Vyhledej
Počasí Jaroměř - Slunečno.cz
Jaroměřsko > Služby občanům > Lékaři

Jaroměřští záchranáři mají k dispozici novou sanitku

Redakce / 9.05.2019, Jaroměř - Jaroměřsko
Čtyři velké a jeden malý sanitní vůz zamířily na výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje v Hradci Králové, Jičína a také do Jaroměře. Klíče od nových vozů 3. května 2019 záchranářům předal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.
 

Sanitní vozy tvoří tři hlavní celky: vozidla, speciální vestavby se zdravotnickým vybavením včetně transportní techniky a z informačních a komunikačních technologií. Čtyři takové sanitky značky Volkswagen budou sloužit na výjezdových základnách: po dvou v Hradci Králové, jedna v Jičíně a jedna v Jaroměři.

Pro zvýšení bezpečnosti našich pacientů pořizujeme nové sanitky s pohonem všech kol, nejvýkonnějším motorem a automatickou převodovkou,“ informoval ředitel krajských záchranářů Libor Seneta.

Vnější osvětlení sanitek zajišťují LED technologie. Hlavní světlomety se skládají z vnitřních dálkových světel, vnějších potkávacích světel a statického světla pro zatáčení. Světelná rampa je osazena super-LED světly v červeno-modré kombinaci. Autobaterie i přídavný akumulátor pro přístroje se dobíjejí pomocí vnější zásuvky, která kabel po nastartování vozidla automaticky odpojí.

Součástí zdravotnického vybavení je multifunkční monitor s defibrilátorem, kardiostimulátorem, automatickým měřením krevního tlaku, kapnometrem, 12svodovým EKG a možností telemetrického přenosu EKG do kardiocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové. 

Základem informačního systému v sanitkách je tak palubní počítač pro oboustrannou datovou komunikaci se zdravotnickým operačním střediskem, silniční navigaci a odesílání statusových hlášení. Posádky například mohou z defibrilátoru poslat podrobnou analýzu každé zahájené resuscitace.

Lékaři a zdravotničtí záchranáři navíc k vyplňování zdravotnické dokumentace používají přenosné počítače. „Jako vůbec první záchranná služba v ČR odesíláme kompletní zdravotnickou dokumentaci elektronicky do všech nemocnic v Královéhradeckém kraji s výjimkou Nemocnice Vrchlabí, která se na tuto možnost připravuje,“ doplnil Libor Seneta.

Na výjezdové základně v Hradci Králové již také slouží nový vůz rychlé lékařské pomoci v tzv. setkávacím systému. Jedná se o SUV značky Škoda Kodiaq, které vyjíždí i na nezpevněné komunikace, usnadňuje řidičům orientaci v hustém silničním provozu a zajišťuje posádce větší bezpečnost.


Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje je krajskou příspěvkovou organizací. Její roční provoz 370 milionů korun, z čehož více jak polovinu hradí právě kraj. Letos Královéhradecký kraj tento příspěvek navýšil o dalších 30 milionů korun. Téměř 13 milionů korun zaplatila ZZS právě za 4 nové sanitky.

„Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje patří mezi evropskou špičku. Ročně zasahuje u padesáti tisíc výjezdů s úspěšností resuscitací větší než je v Evropě obvyklé. Záchranáři vždy bojují s časem a k tomu potřebují tu nejmodernější techniku. Našim záchranářům děkuji za jejich skvělou práci a přeji, ať jim nové sanitky dobře slouží a dovezou je vždy v pořádku zase zpět na jejich základny,“ sdělil náměstek hejtmana Aleš Cabicar.

Zdroj: Tiskové oddělení Královéhradeckého kraje


 

Související články
Nová mobilní aplikace zapojuje do první pomoci dobrovolníky ještě před příjezdem sanitky. First Responder uleví i lince 155.
Náchodská nemocnice otevřela moderní radiodiagnostické oddělení, budoucí urgentní příjem

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 171x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí