Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Historie > osobnosti

Po stopách Vlastivědného čtení, aneb vzpomínková akce na Jana Schwarze

Redakce / 17.09.2021
Letos 7. února 2021 zemřel zakladatel a dlouholetý redaktor Vlastivědného čtení Jan Schwarz. A protože bohužel jeho přátelé a spolupracovníci neměli, vzhledem k opatřením, možnost mu přijít na pohřeb, uskuteční se v Lázních pod Zvičinou vzpomínková akce, kterou pořádá Petra Hrdinová a syn Jana Schwarze. A my tady máme osobní pozvánku organizátorky.

FOTOGALERIE - Po stopách Vlastivědného čtení, aneb vzpomínková akce na Jana Schwarze

Ráda bych vás pozvala na akci s názvem „Po stopách Vlastivědného čtení". Na akci zavzpomínáme na pana Jana Schwarze, který nás letos 7. února 2021 opustil.

Jan Schwarz byl člověk, kterého díky jeho práci znal každý, kdo se jakkoliv zajímal o historii našeho krásného města a okolí. Pro další generace zanechal velké množství informací o místech a lidech, které můžeme díky Vlastivědnému čtení poznat mnohem blíže a být na ně za jejich práci hrdí.

Věřím, že vzpomínková akce osloví jak jeho bývalé spolupracovníky, tak i jeho věrné posluchače, protože pan Schwarz byl člověk, na kterého budou dlouho vzpomínat lidé, kteří tohoto výjimečného pána poznali především osobně při nejrůznějších akcích. Proto nečekejte žádné truchlení - bude se činorodě vzpomínat.

Oslovila jsem k této příležitosti první královnu věnných měst Evu Kličkovou (roz. Kvasničkovou), která tuto akci bude moderovat a spolu s hosty vzpomínat. Pozvání přijal syn pan Lubor Schwarz, který nám svého otce představí jako organizátora a průvodce nejrůznějších kulturních akcí a podělí se s námi i o zážitky, které se týkaly jejich vzájemné spolupráce na knize "Létání na Královédvorsku". 

Videopozvánka - autorem je Zdeněk Novotný - https://www.cpromo.cz/:

Abychom toto setkání zpestřili, oslovila jsem také syny pana Jiřího Beneše - Martina a Jiřího, kteří k této příležitosti zapůjčí několik snímků z tatínkova filmového archivu. Pan Jiří Beneš natočil spoustu krásných dokumentů a pan Jan Schwarz některým z nich propůjčil svůj příjemný hlas.

Promítat se budou tyto filmy:

1) "Jana"
Film o Janě Vepřekové, která naše město proslavila leteckými úspěchy jako mistryně světa v plachtění. V leteckém světě Janu Vepřekovou znají všichni, kteří propadli tomuto nádhernému sportu. Ve Dvoře paní Janu znají především žáci základní školy Schulzovy sady, kde pracuje jako učitelka. Ač si to málokdo uvědomuje, tak na nedalekém letišti v Žirči se sešlo za ty roky takových nadaných lidí více. 

2) "Radka a rudí býci".
Tento film je o Radce Máchové, dlouholeté vedoucí známé akrobatické skupiny The Flying Bulls Aerobatics Team. Jedním z jejích členů byl i pan Jiří Vepřek, který se spolu s paní Radkou zúčastní našeho povídání jako milí hosté.

3) Zpráva o zázraku.
Den 17. listopadu před 30 lety se zapsal do dějin i nouzovým přistáním dopravního letadla, které převáželo cigarety u nedalekého Dubence. Zazní i informace, které dosud nebyly publikovány. Ty přednese Lubor Schwarz ve spolupráci s dalšími hosty. V návaznosti na tuto akci budou následující den 10. října (pokud počasí dovolí) - pořádány tématické vyhlídkové lety po trase onoho Tu-154.

Akci doplní také výstava fotografií z okolí Dvora Králové fotografa Jana Frýzla, který vyhrál v soutěži Pohlednice roku.

Pokud máte zájem vzpomínkovou akci navštívit, prosím kontaktujte mne na tel. čísle: 777 568 688 a včas si zarezervujte svá místa k sezení. Kapacita kolonády je omezená. Vstupné dobrovolné.

Těšíme se na vás

Petra Hrdinová
Lubor Schwarz

Související články
Zemřel Jan Schwarz, který stál u zrodu Vlastivědného čtení o našem městě
Podívejte se na další 2 videopozvánky na zítřejší vzpomínkové odpoledne v Lázních pod Zvičinou
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1310x