Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Lékaři

Jaroměřští záchranáři mají k dispozici novou sanitku

Redakce / 9.05.2019, Jaroměř - Jaroměřsko
Čtyři velké a jeden malý sanitní vůz zamířily na výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje v Hradci Králové, Jičína a také do Jaroměře. Klíče od nových vozů 3. května 2019 záchranářům předal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.
 

Sanitní vozy tvoří tři hlavní celky: vozidla, speciální vestavby se zdravotnickým vybavením včetně transportní techniky a z informačních a komunikačních technologií. Čtyři takové sanitky značky Volkswagen budou sloužit na výjezdových základnách: po dvou v Hradci Králové, jedna v Jičíně a jedna v Jaroměři.

Pro zvýšení bezpečnosti našich pacientů pořizujeme nové sanitky s pohonem všech kol, nejvýkonnějším motorem a automatickou převodovkou,“ informoval ředitel krajských záchranářů Libor Seneta.

Vnější osvětlení sanitek zajišťují LED technologie. Hlavní světlomety se skládají z vnitřních dálkových světel, vnějších potkávacích světel a statického světla pro zatáčení. Světelná rampa je osazena super-LED světly v červeno-modré kombinaci. Autobaterie i přídavný akumulátor pro přístroje se dobíjejí pomocí vnější zásuvky, která kabel po nastartování vozidla automaticky odpojí.

Součástí zdravotnického vybavení je multifunkční monitor s defibrilátorem, kardiostimulátorem, automatickým měřením krevního tlaku, kapnometrem, 12svodovým EKG a možností telemetrického přenosu EKG do kardiocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové. 

Základem informačního systému v sanitkách je tak palubní počítač pro oboustrannou datovou komunikaci se zdravotnickým operačním střediskem, silniční navigaci a odesílání statusových hlášení. Posádky například mohou z defibrilátoru poslat podrobnou analýzu každé zahájené resuscitace.

Lékaři a zdravotničtí záchranáři navíc k vyplňování zdravotnické dokumentace používají přenosné počítače. „Jako vůbec první záchranná služba v ČR odesíláme kompletní zdravotnickou dokumentaci elektronicky do všech nemocnic v Královéhradeckém kraji s výjimkou Nemocnice Vrchlabí, která se na tuto možnost připravuje,“ doplnil Libor Seneta.

Na výjezdové základně v Hradci Králové již také slouží nový vůz rychlé lékařské pomoci v tzv. setkávacím systému. Jedná se o SUV značky Škoda Kodiaq, které vyjíždí i na nezpevněné komunikace, usnadňuje řidičům orientaci v hustém silničním provozu a zajišťuje posádce větší bezpečnost.


Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje je krajskou příspěvkovou organizací. Její roční provoz 370 milionů korun, z čehož více jak polovinu hradí právě kraj. Letos Královéhradecký kraj tento příspěvek navýšil o dalších 30 milionů korun. Téměř 13 milionů korun zaplatila ZZS právě za 4 nové sanitky.

„Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje patří mezi evropskou špičku. Ročně zasahuje u padesáti tisíc výjezdů s úspěšností resuscitací větší než je v Evropě obvyklé. Záchranáři vždy bojují s časem a k tomu potřebují tu nejmodernější techniku. Našim záchranářům děkuji za jejich skvělou práci a přeji, ať jim nové sanitky dobře slouží a dovezou je vždy v pořádku zase zpět na jejich základny,“ sdělil náměstek hejtmana Aleš Cabicar.

Zdroj: Tiskové oddělení Královéhradeckého kraje


 

Související články
Nová mobilní aplikace zapojuje do první pomoci dobrovolníky ještě před příjezdem sanitky. First Responder uleví i lince 155.
Náchodská nemocnice otevřela moderní radiodiagnostické oddělení, budoucí urgentní příjem

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 215x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.

Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí