Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Služby občanům > Poradna

Jak to udělat, aby se vám při focení do záběru všechno vešlo, aneb funkce panorama není jen pro krajinky

Redakce / 3.02.2021
Často se vám stane, že potkáte na procházce krásný domek, strom, kostel, č zákoutí. Ať děláte, co děláte do záběru se vám to nevejde a výsledná fotografie je k nekoukání. Mám pro vás pár jednoduchých fíglů, jak to vyřešit nejen při focení foťákem, ale i jakýmkoliv mobilem.
 

FOTOGALERIE - Jak to udělat, aby se vám při focení do záběru všechno vešlo, aneb funkce panorama není jen pro krajinky

Nejlepší je samozřejmě vyměnit na fotoaparátu objektiv za širokoúhlý. Každému se ale nechce do techniky vrážet tisíce korun. Pak přichází na řadu moderní software přímo ve fotoaplikaci či v externích aplikacích na telefonech, nebo programy v počítači..

1) Snad každý telefon má funkci panorama. Zkuste po aktivování funkce panorama otočit telefon na výšku a pomalým pohybem do strany exponovat. Budete překvapeni výsledkem. Spíše pro zábavu můžete funkci panorama využít i třeba zdola nahoru - to vznikají neuvěřitelná díla - většinou ale nepublikovatelná


2) Otočte telefon (i foťák) na výšku a objekt vyfoťte na několika fotkách vedle sebe, samozřejmě s přesahy. Je lepší využívat manuální nastavení expozice, aby fotky byly všechny stejně exponované a také se snažit aby byl foťák (a tedy i hrany foceného objektu) kolmo dolů. Když nechcete hledat manuální nastavení, tak se alespoň snažte udržet expozici poklepem na displeji na podobně světlé místo. Tyto fotky vám následně sloučí do panorama některé z aplikací, kterých existují desítky. Já osobně to dělám v počítači programem Microsoft Image Composite Editor - je zcela zdarma (stáhnout lze zde) a podává úžasné výsledky jen na několik kliknutí. Výsledek můžete následně ještě ladit zkoušením různých zobrazovacích metod. Pro focení architektury ale doporučuji se držet perspektivy a vyvarovat se zejména rybího oka - není totiž nic divnějšího, než kulaté rohy domů, či třeba gotického kostela :-)

Stejný postup používám i u záběrů, které se sice do záběrů vejdou, ale jsou "knopem". 

Jak pracují s programem Microsoft Image Composite Editor? To najdete v galerii - popis snad ani není potřeba. Výsledná fotka je ještě zlehka doladěná v Zoner Photo studiu

Ano vím - stín fotografa by na fotce neměl být vidět :-)

Základem pro hezou fotku je ale počasí, ale i výhledy v regionu :-) To zaznamenávají i naše webkamery. Určitě vám pomohou při plánování výletů nebo zlepšení nálady v karanténě. Jan Holan
Na fotografii je kostel v Hajnici

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 576x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí