Vyhledej
Jaroměřsko > Vzdělávání > střední školy

Studentská stávka dnes v poledne - je stávka součástí vzdělávání?

Redakce / 15.03.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Studenti chtějí ve čtvrtek 15. 3. v poledne vyjít na půl hodinu před školy, aby vyjádřili nesouhlas s přístupem současných nejvyšších politických činitelů k ústavě. Organizátory této stávky Vyjdi ven! jsou studenti z pražské DAMU. Kolik studentů a žáků se v našem regionu připojí a dovolí to studentům středních škol ředitelé v den, kdy se slaví Mezinárodní den proti policejní brutalitě?

Na Trutnovsku mají studenti smůlu, že prázdniny jim brání ve vyjádření svého názoru, ale výzva se týká všech občanů, nejen studentů, ven tak může vyjít stávkovat skutečně každý.

V okolních regionech je přístup ředitelů středních škol ke studentské akci rozdílný. 

Ředitel jaroměřského gymnázia Jaroslava Žáka Mgr. Karel Hubner tuto akci studentům nepovolil, odkazoval se přitom na apolitičnost školy. Studenti, kteří se akce zúčastní, a budou tak nepřítomni na vyučování, hrozí neomluvená hodina. Je potom na rodičích studentů, jak se k situaci postaví. Právě jaroměřské gymnázium nese jméno člověka, který byl pro své názory na únorový puč a komunistický režim vyloučen ze syndikátu spisovatelů, propuštěn z Barrandova a další publikační činnost mu byla dobu znemožněna. Díla Konec starých časů a Na úsvitě nové doby zesměšňující únorový puč psal bez naděje na jejich publikaci.

Ve středoškolské instituci zvané Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice je stávka studentům povolena, ale dle slov paní zástupkyně ředitele Ing. Marcely Chrpové za vedením školy nikdo nepřišel a nepožádal o toto povolení. 

Velmi vstřícný postoj k akci zaujali na soukromém gymnáziu v Hořicích, které bylo mimojiné zařazeno časopisem Forbes mezi 8 nejzajímavějších středních škol v ČeskuJak nám sdělila ředitelka školy Šárka Šandová, studenti se do výstražné stávky Vyjdi ven! zapojí. „Naši studenti vyjdou na půl hodiny před budovu školy oblečeni v národních barvách a nebudou ani tak protestovat, jako spíše upozorňovat na něco, co se jim nelíbí. Účast je pochopitelně dobrovolná, kdo se účastnit nebude, zůstane ve škole. Tuto aktivitu podporujeme, protože ji chápeme jako legální projev nespokojenosti mladých lidí se současnou politickou situací v zemi a jako obhajobu ústavních a morálních hodnot,” vysvětlila přístup vedení školy. 

Stávku považuje paní ředitelka za legální možností vyjádření názoru a postoje. „Tento druh aktivity vnímáme jako projev občanské angažovanosti, jako potvrzení zájmu o veřejné dění, což je i v souladu s rámcově vzdělávacím plánem ve vzdělávací oblasti Člověk a společnost oboru Občanský a společenskovědný základ,” zastává účast studentů na akci paní Šandová.

K občanské aktivitě zde vedou studenty po celou dobu studia. „Snažíme se, aby studenti vnímali svou odpovědnost za místo, kde žijí, ať už jde o úzký či širší region, jímž jim je Česká republika. Usilujeme o to, aby se zapojovali do veřejného života, zajímali se o aktuální společenská témata, zaujímali postoje, otevřeně vyjadřovali názory, diskutovali, věcně argumentovali a uvědomovali si souvislosti (v tomto případě historických dějů),” dodává ředitelka školy. 

Důkazem jejích slov je fakt, že ani prázdniny studentům této soukromé školy nezabránily v tom, aby vyrazili na protestní demonstraci do Prahy, která následně vedla k rezignaci Zdeňka Ondráčka z funkce předsedy GIBS.

O AKCI

Akci organizoují studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění s cílem přispět ke vzniku studentského fóra, které bude aktivní i v budoucnu. Oslovují tak především studenty vysokých škol a plnoleté studenty gymnázií. Akce není určena pouze pro studenty, ale pro všechny občany.

Výstražná stávka studenstva – #VyjdiVen

Vyzýváme všechny občany, a především studenty vysokých i středních škol, aby společně s námi ve čtvrtek 15. 3. - na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, v pravé poledne vyšli ven ze škol, tříd a pracovišť na výstražnou stávku studentstva.

Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty. 

Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost a kategoricky je odmítáme.

Především požadujeme:

  • Aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.
  • Aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.
  • Aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: fcb Vyjdi ven, wikipedia

Související články
Ještě jednou Růže pro Masaryka - projev Jaroměřského sochaře Petra Nováka na setkání v Podharti
Jaroměř vyjádřila svůj nesouhlas protestní akcí
Několik desítek studentů Gymnázia Jaroslava Žáka se zapojilo do výzvy #VyjdiVen
Vaše komentáře
rozhodnutí školy, 16.03.2018 08:19, Reagovat
hezký den, žáci dvorských škol stávkovat nemohli, protože měli prázdniny - viz úvod článku. V Hořicích i Jaroměři žáci stávkovali, v Jaroměři i přes nepovolení pana ředitele. A fotbalisté v Bílé Třemešné peníze dostali.
studenti ve DvořeAnděl, 15.03.2018 21:53, Reagovat
Pokud mě paměť neklame, tak naposledy za ředitelovani pana Huška byl studentský majales, jinak se tu střední školy nijak neangažovaly. Asi je našim dospivajicim dětem jedno, v čem budou žít oni a jejich děti. Proti Burešovi muvi hodně lidí a pak mu pochlebují. Já bych rád věděl, zda fotbalistům v Třemešné dal slíbené penize. Čest práci.

Přečteno 754x