Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn

Redakce / 15.08.2020
Namísto odvolaného výletu do rakouského Klein-Mariazell, kde se nalézají fresky královédvorského rodáka Jana Bergla, jsme druhý srpnový víkend zamířili na cestu obdobně dalekou. Do kolébky moravského křesťanství, na Velehrad a Svatý Hostýn. Sraz jsme si dali v sobotu 8. srpna 2020 na významném (pro Čechy ne moc známém) poutním místě v Dubu nad Moravou.
Průčelí obří baziliky obrácené Královédvorský chrámový sbor před bazilikou na Velehradědo polí úrodné Hané nás pozvalo k návštěvě a prohlídce kostela s nejvyšší klenbou na Moravě. Zazpívali jsme, zahráli na varhany a pak se vydali přes “Tovačovské hatě“ do světového dědictví UNESCO – do Kroměříže. Zde jsme se odměnili obědem a prohlédli město s jeho pamětihodnostmi – Arcibiskupským zámkem, Podzámeckými zahradami a kostely sv. Jana Křtitele a sv. Mořice, kde jsme si také zazpívali. A pak nás již čekal dobrodružný přejezd přes Chřiby po silničce č. 428 do Velehradu – dle legendy sídla prvního moravského biskupa, sv. Metoděje. Hurá na zkoušku do kostela na zítřejší mši svatou. Ubytovali jsme se v poutním domě „Stojanov“ a strávili příjemný večer.


Královédvorský chrámový sbor v bazilice na VelehraděV neděli ráno nás z postelí „vytáhl“ hlahol zvonů baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde jsme svým zpěvem pod vedením sbormistra Víta Havlíčka doprovodili mši svatou v 10:00 hodin. S velkým respektem k tomuto místu, jeho historii, ale i akustice tohoto rozlehlého prostoru jsme k tomuto úkolu přistupovali a dobrá věc se podařila. Nic nepotěší tak, jako když nás místní zastavovali po obci s tím, že se jim to líbilo.

A po obědě zase rychlý přejezd na sever na vrch Hostýn. Zde ve zdejší „bazilice minor“, rovněž zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie, nás čekala krátká zkouška a doprovod odpolední mše svaté v 15:15 hodin a po ní cesta domů se zastávkou v Přerově v kostele sv. Vavřince. 


Přesvědčili jsme se, že „Morava není maličká“ Královédvorský chrámový sbor před bazilikou na Svatém Hostýněa že je třeba pořádně „šlápnout na plyn“, aby se vše stihlo, ale zejména, že zde žijí hodní a otevření lidé, kteří nás zvali opět. Řečeno slovy rektora Svatohostýnské farnosti: „Kdykoliv pojedete kolem, přijďte si zazpívat ať již zdola, tak shora z kůru.“

Domů jsme se vrátili s krásnými zážitky i s dárky pro své milé – Hostýnskými oplatkami či specialitami z Loštic. Těšíme se na další cesty, ale zejména na setkání se svým královédvorským publikem. 


Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn

Související články
Koncert se světovou premiérou skladby německého skladatele Holmera Beckera
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 539x