Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Turistika > ZOO a Safari

Mládě náročného dravce má chůvu: maňáska vyrobeného z ponožky

Před 2 lety se o mládě hadilova staral pár orlů, letos maňásek

Redakce / 13.11.2020, Dvůr Králové nad Labem
Hadilov písař je majestátní a náročný dravec. Ve Dvoře Králové ho můžete v Safari parku zahlédnout běžně ve voliéře. Právě v tomto areálu se letos vylíhla 3 mláďata hadilova: bohužel poslední až 23. října, kdy již nebylo možné snůšku odchovat venku kvůli chladu. Rodiče, kteří navíc snůžku opustili, v tomto případě nahradila lidská ruka, která 5 x denně navléká speciálního maňáska vytvořeného z obyčejné ponožky.
 

FOTOGALERIE - Mládě hadilova pisaře krmí maňásek

Bohužel proces krmení nemohou vidět návštěvníci zoo, protože i Safari park ve Dvoře Králové je zavřený. Přinášíme tak obrazem i slovem popis výchovy mláděte přes ponožku.

"Pokoušíme se o umělý odchov,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Dělá se vše proto, aby si dravé ptáče nevtisklo člověka jako vlastní druh. V Safari parku proto ybudovali v líhni ptačího světa zvláštní kabinku ohraničenou neprůhledným materiálem, kterou prostrkují ptačího maňáska: obyčejnou ponožku doplněnou o pár pírek, oči a zobák, která připomíná dospělého hadilova písaře. Vizuální kontakt s člověkem je tak na absolutním minimu. „Díky tomu si ptáče myslí, že je v péči hadilova a v dospělosti bude vyhledávat hadilovy jako vlastní partnery,“ vysvětluje Michal Podhrázský. 

Ošetřovatelé mláděti podávají potravu z pinzety a vedle pokládají misku s dalším masem. Snaží se ho pobízet, aby co nejdříve začalo zobat samo. Jakmile k tomu dojde, přesune se ptáče do zázemí k dvěma už odstaveným samicím, vylíhlým ve Dvoře v průběhu léta. Od nich bude moci odpozorovat přirozené chování jedinců vlastního druhu.

Safari park odchovává hadilovy od roku 2009, kdy je rozmnožil jako první zahrada v ČR a na Slovensku. Safari park patří v odchovu těchto náročných dravců k absolutní světové špičce a v letošním roce se tu vylíhla hned tři mláďata. To je zcela mimořádné, všechny zahrady na světě odchovaly za posledních 12 měsíců jen 11 těchto ptáků. Současné ptáče je 18., které se ve Dvoře povedlo odchovat. 

Letos to není první případ za dobu chovu těchto dravců, že by rodiče nepečovali o svá mláďata: před dvěma lety odchoval dvorské mládě hadilova náhradní rodičovský pár - orli bělohlaví - ze Zoo Liberec. Podložení náhradnímu páru však tentokrát není možné, protože v tuto roční dobu žádní vhodní ptáci nehnízdí. 

Více o tomto dravci si můžete přečíst např. zde.

Ošetřovatelku Veroniku Ležákovou zachytila při krmení Simona Jiřičková.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 541x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
6.05.2021 19:00 - 6.05.2021 23:30
BlueFest Online