Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Turistika > ZOO a Safari

Po 15 letech má dvorská zoo mládě hrošíka. Hrošík není malý hroch, ale tohle je hrošíček.

Návštěvníci by mládě mohli vidět na jaře.

Redakce / 4.11.2020, Dvůr Králové nad Labem
Dvorská zoo je nyní zavřená kvůli vládním opatřením, ale i tak se zde radují. Samici hrošíka liberijského - samici Tanquey - se narodilo mládě v noci z 25. na 26. října 2020.
 

Vzácný sameček

Ačkoliv je to prvorodička, poradila si se vším sama. "Když přišli ošetřovatelé v pondělí 26. října ráno do práce, našli už mládě ve stáji pečlivě očištěné," uvádí se v tiskové zprávě Safari parku.

„Je to zdravý samec, který pravidelně pije a zdárně roste,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý. „Samice Tanquey se o mládě příkladně stará a respektuje i rutinu běžného provozu,“ doplňuje Hrubý. Otcem mláděte je sedmnáctiletý chovný samec Wamburuhtuh (řečený Valda) z Rotterdamu, který dorazil do dvorské zoo teprve na začátku letošního roku. Nyní ve Dvoře žije pět hrošíků liberijských, dva samci a tři samice. Prvního hrošíka liberijského se podařilo v místní zoo odchovat před 42 lety. Až po takřka 15 letech se v zoo radují z dalšího hrošíčka, jak by se mláděti hrošíka mohlo říkat. 

hrošík není malý hrochHrošík liberijský není malý hroch. Je výrazně menší příbuzný hrocha obojživelného, od kterého se liší nejen vzrůstem, ale i chováním. Hrošíci jsou samotáři, kteří jsou s ohledem na svůj pralesní život mnohem méně vázáni na vodu. Na rozdíl od hrochů bývá hrošík aktivní i ve dne: jejich citlivou kůži totiž chrání stín pralesa. Přesto jsou aktivnější za soumraku a v noci. 

Jde o vzácné zvíře, jeho chov v lidské péči bohužel dlouhodobě stagnuje a to i z důvodu nedostatku vhodných samců. „Z narození samce máme proto dvojitou radost,“ pokračuje zoolog. Matkou je samice Tanquey. Ta se narodila ve Dvoře Králové a je jí necelých dvacet let. Spojení rodičů je geneticky cenné, mladý samec bude proto v evropském záchovném programu velmi důležitý.

 

Záchovný program

Chov hrošíků je složitý. Jednotlivá zvířata jsou vzájemně dost nesnášenlivá, a kdyby je zoologové spojili v nevhodnou dobu, mohlo by dojít k napadení a velmi vážným zraněním. Ošetřovatelé musejí své svěřence dokonale znát a odpozorovat říji samice, během které je jen pár dnů ochotná samce snést. Jejich stavy v přírodě západní Afriky podle IUCN stále klesají především v důsledku úbytku přirozeného prostředí. Druh je proto vedený jako ohrožený. Evropský chov trpí nedostatkem vhodných chovných samců. Safari park chová hrošíky liberijské od 70. Let. Za tu dobu se tu narodilo 19 mláďat, včetně vůbec toho prvního v tehdejším Československu.

Vodní hřiště nejen pro mládě

Matka s mládětem jsou v současné době v zázemí pavilonu hrošíků, ale čeká je stěhování. „Právě vznikají nové větší bazény ve venkovních výbězích, kde bude možné hrošíky lépe pozorovat. Dosavadní palisádové oplocení nahradí výtvarně pojaté zídky, které navážou na estetiku západoafrického Tiébelé v těsném sousedství a sjednotí tuto část areálu,“ popisuje Jiří Hrubý. Na objektu pavilonu dojde k výměně střechy a vnitřního vybavení, proměnou projde i chovatelské zázemí. Vše by mělo být hotovo do jara 2021.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové 

Související články
Ptačí svět se proměnil v madagaskarský kaňon. Dvorská zoo otevře zakázané i rekonstruované pavilony
Ve dvorském Safari parku už mají hroší školku. Narodilo se druhé mládě hrošíka liberijského za půl roku

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 739x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
6.05.2021 19:00 - 6.05.2021 23:30
BlueFest Online