Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Vzdělávání > střední školy

Královédvorský Czech Cybertron 2024 je největší v Evropě, nyní i s kybernetickým polygonem

Redakce, / 12.04.2024, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
Mezinárodní akce, která prověřuje znalosti a zkušenosti středoškolských studentů bezpečnostních oborů, se konala 8.-9. dubna v prostorách místní největší střední školy (SPOŠ) již počtvrté. Letos prověřila schopnosti žáků z pěti zemí Evropy: Polska, Slovenska, Rakouska a Itálie. Součástí bylo otevření kybernetického polygonu, laboratoře pro řešení kybernetických útoků.

FOTOGALERIE - Královédvorský Czech Cybertron 2024 je největší v Evropě, nyní i s kybernetickým polygonem„Po velkém úspěchu loňském ročníku jsme chtěli účast rozšířit, a to se povedlo. Czech Cybertron 2024 je největší cvičení tohoto druhu v Evropě. Mám velikou radost z toho, že se podařilo propojit jednotlivé školy, domluvit spolupráci a že žáci i jejich učitelé mají chuť cestovat za cennými zkušenostmi, které jistě uplatní ve svém budoucím životě,“ vysvětlil význam akce krajský náměstek pro školství Arnošt Štěpánek.

Díky víceoborovému zaměření školy, která nabízí studium v 7 oborech, se organizace i cvičení zúčastnili žáci místní školy hned ze tří vyučovaných oborů – informační technologie, bezpečnostně právní činnost a aplikovaná chemie.

Kybernetický polygon s podporou kraje

Důležitou a významnou součástí programu bylo slavnostní otevření nového kybernetického polygonu, který bude pomáhat s přípravou budoucích odborníků v této oblasti v nácviku nejrůznějších situací. Polygon vznikl za podpory zřizovatele školy - Královéhradeckého kraje, jenž na něj přispěl částkou cca 5 mil korun.
Zástupce Královéhradeckého kraje, hejtman Martin Červíček, sám na akci řekl, že ho těší nejen zvyšující se úroveň výuky na této škole, ale i podpora oboru, který je s ohledem na novodobá bezpečnostní rizika velmi perspektivní a potřebný. „Ve Dvoře Králové úspěšně rozvíjíme dva bezpečnostní obory tak, že spolupracují, doplňují se a jsou ve stavu, kdy dokáží uspořádat i takto velké cvičení, které všem přinese mnoho cenných zkušeností,“ dodal k přesahu celé akce.
V rámci oboru Informační technologie se škola zaměřuje na Kybernetickou bezpečnost, druhý obor - Bezpečnostně právní činnost - hejtman před lety sám pomáhal zavést a učil i první frekventanty díky své praxi v oboru: v letech 1990 až do roku 2016 pracoval u Policie České republiky, kde zastával převážně manažerské pozice a svou kariéru u bezpečnostních sborů zakončil v pozici policejního prezidenta.

Nové spolupráce

Přítomni byli i zástupci dalších institucí, které hrají důležitou tolik v tomto oboru: záštitu Czecybertronu poskytl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Mezinárodní cvičení Czech Cybertron mělo v minulých letech mimořádný úspěch, a zasadilo se tak mimo jiné o povědomí důležitosti zvyšovat kybernetickou bezpečnost SCADA a PLC systémů, vyjádřil se ke konané akci Josef Kopecký, zástupce NÚKIB.
Další zástupci této instituce se setkali se studenty tamního studijního programu Informační technologie zaměřeného na kybernetickou bezpečnost. Během prezentace studenty seznámili s činností a organizací NÚKIB a etikou v kybernetické bezpečnosti. Kromě prohlídky školy a setkání s žáky také nechyběla diskuse o další možné spolupráci mezi NÚKIB a pořádající školou.

Úkoly pro žáky v rámci Cybertronu

Pořadatelé letos rozšířili možnosti mladých expertů, kteří se tak na dva dny zhostili role útočníků i obránců a měli „na hraní“ jadernou elektrárnu a na ni napojené několik automatizovaných výrobních linek. Sice byly simulované, ale modely se v ničem nelišily od skutečnosti.
Coby hackeři měli k dispozici zhruba dvacet cílů, kterých se mohli zmocnit. Jedním z nich byla například obrazovka v učebně. Úkolem bylo na jejím displeji zobrazit své jméno. Poté se role obrátily.
Scénář pro cvičení obránců postavil účastníky před útok na průmyslovou zónu, kde robotické paže vyráběly mimo jiné kávu a čaj a tyto nápoje poté další automat rozvážel mezi hosty.
Žáci v roli obránců a forenzního týmu museli při útoku hackerů zajistit kybernetickou obranu všech těchto činností, protože pachatelé chtěli převzít kontrolu nad výrobou elektřiny a výrobním procesem. Hackeři poškodili systém a vyvolali kolaps elektrárny, což by vedlo k narušení výroby.
Obránci museli v krátkém čase a pod tlakem provést forenzní analýzu a zjistit příčinu problému, systém znovu naprogramovat a uvést ho do chodu. Dále museli zajistit všechny kroky k tomu, aby se havárie neopakovala a podle směrnice NIS 2 nahlásit příslušným úřadům kybernetický bezpečnostní incident.

Letošní Cybertron se uskutečnil pod záštitami hejtmana KHK, ministerstva vnitra, obrany, školství a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Úroveň cvičení ocenili i zástupci společnosti Škoda Auto.


Kateřina Sekyrková
Zdroj: web NÚKIB, SPOŠ, KHK

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 320x
 
Kontakt


  Střední průmyslová škola
    a střední oborná škola 

Elišky Krásnohorské 2069
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Telefon: 499 320 195, 499 622 215
Web: www.sposdk.cz
E-mail:info@sposdk.cz
Identifikátor datové schránky: gibw2dc

Kalendář akcí