Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Turistika > zajímavá místa

Rozhledna Žernov nad Babiččiným údolím - ideální cíl pro rodiče s dětmi

Redakce, Katsek / 28.08.2015, Žernov - Náchodsko a Broumovsko
Pokud máte více dětí, určitě vás nadchne nová pětipatrová, 24 metrů vysoká rozhledna, která se tyčí na kopci v obci Žernov nad Babiččiným údolím. Je pro výlety s dětmi stvořena hned z několika důvodů.
 

FOTOGALERIE - Rozhledna Žernov nad Babiččiným údolím - ideální cíl pro rodiče s dětmi

Tedy ona samotná obec Žernov určitě stojí za návštěvu - její dětské hřiště nad hasičskou zbrojnicí s motivy pohádek Babičky Němcové je unikátní. A jedná se o obec roku 2009.

Možnost drive-in

Měli jsme zrovna všechna děcka po nemoci a nemohli tedy podnikat daleké vejšlapy. Zároveň jsme však už nechtěli sedět doma na zadku. Vždyť je venku tak hezky. A téměř až k rozhledně se dá dojet autem. Takže pohoda. Ovšem je dobré upozornit, že kolem rozhledny vede cyklostezka a určitě je pěkný i pěší výšlap z blízkého Babiččina údolí.

Novinka

Druhé nadšení bylo, že je “čerstvá", tedy téměř nová. Otevřeli ji teprve vloni v zimě (2014). Stavebně je krásně čistá, okolí neuvěřitelně upravené. Úprava je tak dokonalá, že lidé dokonce používají vyznačené cestičky mezi záhonky! To je téměř nevídané.
Před rozhlednou si můžete na infotabulích přečíst proč, za co a kdy byla postavená, ale také uvidíte zajímavé fotky ze stavby.


Umístění na fotbalovém stadionu

Zajímavostí je, že nikdo úplně neví, zda je to fakt rozhledna nebo ve skutečnosti novodobá fotbalová tribuna - stojí totiž maličko nečekaně přímo na fotbalovém hřišti. Že by nějaké šikovné využití dotačních titulů? Pšššššt!! :D Každopádně pokud nějakému živějšímu dítku nestačí výstup na rozhlednu, oběhne si fotbalové hřiště nebo vyzkouší psí parkůr.

Různorodost využití

Vstupné - žádné. Opět geniální pro početnější rodiny s dětmi. Děti si tedy lítají jako černé ruky, kde chtějí, nahoru dolů, nahoru dolů - komu to nestačí, jde si zahrát fotbal. Naopak, decentnější typy dětí, kteří si střeží svoje fyzické síly, mohou vylézt do druhého podlaží a říct si, že to úplně stačí. I takové máme ve sbírce. A máme dokonce i takové, které způsobně vyšlo nahoru, rozhlédlo se do všech koutů Krkonoš, na Jestřebí hory, do Babiččina údolí, na Rozkoš a zase způsobně sešlo dolů.

Občerstvení

Přímo na stadionu je možnost občerstvení. Ovšem my cestou od rozhledny zahlédli hned na první polní křižovatce odbočku k pivu Bernard! To je prostě naše oblíbené. Směrovka vedla k hotelu Rýzmburk, který se nachází zhruba kilometr pod rozhlednou. Nejedná se jen o hotel - kochali jsme se nádhernou rekonstrukci stájí a vůbec - všech možných hospodářských budov, které se proměnili v krásné ubytovací prostory, restauraci s občerstvením a domovem pro mnoho hospodářských zvířat. A to ještě paní majitelka s budováním neskončila!
Vyzkoušeli jsme jak výtečné občerstvení, ale prohlédli jsme si i ubytování, kam se chtěli hned naše děti nastěhovat. K dispozici jsou i prostory pro konání svateb a jiných oslav a taky seminářů, prostě cokoli chcete, to vše v samotném lůně přírody s řehotem koníků za zády.

Hrad Rýzmburk

Pod hotelem se nachází opravený hrad Rýzmburk, ale bohužel výhled z něj není takový, jak bychom si představovali. Lesy ČR doposud nebyly schopné vysekat náletové dřeviny a křoviny, které brání ve výhledu. Je to škoda, protože rekonstrukce hradu byla hrazena z dotací a vše dalo občanskému sdružení velkou práci a nyní chybí poslední krok k tomu, aby si návštěvníci mohli užít to, co je v propagačních materiálech vychvalováno.

Takže pokud zamíříte k České Skalici, která od nás není daleko, nemusíte prostě volit hned klasicky Babiččino údolí! Je tu i spousta jiných super míst.

Ještě dodávám údaje o rozhledně:

Výška rozhledny: 24 m

Nadmořská výška: 375 m n.m.

Zeměpisná šířka: 50.430135 N

Zeměpisná délka: 16.052070 E

Autor:
Stanislava Kratochvílová

 

Související články
Žernovský minibajk - závody na kolech pro děti. Podívejte se na fotogalerie
Žernovský bajk - cyklistické závody nad Babiččiným údolím - velká fotogalerie dětských závodů
Malebný městys Žernov nad Babiččiným údolím si připomíná výročí 200 let od narození Boženy Němcové
Byla Božena Němcová dcerou Dorothey Zaháňské?

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 288x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
6.05.2021 19:00 - 6.05.2021 23:30
BlueFest Online