Vyhledej
Jaroměřsko > Vzdělávání

Nová sdílená učebna robotiky a informatiky ve Dvoře Králové všechny nadchla, při výuce se žáci budou bavit a učit zároveň

Redakce / 24.11.2019
Ve čtvrtek 21. listopadu byla slavnostně otevřena nově vybudovaná sdílená učebna robotiky a informatiky, která vznikla díky spolupráci města Dvůr Králové nad Labem a Královéhradeckého kraje v prostorách Střední školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem (SŠIS), jejímž zřizovatelem je právě kraj.
 
Podívejte se na videoreportáž. V neděli v podvečer kolem 19 hodiny by měly přibýt i titulky pro hůře slyšící. Zapnete je tlačítkem vpravo dole ve videu.

Učebnu budou moci využívat k výuce nejen žáci královédvorských základních škol, ale v budoucnu také žáci základních škol z okolí a počítá se i s workshopy pro žáky z mateřských škol, případně z dalších vzdělávacích či volnočasových institucí.

„Potřeba projektu vyplynula z místních akčních plánů vzdělávání jako jeden z námětů na zkvalitnění výuky informatiky,“ sdělila místostarostka města Alexandra Jiřičková, která stála u zrodu projektu a působila jako koordinátorka. Na realizaci učebny se výrazně podíleli učitelé informatiky z jednotlivých základních škol, které město zřizuje. Tým vytvořili Radan Černý (ZŠ 5. května), Petr Pavelka, David Sedláček (oba ZŠ Schulzovy sady), Zdeněk Balek (ZŠ Strž) a Jana Irovská (ZŠ Podharť). Učebnu tvoří tři místnosti vybavené např. frézou, gravírovacím strojem, 3D skenerem, 3D tiskárnami, vyšívacím strojem nebo řezacím plotrem. Pro nejmenší děti jsou určeni beeboti, pro ty starší ozoboti a lego stavebnice. Místnosti bylo třeba vybavit i nábytkem včetně roboarény a pracovních stolů. „Snažili jsme se vybírat stroje, které by žáky od počátku oslovily. K dispozici tak budou mít např. roboty z Lego Mindstorms, na nichž se budou moci učit programování. Možnosti se mění rychle, sami nevíme, co bude za deset let a co budou naše děti potřebovat k tomu, aby v budoucím světě obstáli,“ podotkl Radan Černý, ředitel královédvorské ZŠ 5. května.

„Během přípravy jsme se byli podívat na základní škole v Kolíně a projekt následně konzultovali na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, na katedře informačních technologií a technické výchovy. Vzhledem k tomu, že učebna má pomoci vzbudit u žáků zájem o technické obory, které se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, jsme projekt představili také podnikatelům z IT oblasti, kteří byli nadšeni,“ uvedla Alexandra Jiřičková.

Prohlídky se zúčastnila řada pozvaných hostů v čele se starostou města Janem Jarolímem, Královéhradecký kraj reprezentovali náměstkyně hejtmana pro oblast školství, kultury a sportu Martina Berdychová a radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř, SŠIS zastupoval mimo jiné ředitel školy Petr Vojtěch a MAS Královédvorsko Jan Machek, který se na vzniku projektu také podílel. Obsluhu jednotlivých zařízení předvedli právě učitelé informatiky a pracovníci odboru informatiky z městského úřadu.

„Jsem ráda, že se projekt podařilo realizovat. Jste pilotním příkladem toho, jak by to ve městech mohlo fungovat a jak by také mohla vypadat spolupráce středních a základních škol i s mateřinkami,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

„Pro mě je vznik sdílené učebny dalším průlomovým projektem, stejně jako letos otevřená expozice textilního tisku, kterou v našich prostorách provozuje městské muzeum. Věřím, že je to příklad hodný k následování,“ poznamenal zase ředitel SŠIS Petr Vojtěch.

Náklady na vybudování sdílené učebny robotiky a informatiky se vyšplhaly na téměř 2,4 mil. Kč. Na projekt se však podařilo prostřednictvím MAS Královédvorsko získat dotaci ve výši 2,3 mil. Kč z Integrovaného regionálního operačního programu, spoluúčast města tak nakonec činí 125 tisíc Kč. Projektovou žádost připravili pracovníci odboru rozvoje, investic a správy majetku, konečnou fázi projektu zajišťoval s pedagogy Ondřej Samek, vedoucí odboru informatiky. 

„Jsem na projekt pyšná, protože vznikl zespoda. Vzešel od učitelů, kteří ho připravili a zapojili se do něj. Poděkování patří také Královéhradeckému kraji a SŠIS, protože bez jejich spolupráce a vstřícnosti by to nešlo. Je to ukázka toho, že když se spolupracuje, mohou vzniknout projekty, které jsou ku prospěchu celého regionu,“ dodala Alexandra Jiřičková.

SŠIS ve čtvrtek 21. listopadu během akce představila také novou multimediální učebnu, kterou vybudovala v budově Domova mládeže.

text a foto: web města
video: ZvičinaTV

FOTOGALERIE - Nová sdílená učebna robotiky a informatiky nadchla, při výuce se žáci budou bavit a učit zároveň

 

Související články
Proběhla tisková beseda k projektu MAP - místní akční plán vzdělávání
Projekt Sdílené učebny informatiky a robotiky zvítězil v soutěži „Buďte inspirací“

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 627x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa
Více pozic (Zdravotnické zařízení VIVIDUS DKnL)Kalendář akcí
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
5.08.2020 14:00 - 5.08.2020 22:00
Dožínkový den v Jaroměři
11.09.2020 16:00 - 12.09.2020 20:00
3. Královéhradecký Master 2020