provádět vždy znalec a nikoliv neodborník, který se řídí pouze nejlevnější cenou a odbornou otázku neumí správně posoudit. Rovněž by měla fungovat bezproblémová a profesionální spolupráce mezi vedením farnosti a varhaníkem, což se bohužel často neděje a trpí tím pouze varhany.
K tomu lze ještě dodat, že údržba (dílčí drobná oprava) mnohdy řeší stav varhan jen krátkodobě. Ideální cestou je celkové restaurování, které zaručí dobrý stav varhan na několik desetiletí, je-li prováděno kvalitním varhanářem.

Ve Dvoře Králové se varhany stále neopravují

Ve Dvoře Králové máme v kostele sv. Jana Křtitele významný nástroj firmy Rieger, který by si již delší dobu zasloužil celkové restaurování. Od roku 2015 má královédvorská farnost nabídky varhanářů na tuto obnovu varhan a v loňském roce navíc dostala finanční dar od města Dvůr Králové. Přesto dosud oprava nezačala a neustálými odklady se stav varhan pouze zhoršuje. Je škoda, že obnova cenných varhan není prioritou farnosti, přestože se používají několikrát týdně a jsou nedílnou součástí liturgie. I přes iniciativu širší veřejnosti záleží zahájení opravy pouze na vedení farnosti. Věřím, že po dvou letech odkladů bude vybrán kvalitní varhanář a důkladná oprava bude zahájena v blízké době. 

Související články
Varhany ve Dvoře Králové nad Labem
Komentované prohlídky varhan v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem
Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu
Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu
V Kocbeřích začala oprava varhan, další etapu lze podpořit adopcí píšťal

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 698x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Učitel dějepisu (2. stupeň ZŠ, DKnL)

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí