Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Turistika

Malebný městys Žernov nad Babiččiným údolím si připomíná výročí 200 let od narození Boženy Němcové

Redakce / 6.05.2020, Žernov - Náchodsko a Broumovsko
Babička - nejslavnější dílo Boženy Němcové - proslavilo nejen nedaleké Ratibořice, ale díky postavě Viktorky právě i městys Žernov.
 
Videoreportáž - vpravo dole lze pustit titulky pro hůře slyšící


Osudem Viktorky se stal černý myslivec z rakouské lehké pěchoty, který byl jeden čas ubytován v Žernově. Viktorka se do něj zamilovala, voják ale její city neopětoval. Viktorka se tak začala toulat.

Nezemřela po úderu blesku, jak napsala Němcová, ale sešlostí stářím. Polomrtvou šestasedmdesátiletou choromyslnou žebračku Viktorku tehdy nalezl Josef Kaněra ze Zlíče na svém pozemku v malé jeskyňce v Dubině pod Žernovem. 

Vztah k Žernovu měla ale i sama spisovatelka, protože do chalupy na návsi chodila na přástky. 

Letošních 200 let od narození spisovatelky si Žernov připomene instalací nových kreativních volnočasových herních prvků pro děti. Zhruba 8 herních prvků ve 3 větších sestavách bude připravovat řezbář Roman Marek. Všechny budou na motivy pohádek z knížek Boženy Němcové.

Podobné prvky už místním dětem i návštěvníkům obce sloužily, bohužel i zde zapracoval zub času, a tak mají v obci příležitost vybudovat ještě krásnější a hlavě odolnější. "Předchozí prvky vydržely asi 10 let, tak doufám, že tentokrát to bude alespoň 15, nebo 20 let," říká pan Marek. "Celé dílo by mělo být hotové za cca 3 měsíce," dodává. 

Pokud se do Žernova vypravíte, určitě nevynechte malebnou náves a také rozhlednu, která vám na jedné straně ukáže "východočeské móře" Rozkoš a na druhé straně Krkonoše a Jestřebí hory. A přímo pod nosem budete mít celé Babiččino údolí. Vypravit se po krásách okolí můžete po naučné stezce Jakuba Míly, což je druhá postava románu, která pochází přímo z Žernova. 
Více o Žernově najdete na stránkách Městyse

A pokud rádi jezdíte na kole, tak určitě nezapomeňte na závod Žernovský bajk a letos nový Žernovský bajk Road :-)Jan Holan
 

Související články
Rozhledna Žernov nad Babiččiným údolím - ideální cíl pro rodiče s dětmi
Žernovský bajk a Žernovský bajk ROAD - Jak to letos bude?
Byla Božena Němcová dcerou Dorothey Zaháňské?

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 197x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
6.05.2021 19:00 - 6.05.2021 23:30
BlueFest Online