Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Důstojné završení 55. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové s Jiřím Houdkem, Danielou Valtovou Kosinovou a jubilantkou Janou Regalovou Židkovou

Redakce, Dana Humlová / 8.06.2023
Koncert letošní 55. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové, který se konal ve čtvrtek 1. června 2023 v zaplněném kostele sv. Jana Křtitele, byl skutečně nezapomenutelným zážitkem. Na 483. koncertu KPH vystoupil Jiří Houdek, první trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu a varhanice Daniela Valtová Kosinová. Čestným hostem večera byla královédvorská rodačka a operní pěvkyně Jana Regalová Židková, akce se zúčastnil i starosta města Jan Jarolím.
V úvodním proslovu pozval Trumpetista Jiří Houdek, varhanice Daniela Valtová Kosinová a dramaturg KPH Vít Havlíčekdramaturg Kruhu přátel hudby Vít Havlíček posluchače na další sezónu, která bude opět plná neobyčejných hudebních zážitků. V rámci ní zazní jako jeden z vrcholů 8. února 2024 opera Prodaná nevěsta, v úvodu sezóny vystoupí na zahajovacím koncertu 21. 9. 2023 Komorní filharmonie Pardubice a houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, dále bývalý sólohornista Berlínské filharmonie Radek Baborák se smyčcovým orchestrem Pražští komorní sólisté 12. října 2023, na jaře pak tenorista a sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, který zazpívá spolu s Královédvorským chrámovým sborem 18. dubna 2024 a řada dalších. V sezóně nebudou chybět nástroje jako harfa, hoboj, klavír, trubka nebo varhany. Zajímavá dramaturgie jistě přiláká řadu abonentů a posluchačů. Jen v letošní sezóně jich bylo celkem více než jeden tisíc.

Dramaturg KPH Vít Havlíček a čestný host koncertu Jana Regalová ŽidkováDramaturg Kruhu přátel hudby Vít Havlíček zároveň představil zvláštního hosta závěrečného koncertu této sezóny Janu Regalovou Židkovou, královédvorskou rodačku, operní pěvkyni, která oslaví významné životní jubileum. Její účast na koncertě byla příjemným překvapením a přinesla do programu ještě více emocí a vzpomínek. Součástí programu byla i skladba Skřivánek jejího tatínka, varhaníka a ředitele královédvorského kůru, Josefa Židka. Složil ji v roce 1953 a na koncertě jsme měli možnost si skladbu poslechnout v úpravě pro varhany a trubku. Janě Regalové Židkové byla věnovaná také jedna z nástěnek připravená Kruhem přátel hudby. Druhá nástěnka pak představila interprety nadcházející 56. sezóny. 

Program koncertu byl pečlivě Varhanice Daniela Valtová Kosinová na koncertu KPH ve Dvoře Královévybrán a nabídl širokou škálu skladeb od různých autorů. Zahrnuty byly skladby od P. J. Vejvanovského, G. F. Händela, V. Belliniho , L. Boëllmanna nebo Daniely Valtové Kosinové. Každá z těchto skladeb přinesla jedinečný hudební prožitek a představila nám skvělé interpretační schopnosti obou umělců.

Trumpetista Jiří Houdek na koncertu KPH ve Dvoře KrálovéJiří Houdek je vynikající trumpetista, což se projevilo i na tomto koncertě. Jeho hra byla precizní, emotivní a plná vášně, plná energie a citlivosti. Dokázal skvěle přenést emoce skrze svůj nástroj. Daniela Valtová Kosinová, která hrála na varhany, byla rovněž mimořádná. Její precizní hra a virtuozita byly úchvatné. Přinesla do kostela sv. Jana Křtitele opravdovou duchovní atmosféru. Její sólové vystoupení bylo plné elegance a síly, přesvědčila nás o svém mistrovství.
V kostele sv. Jana Křtitele jsme byli ponořeni do krásného a emotivního světa hudby, který nás naplnil radostí a hlubokým zážitkem.

Celkově lze koncert letošní 55. sezónyPěvkyně Jana Regalová Židková,trumpetista Jiří Houdek, varhanice Daniela Valtová Kosinová a dramaturg KPH Vít Havlíček Kruhu přátel hudby označit za velmi úspěšný. Doufáme, že Kruh přátel hudby bude pokračovat v podobném duchu i v dalších sezónách a přinese nám ještě mnoho takových nezapomenutelných koncertů.

Bc. Dana Humlová

foto: Václav Bartoška a archiv KPH
video: město Dvůr Králové

Související články
55 let Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem
Hobojistka z Versailles přiveze na koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové unikátní nástroj
Barytonista Robin Červinek a klavírista Jan Jiraský oslnili na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Koncert Slávky Vernerové Pěchočové a Dvořákova klavírního kvarteta byl působivým hudebním zážitkem
Famózní hlas Gustáva Beláčka zazněl na koncertu KPH společně s Královédvorským chrámovým sborem
První trumpetista SOČRu Jiří Houdek zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Operu, filharmonii i sólistu Vídeňské státní opery letos nabídne Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové
Koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček zahraje s Komorní filharmonií Pardubice ve Dvoře Králové
Komorní filharmonie Pardubice zahájila 56. sezónu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové
Bývalý sólohornista Berlínské filharmonie Radek Baborák zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Koncert královédvorského Kruhu přátel hudby přivítal Radka Baboráka a Pražské komorní sólisty
Sólistka opery Národního divadla Kateřina Kněžíková zazpívá na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Prodaná nevěsta v únoru 2024 ve Dvoře Králové je již téměř vyprodaná
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 177x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
24.07.2024 15:45 - 24.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
26.07.2024 15:45 - 26.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
26.07.2024 18:30 - 26.07.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník