Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Architektura > stavby

Z bývalého rychnovského kina se stala moderní knihovna. Vyhrála soutěž Stavba roku 2020 v Královéhradeckém kraji

Redakce / 15.11.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Celkem letos o titul Stavba roku Královéhradeckého kraje usilovalo 16 staveb: jsou mezi nimi rekonstruované stavby, nové budovy, přístavby i plovoucí sauna či sportovní park. Investory jsou kraj, města, obce, firmy i filantropové.

Proměna bývalého rychnovského kina v moderní knihovnu zaujala letos porotce krajské architektonické soutěže, kteří ji udělili titul Stavba roku 2021 Královéhradeckého kraje. 


Investorem vítězné stavby je město Rychnov nad Kněžnou, projektantem firma IRBOS Čestice a zhotovitelem společnost STYLBAU z Hradce Králové. Bývalé kino prošlo rekonstrukcí na přelomu let 2018 a 2019. Součástí nové knihovny je multifunkční sál pro konání kulturních a společenských akcí.

Čestné uznání získala:

 • rekonstrukce kaple svatého Josefa ve Slavětíně na Trutnovsku
 • Kaple sv. Josefa v obci Slavětín na okraji Jestřebích hor po odsunu původního německého obyvatelstva po druhé světové válce chátrala. Zachránit se ji podařilo úspěšnému trutnovskému podnikateli a slavětínskému usedlíkovi Rudolfu Kasperovi a jeho ženě Renatě. Zadáním nebylo vrátit se zpět v čase a vytvořit repliku původního stavu, ale s úctou a v harmonii s původní stavbou navrhnout jedinečný soudobý výstavní a koncertní prostor v minimalistickém architektonickém pojetí. Interiér korunuje umělecká drátková instalace ak. sochařky Veroniky Psotkové vytvořená volně na motivy oltářního obrazu sv. Josefa s Ježíškem, odkazující na známé barokní kompozice soch a obrazů okolo oltářních obrazů, a přitom je svým pojetím zcela nová a hravá. Nově upravené okolí kaple nabízí usedlíkům i výletníkům odpočinutí s výhledem na osazené umělecké dílo prof. ak. sochaře Michala Gabriela s názvem Lilie.

 • sportovní park U Svatých v Holohlavech
 • Sportovní park „U svatých” je veřejné prostranství s multifunkčním sportovištěm a dětským hřištěm zasazeným do přírodně krajinného parku, jež zároveň tvoří těžiště komunitního života obce a subcentrum části obce oddělené tratí. Hlavní myšlenkou bylo nedělat oddělený areál ale navázat na přírodní krajinu a vdechnout nový život zapadlým zákoutím přidružením ke sportovišti. Cestou k tomu bylo omezení bariér v přístupu a nabídka aktivit ve veřejném prostoru pro co nejvíce občanů. Pohyb je základ zdravého životního stylu a setkávání sousedů podhoubím zdravé komunity. Rozšíření areálu za historickou cestu ke kostelu vrací barokní sochy svatých do živé části obce a pomáhá utvořit identitu místa. Oploceno je jen to nejnutnější, park zůstává prostupný pro návštěvníky ze všech stran. Srdcem sportoviště je houpavá dráha (nejen) pro koloběžky, má tvar srdce, neb radost dětí nám leží při hrudníku a pohyb srdce posiluje. V jeho středu se nachází víceúčelové hřiště s drobným objektem zázemí, hned vedle je pak dětské hřiště zasazené do habrového háje. Herní prvky na dětském hřišti jsou rozmístěny do čtyřlístku protože štěstí není nikdy dost. Zeleně je všude plno. Drobné stavby se tvarem inspirují u rostlin. Tunel pod zvlněnou dráhou umožňuje zažít malé dobrodružství. Parkovací místa zjednodušují přístup přespolních.

 • rekonverze tubusu větrné elektrárny v Novém Hrádku na rozhlednu s infocentrem
 • Rozhledna na Šibeníku je součástí turistické trasy česko-polské Hřebenovky. Z důvodu přílišného hluku nikdy nedošlo ke spuštění prototypu větrné farmy z roku 1995.Požadavek na minimální náklady v následné architektonické soutěži snad přispěl k vítězství návrhu založeného na maximálním využití již odvedené práce. Na snaze dokomponovat nefunkční torzo minimálními prostředky do jednoho celku s novým výrazem. Tento přístup prostupoval celým projektem od celku po detail, například použitím renovovaného mobiliáře ze 60. let. Objem infocentra byl hmotově i provozně doplněn o nejnižší trakt do tvaru skalnatého výchozu. Spojovací lávka je zároveň výrazovým i provozním prvkem. Návštěvnická trasa vede přes infocentrum na galerii, kde je uvažováno výstavní využití, dále přes vyhlídkovou terasu a lávku na rozhlednu. Z kompozičních důvodů došlo k prodloužení rozhledny o technický nástavec s předpokladem obvyklého telekomunikačního využití. Původní tubus i transformovna zůstává v nové kůži stále čitelná. Vertikalita rozhledny má být ještě vyvážena horizontalitou nové aleje podél přístupové cesty.

 • přístavba biskupského gymnázia v Hradci Králové
 • Stávající historická budova je využívána jako školské zařízení pro střední školy - gymnázium. Investor se rozhodl zakoupit sousední objekt - Jana Koziny č.p. 1237 ze 70. let za účelem zřízení odborných učeben a laboratoří pro výuku přírodovědných předmětů a matematiky tak aby z hlediska stávajících studentů podpořil výše uvedené obory na této škole. Jedná se tedy o to, že nedochází k navýšení počtu studentů a pedagogů, ale ke zkvalitnění nabízené výuky. Ve stávajícím objemu objektu Jana Koziny č.p. 1237 budou situovány ve 4 podlažích výukové prostory, v přístavbě pak komunikační propojení s nezbytným hygienickým zázemím. Každý výukový prostor je kapacitně dimenzován na 34 studentů. V 1PP je situováno technické vybavení pro vytápění objektu. V historické budově nedochází mimo vytvoření komunikačního propojení k žádným úpravám učeben. Stavba je a bude i nadále využívána jako školské zařízení pro střední školy.

Zvláštní cenu poroty obdržel restaurant Lemur a Safari pivovar ve Dvoře Králové nad Labem

Restaurace Lemur, který navazuje na hotel Safari Lodge, patří mezi největší a nejnavštěvovanější gastro zařízení v areálu Safari Parku Dvůr Králové. V roce 2018 došlo k zahájení navýšení jeho kapacit a rozšíření poskytovaných služeb o Safari pivovar, spa a kongresové prostory. Zásadním bylo zvýšení stavby formou dřevostavby o celé patro a půdorysné zvětšení směrem do areálu. Celková kapacita míst pro hosty (včetně kongresových sálů Masai a Samburu Boma) je po dostavbě více než 700 osob.


Pořadatelem soutěže je Královéhradecký kraj spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů (ČKAI) a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů (ČKA). Soutěž je nepostupovou obdobou celostátní soutěže Stavba roku, ale Královéhradecký kraj usiluje o to, aby se stala její součástí.

Nominované stavby v Královéhradeckém kraji za rok 2020:

(jejich popis najdete v tomto článku)
 • Biskupské gymnázium Hradec Králové
 • Dopravní terminál v Jaroměři
 • Rekonstrukce a modernizace zázemí běžeckých tratí k. ú. Trutnov
 • Rekonstrukce č.p. 716 v Červeném Kostelci na stacionář a zázemí pečovatelské služby
 • Rekonstrukce Kaple sv. Josefa, Slavětín (okr. Trutnov)
 • Rekonstrukce stávající budovy bývalého kina v Rychnově nad Kněžnou
 • Saunalautta v Hradci Králové na řece Orlici
 • Stavba Restaurantu Lemur a Safari pivovaru (rozhovor s provozovatelem zde)
 • Výrobní hala Pepperl+Fuchs Manufacturing s.r.o. Trutnov
 • Odbavovací hala autobusového terminálu Hořice
 • Přístavba dílny pro stavební obory SOŠ a SOU Vocelova
 • Polyfunkční komunitní centrum Jičín
 • Dopravní terminál Pec pod Sněžkou
 • Oblastní Nemocnice Náchod
 • Rekonverze tubusu větrné elektrárny s transformovnou na rozhlednu s turistickým infocentrem
 • Sportovní park U Svatých - Holohlavy
Zdroj: Královéhradecký kraj

FOTOGALERIE - stavba roku 2020 seznam

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 816x