Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Historie > osobnosti

Zemřel Jan Schwarz, který stál u zrodu Vlastivědného čtení o našem městě

Redakce / 8.02.2021
Dnes přinášíme smutnou zprávu. Ve věku 88 let zemřel v neděli Jan Schwarz, který stál u zrodu Vlastivědného čtení o našem městě a jeho okolí a dlouhá léta byl jeho redaktorem.

FOTOGALERIE - Zemřel Jan Schwarz, který stál u zrodu Vlastivědného čtení o našem městě

Výčet jeho aktivit v oblasti publicisty a kultury ve Dvoře Králové nad Labem je skutečně dlouhý, od Dnů R. A. Dvorského, udělení čestných občanství královédvorským vojákům z doby 2. světové války až po knižní publikace. Po jeho odchodu z pozice redaktora se název časopisu změnil na Vlastivědné čtení o Královédvorsku, jeho spolupráce ale trvala dál. V posledním čísle vyšly jeho články o nehodě Tupoleva u Dubence a srážce vlaků ve Stéblové. Velice nás těšilo, že se mu nové Vlastivědné čtení líbilo.
Upřímnou soustrast rodině.
Přikládáme tři fotografie, na první je při otevírání tubusu z kašny se sochou Záboje, další pocházejí z různých besed, jedna z muzea, druhá z knihovny Slavoj.

Bedřich Machek
Vlastivědné čtení o Královédvorsku

Pan Schwarz do našeho Městského muzea přinesl spoustu materiálu k významným královédvorským osobnostem - například k R. A. Dvorskému, či válečným letcům. Z těchto všech materiálů budeme nejenom my, jako muzeum, ale i mnoho badatelů a zájemců o tyto osobnosti a regionální historii dlouho čerpat. Naše sbírky obohatil o technické exponáty jako jsou staré fotoaparáty a audiotechniku - mikrofony, nahrávací zařízení. Vždycky byl ochotný pomáhat nám s řešením všech možných nejasností o královédvorské historii a ještě o ní nesmírně poutavě vyprávět...
Měla jsem tu pro něj připravené nové objevy o Václavu Netíkovi. Dneska ráno jsem hledala něco k R. A. Dvorskému v podkladech, které nám sem dodal a myslela jsem na něj. Že už bude třeba z nemocnice zpátky, tak mu to zavolám a bude mít radost.
Už mu nezavolám ...

Dana Humlová
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem

Související články
Po stopách Vlastivědného čtení, aneb vzpomínková akce na Jana Schwarze
Vaše komentáře
Upřímnou soustrast, 8.02.2021 18:15, Reagovat
Vyjadřuji rodině pana Schwarze upřímnou soustrast. Je škoda takového člověka s velkým rozhledem, který pro naše město hodně udělal.
Upřímnou soustrast rodině., 8.02.2021 15:41, Reagovat
Je mi smutno, že odešel tak vzdělaný, všestranný a elegantní muž. Ač už Tiba není, tak mi dovolte, abych připomněl dlouholeté působení pana Schwarze v tomto tehdy největším podniku ve městě. Nechyběl při organizaci či uvádění žádné velké akce. Působil i jako redaktor Zpravodaje Tiby a zasloužil se velmi o propagaci podniku. Čest jeho památce.

Přečteno 1071x
 
Hodnocení článku: