Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > lyže a sněžnice

Děti a běžky

Redakce / 10.02.2013
U veřejnosti je rozšířen názor, že úplně malé děti na běžkách jsou nesmysl. Bohužel je to ale spíše tím, že veřejnost běžky moc nemusí a podle toho se chovají i ke svým potomkům. Pokud mají rodiče běžky rádi a alespoň občas vyjedou na výlet, či na tréninkový okruh, má dítě vyhráno. Tříletému prckovi se totiž obvykle líbí to, co mu rodiče rozumně "podsunou".
Chcete-li, aby si vaše děti pohyb na běžkách oblíbily, je třeba k tomu přistupovat s rozvahou a citem a smířit se s tím, že vy si ten den moc nezajezdíte! Jste ve stopě kvůli dětem. Délku lekce je třeba přizpůsobit jim a počítat i s tím, že třeba bude po 15 minutách konec ježdění. V žádném případě nelze tlačit přes závit a prcky k lyžování nutit. Když se hned na startu něco nepodaří (rychlá bouračka atp), je lépe se sáňkami od lyží vzdálit a zkusit to jindy.

No tak, nezdrzujdeti na bezkachPlastové dětské lyže

Na první krůčky naprosto bohatě postačují plastikové dětské lyžičky za cca 600 Kč, které se nasazují na běžnou dětskou obuv. Často se dají sehnat i levněji z bazaru či od známých. Jako první krok po jejich nákupu však doporučujeme křížovým šroubovákem odstranit 2 šrouby ve vázání pod patou, která se tak uvolní a dětem to půjde ihned lépe. Hůlky šikovně nemají řemínky, ale jen plastové držáky, které zajistí, že hole tak snadno nevypadnou, ale zároveň jdou snadno nasadit i sundat.

Klasické běžky pro vaše děti

Když u svého potomka nenarazíte na vyslovený odpor, můžete s výbavou pokračovat směrem ke klasickým lyžím s vázáním. Není však třeba ihned utrácet tisíce, ale bohatě postačí pořídit klasické plechové vázání tzv "pětasedmdesátku" za cca 170 Kč a k tomu odpovídající boty. Výhodou této kombinace je bezpochyby nejnižší cena, dále pak snadná a bezpečná chůze bez lyží. Nevýhodou jedině nemožnost bruslařského stylu - o ten se ale málokterý prcek pokusí :-). Běžky pak doporučujeme s protismykem (šupiny), což jsou na skluznici vyřezané, nebo vylisované zoubky, které pomáhají při odrazu, ale nepřekážejí ve skluzu. Když ale ve vašem bazaru najdete lyže bez něho, vůbec to nevadí. Stačí mít v kapse červený (nad nulu) a modrý (pod nulu) pevný vosk a dětem to pod patou efektně a s patřičným komentářem podmáznout, hned jim to půjde lépe - zatím jste přeci jen spíše na rovině a hlavně budou mít "závodní servis". 

Dolu je to lehciDeti bezky baviDélka dětských běžek

Úplně malé děti do cca 110 -115 cm by měli mít lyže stejně dlouhé jako je jejich výška. Později pak o 10 - 20 cm delší než je výška postavy. Není však třeba to brát jako dogma - děti stejně zatím spíše chodí a s lyžemi se sžívají - takže máte-li k dispozici kratší, či delší, nevadí -  hlavní je to vyzkoušet! 

Délka hůlek pro dětské běžkování

Hole by měly být dlouhé do podpaží, ale při učení nevadí i kratší (méně překážejí). Na rozdíl od sjezdovek ale doporučuji dávat dětem hole hned od začátku. Aby si zvykly, že k běžkám prostě patří a naučili se odrážet, 
nebo alespoň opřít co možná nejdříve. 

Volba terénu a počasí

bezky me baviJdu do toho naplno
První den (a možná i druhý a třetí) zapomeňte na kopce! Děti budou hlavně chodit. Vyberte rovnou trať s minimálním převýšením. Velice se nám osvědčila rolbou, či skůtrem vyřezaná běžkařská stopa okořeněná komentářem o trati pro závodníky. Děti si ve stopě ihned připadaly jako závodníci a stopa jim navíc byla oporou a jistotou - lyže se nekříží, nemotají. Sice je pro malé děti tato stopa dost široká, ale opravdu to nevadí. Děti netaháme do vánic, ani do jiných podobně nepříjemných nečasů. Dětem by se mohl spojit pojem běžky a nepřízeň počasí a mohl by z toho být blok, mnohdy až do dospělosti! 

Cíle a palivo

Snad nejdůležitějším u běžkování dětí je stanovovat dětem postupné maličkaté cíle a zapojit jejich oblíbené palivo - lentilky, medvídky, mandarinky, čokoládu atp a i po opravdu malých úsecích toto palivo spolu s neustálou chválou uvolňovat – samozřejmě po troškách. Obvyklé - támhle u toho sloupu, až k nám přijede ten červený pán, když objedeš sáňky. Jako cíl či okolní rozptýlení se hodí například výběh koní, či jiných zvířat. Dobrý je také "centrální cíl/jemná hrozba": Kdo bude dneska hezky lyžovat, dostane večer pohár/půjde s námi do bazénu/podívá se na pohádku atp. Krásně funguje tlupa dětí s podobnými schopnostmi, které se motivují vzájemně a sami na sobě vidí, co komu jde. To potom v zápalu boje zapomenou i na lentilky. Je to také lepší, než nedosažitelný cíl v podobě závodníka, který kolem dětí každých 10 minut profrčí pekelným tempem.

Související články
Běžecké lyžování v nočních ulicích města
Děti na běžkách - Horní Mísečky
Na běžkách kolem Borovnice až do Horek u Staré Paky
Krakonošova 12 v běžeckém lyžování - součástí videa ze závodu je i malý rozhovor s trenérem Josefem Lábusem
Běžecké lyžování - výhody krásného sportu
Podívejte se na nejkrásnější fotky ze skupiny Běžky v Podkrkonoší
Vaše komentáře
lyže12.02.2015 13:15, Reagovat
Zajímavá nabífka
Hory, 12.02.2015 09:28, Reagovat
Výborný článek
vázání plastových lyžičekKlára, 20.02.2013 09:16, Reagovat
Pro děti v tom asi rozdíl není, ale pro dospělé velký. Prodávají se minimálně dva modely lyžiček, lépeřečeno vázání pro upnutí na botu. První (který jsme bohužel pořídili) je dost nešťastný, plastový řemínek křupl hned při prvním nandání, patička se nedá oddělat, vázání by se tím rozpadlo. To jsou tyto
http://sjezdove-lyze.heureka.cz/detske-lyze-plastove-kluzky-60-cm/galerie/
o něco lepší nám přišla následující, které však nejsou tak rozšířené po obchodech, mají přezky ale nastavitelné na popruhu a s přazkou
http://www.sjezdove-lyze.cz/arcore/mini-ski/22604/
Kdo má doma malé lyžaře, ví že se během jednoho lyžování lyže minimálně desetkrát sundavají a hned na to zas nandavájí a u prvního modelu je to dost zdlouhavé, (se zmrzlými prsty nemožné).
Tak sněhu zdar

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 256x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
23.07.2024 18:00 - 23.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
23.07.2024 18:00 - 23.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
24.07.2024 15:45 - 24.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi