Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Centrum architektury - nová instituce v Královéhradeckém kraji

Vzniká unikátní pracoviště věnující se architektuře

Redakce / 15.03.2023, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V Královéhradeckém kraji vzniká nová instituce, jejímž cílem je podporovat a propagovat kvalitní architekturu a nastavit systém metodické podpory pro všechny města i obce v regionu. Instituci pod názvem Centrum architektury zakládají společně Královéhradecký kraj a Galerie moderního umění v Hradci Králové.


Inspiraci mohli zástupci kraje hledat například v pražském CAMP - Centru architektury a městského plánování. To se soustředí na rozvoj metropole a všeobecnou osvětu, pomáhá s popularizací rozvoje měst a architektury. Centrum architektury v Hradci Králové však dle sdělení IPR (Institut plánování a rozvoje Prahy - IPR) bude zaměřeno a nápomocno mnohem většímu počtu obcí a měst. 

Některá města v kraji již nyní spolupracují s městskými architekty, případně se již sama pustila ve spolupráci s Českou komorou architektů do zadávání architektonických soutěží u větších projektů. I samotné vedení Královéhradeckého kraje se již dříve rozhodlo, že bude zadávat své stavební investice častěji prostřednictvím architektonické soutěže. Již na začátku roku spolu s tím oznámilo, že připravuje vznik zmíněného centra pro architekturu, které nabídne metodickou pomoc městům a obcím v regionu.

Mezi hlavní metodické aktivity centra bude patřit analýza současného stavu investovaní v regionu vzhledem k rozvoji kvalitního urbanismu, architektury a veřejného prostoru. 

Centrum bude také koordinovat výstavy, prezentace, diskuze, semináře a do témat zařadí i propagaci urbanistického a architektonického dědictví, které představuje důležitou součást veřejného prostoru.

Pracovníci centra budou mít za úkol vytvářet podmínky pro vznik kvalitní architektury, urbanismu a veřejného prostoru v regionu v souladu s adaptací sídel na klimatickou změnu.

Spolupráce se stávajícími institucemi

Náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová uvedla, že kraj chce prostřednictvím centra s městy a obcemi sdílet příklady dobré praxe, ukázat, že to jde i jinak a že to funguje. V tomto úsilí chce kraj úzce spolupracovat s Českou komorou architektů, s níž na začátku roku uzavřeli zástupci kraje memorandum. 

Své aktivity bude centrum architektury realizovat pod záštitou Galerie moderního umění v Hradci Králové a svou činnost zahájí během výstavní sezóny 2023/2024. "Z naší analýzy vychází, že se jedná o velice unikátní a pilotní projekt v rámci České republiky,“ vysvětlil ředitel GMU František Zachoval.

Pracovníci centra - výběrová řízení

Na konci února bylo vyhlášeno výběrové řízení na pozici vedoucí/ho pracoviště s uzávěrkou 1. kola 16. dubna 2023. Podrobné informace jsou zde. Vedoucí centra nastoupí začátkem září.

Současně bude ustanovena Programová rada, poradní orgán pro formování dramaturgie a koncepce činnosti centra. 

Realizační tým Centra architektury by se měl v následujících letech postupně rozšiřovat, a to o pozici produkční/ho a metodika/čky.


Vznik centra byl oznámen v týdnu, kdy si připomínáme 143. výročí narození Josefa Gočára, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 20. století, který mimo jiné projektoval soubor úředních a školních budov v Hradci Králové a také pro toto krajské město navrhl urbanistický plán centra města.

Zdroj: Královéhradecký kraj, fcb IPR


 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 224x
 
Kalendář akcí
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
16.06.2024 19:00 - 16.06.2024 21:00
Kino - Django
17.06.2024 18:30 - 17.06.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
18.06.2024 19:00 - 18.06.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Havaj
19.06.2024 15:45 - 19.06.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku