Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Koncert královédvorského Kruhu přátel hudby přivítal Radka Baboráka a Pražské komorní sólisty

Redakce / 20.10.2023
Podobně jako na zahajovacím koncertě 56. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem měli návštěvníci možnost vychutnat si 12. října i na druhém koncertě letošního cyklu orchestrální zvuk komorního ansámblu. Po Komorní filharmonii Pardubice to byli tentokrát Pražští komorní sólisté, jejichž uměleckým garantem, dirigentem a zároveň i sólistou je Radek Baborák, světově uznávaný hornista, vítěz mnoha mezinárodních soutěží, vyhledávaný pedagog a svého času i sólohornista Berlínských filharmoniků.

FOTOGALERIE - Koncert královédvorského Kruhu přátel hudby přivítal Radka Baboráka a Pražské komorní sólisty

Pražští komorní sólisté (PKS) působí na naší hudební scéně již několik desetiletí, jako datum založení se uvádí rok 1961, přičemž činnost tělesa zaznamenala během tohoto dlouhého období pochopitelně různé organizační i personální výkyvy. Právě osobnost Radka Baboráka dokázala v uplynulých deseti letech činnost ansámblu pozdvihnout a opět ho dovést na naši i světovou interpretační špičku. Důkazem je nesčetná řada koncertů doslova po celém světě. Jádro PKS tvoří hudebníci z několika našich předních orchestrů, včetně České filharmonie či Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Se souborem aktivně spolupracuje i současný koncertní mistr České Filharmonie Jan Mráček, který byl zároveň protagonistou zahajovacího koncertu letošního cyklu Kruhu přátel hudby. Mimochodem návštěvníci klasických koncertů v regionu možná vzpomenou, že orchestr PKS zahajoval letošní festival Hudební léto Kuks, jehož dramaturgem je stejně jako v případě Kruhu přátel hudby doc. Vít Havlíček.

Koncert zahájil desetičlenný smyčcový ansámbl Pražských komorních sólistů Divertimentem F dur, KV 138 Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791). Toto svěží, poměrně rané dílo vyžaduje energické, technicky i výrazově precizní, přitom odlehčené provedení, což se i díky první houslistce souboru Martině Bačové podařilo dokonale. Po ní se již publiku představil hlavní protagonista večera Radek Baborák, zároveň v roli vtipného a nekonvenčního komentátora celého programu. Na úvod svého vystoupení si vybral trochu překvapivě čtyři z Písní beze slov Felixe Mendelssohna-Bartoldyho (1809–1847). Pochopitelně se jednalo o úpravu tohoto rozsáhlého, původně klavírního cyklu pro lesní roh a smyčce, technicky nesmírně náročnou, což dalo sólistovi příležitost předvést celou škálu svého interpretačního mistrovství. Poté se Radek Baborák představil i jako dirigent, kdy pod jeho vedením zazněla Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a Josefa Suka (1874–1935). Toto hluboce kontemplativní dílo vybočilo ze spíš odlehčené nálady první části koncertu, kterou uzavřelo krátké Concerto pro lesní roh a smyčce in F Gaetana Donizettiho (1797–1848), jehož dvě kontrastní části vyžadují od interpreta zvládnutí té nejvyšší nástrojové techniky, což působí u Radka Baboráka naprosto lehce a samozřejmě.

Druhou část koncertu vyplnilo překvapivě pouze jediné dílo – původně Smyčcový kvartet č. 14 d moll „Smrt a dívka“ Franze Schuberta (1797–1828) v rozšířené instrumentaci pro komorní orchestr od Gustava Mahlera. Radek Baborák se opět představil v roli dirigenta a bylo vidět, jak ostatně sám řekl, že společně interpretují toto „ikonické“ dílo Franze Schuberta s velkou pokorou, hlubokým respektem a prožitkem. Po bouřlivém potlesku pak sólista odlehčil náladu svým přídavkem, rozverným a málokdy uváděným Prestem E dur pro lesní roh a orchestr Wolfganga Amadea Mozarta.

I když druhá polovina koncertu byla možná pro četné dětské posluchače v publiku náročná, věřím, že setkání s živou klasickou hudbou na té nejvyšší interpretační úrovni přineslo publiku zaplněného sálu Hankova domu nezapomenutelný zážitek. Jistě nejinak tomu bude i na příštím koncertě, kdy se 2. listopadu publiku představí opět vzácný host, sopranistka Kateřina Kněžíková.

psáno pro portál Klasika plus

Petr Mádle
Foto: Miloš Šálek

Související články
Hobojistka z Versailles přiveze na koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové unikátní nástroj
Famózní hlas Gustáva Beláčka zazněl na koncertu KPH společně s Královédvorským chrámovým sborem
Důstojné završení 55. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové s Jiřím Houdkem, Danielou Valtovou Kosinovou a jubilantkou Janou Regalovou Židkovou
Operu, filharmonii i sólistu Vídeňské státní opery letos nabídne Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové
Koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček zahraje s Komorní filharmonií Pardubice ve Dvoře Králové
Komorní filharmonie Pardubice zahájila 56. sezónu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové
Bývalý sólohornista Berlínské filharmonie Radek Baborák zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Sólistka opery Národního divadla Kateřina Kněžíková zazpívá na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Prodaná nevěsta v únoru 2024 ve Dvoře Králové je již téměř vyprodaná
Ovacemi ve stoje skončil koncert sopranistky Kateřiny Kněžíkové ve Dvoře Králové
Klavírista Lukáš Klánský a Kukal Quartet zahrají na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Lukáš Klánský a Kukal Quartet zaujali na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Opera Prodaná nevěsta již za týden ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 367x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
24.07.2024 15:45 - 24.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
26.07.2024 15:45 - 26.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
26.07.2024 18:30 - 26.07.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník