Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Vzdělávání > ostatní

Zlatý oříšek z krajského finále míří do Dubence, Chlumce nad Cidlinou i k Rozkoši (Provodov-Šonov)

Redakce / 3.10.2016, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V neděli 2. října odpoledne proběhlo v sále Hankova domu ve Dvoře Králové krajské finále talentové soutěže Zlatý oříšek. Celkem 15 nominovaných jedinců či kolektivů se mělo možnost prezentovat před diváky i porotou a zabojovat tak o Zlatý oříšek. Mezi nominovanými bylo i 5 zástupců z Královédvorska. Všichni účastníci krajského finále dostali dárkovou tašku s cenami od sponzorů - jednalo se o společenské hry, sladkosti vstupenky do aquaparku, zoo i dětského zábavného parku. Nikdo tedy neodešel s prázdnou. A tři soutěžící si odnesli navíc Zlatý oříšek, finanční odměnu ve výši 10.000 Kč a externí disk. Kdo to byl?

FOTOGALERIE - Zlatý oříšek 2016 finále krajského kola 2. října

Z 15 nominovaných nakonec jen 13 převedlo své umění a talent. Někdy to bylo velmi těžké - jen si představte, že máte na malém jevišti dokázat, že patříte mezi nejlepší brankářky národní házené v České republice. Nebo že dobrovolná skupina žáků věnující se přírodovědě patří se znalostmi ke špičce v České republice.  A nejen porotu překvapily i nové nebo v Čechách nepříliš populární obory, ve kterých děti soutěžily: curling, travní lyžování, workout. 

Prezentaci soutěžících určitě pomohly medailonky, i když i ty měly různou kvalitu v závislosti zřejmě na zručnosti rodičů, trenérů, či učitelů. Ale porota si i s tímto poradila. Kromě hlavní ceny Zlatého oříšku udělili členové poroty dalších 5 cen a jejich hodnota nebyla vždy jen o ceně obsahu darované tašky. Ví své jistě zejména Antonín Ąahučký ze Dvora Králové, který velmi pravděpodobně svojí účastí v krajském finále Zlatého oříšku vybojoval rozšíření workoutového hřiště v parku Schulzovy sady. Více dále v textu. 

Dalo by se říci, že nejjednodušší to mají hudebníci: zapívají, zahrají a všichni slyší, jak tréma ovlivnila výsledek jejich tréninku a talentu. Možná právě proto se celkovým vítězem stal teprve 9letý Ivan Kříž z Chlumce nad Cidlinou, který vyhrál svoji bezprostředností, přirozeností a samozřejmě úžasnou hrou na akordeon, na který se učí hrát teprve dva roky. Určitě o něm ještě uslyšíme, takže jeho jméno si dobře zapamatujme.

Jak však několikrát uváděla moderátorka soutěžního odpoledne, všichni soutěžící, kteří na finále dorazili, byli již vítězi. Dokázali se postavit na jeviště a prezentovat své dovednosti. Přiznejme si, kdo z nás dospělých by to dokázal?

Dokázaly to i další dvě nové majitelky Zlatého oříšku - obě dvě všestranné dívky, každá však v jiných oborech. 

Anna Černická z Provodov-Šonova je velkou sportovkyní, ale nejen to: věnuje se již 7 let závodně alpskému i travnímu lyžování, krasobruslení, porotě ukázala část vystoupení jako mažoretka, ale určitě by před porotou obhájila i své umění hry na flétnu a tvorbu dárků z keramiky. Na stupních vítězích se objevuje vlastně ve všech sportech, které dělá, ve volném čase si čte. Co ji však baví úplně nejvíc jsou mažoretky. Ráda by se v budoucnu věnovala tanci a lyžování, jejím snem je titul mistryně ČR v travním lyžování.

Eliška Šebková - 13letá usměvavá sympatická dívka z Dubence, která již chodí na gymnázium, má ráda přírodu - věnuje se včelařství, ve kterém dosahuje výborných výsledků i v celostátních kolech soutěží. Zároveň však organizuje akce pro děti a ráda hraje divadlo. Ve škole ji baví matematika a dějepis. Loni ve finále Zlatého oříšku vyhrála Cenu Královéhradeckého kraje, letos si odnáší Zlatý oříšek!

Další ocenění:

 • Cena radní (cena Královéhradeckého kraje - uděluje Tána Šormová) - Matěj Kavan (střelec a curler - hráč curlingu)
 • Cena pořadatele (uděluje DDM Jednička)- Filip Karásek (malý showman, tanečník, hokejista)
 • Cena Českého rozhlasu Hradec Králové (vítěz bude pozván do vysílání ČRo Hradec Kr.) - Markéta Kupková (házenkářka)
 • Cena partnera RealTime - Antonín Ąahučký (streetworkout)
 • Cena starosty Dvora Králové n. Labem - Antonín Lahučký (streetworkout)

O tom, za co byli jednotliví soutěžící nominovaní, si přečtěte v tomto článku

členové poroty
 • Táňa Šormová - radní Královéhradeckého kraje pro oblast školství, zastupitelka Královéhradeckého kraje, převzala záštitu nad krajským kolem, původním povoláním pedagog
 • Ing. Jan Jarolím - starosta města Dvůr Králové n. L. 
 • Eva Kličková - dramaturkyně Českého rozhlasu 2 Hradec Králové
 • Jan Smigmator - jazzový a swingový zpěvák, v roce 2000 byl držitelem Zlatého oříšku právě za zpěv
 • Tomáš Magnusek - herec, spisovatel, režisér a původním povoláním učitel
 • Štěpán Málek - sochař, umělec (bohužel osobně nedorazil) 
 • Iva Rašková - organizátor celonárodní soutěže Zlatý oříšek, zakladatelka nadace Zlatého oříšku

Ačkoliv Antonín Ąahučký nevyhrál Zlatý oříšek, přítomní Královédvoráci věří, že udělal nejdůležitější krok pro to, aby se workoutové hřiště v parku Schulzovy sady rozrostlo o další prvky, neboť v současné době umístěný prvek je pouze základní, vhodný i na zahradu. A jak Tonda Ĺahučký při rozhovoru s moderátorkou řekl, už je jemu a jeho následovatelům malý. Nelze než souhlasit. I bývalé vedení města, které stojí za umístěním současného prvku workoutu, mělo s rozšiřováním venkovní posilovny další plány. Věříme, že ačkoliv Tonda nevyhrál 10.000 kč, tak pan starosta Ing. Jan Jarolím, který mu sám udělil cenu starosty, už s "tou hrazdou" něco udělá. Video o tom, jak workout v „Schulzákách” slouží nejen dospělým, zhlédněte zde.

Táňa Šormová se ještě před rozdáním cen přiznala, že ani letos nebylo rozhodování poroty jednoduché, ale po loňské krajské premiéře už letos věděla, do čeho jde. Přišlo jí jen škoda, že ačkoliv je v našem kraji hodně talentovaných dětí, tak jejich zájem o tuto soutěž je malý. Určitě se více dětí mohlo zúčastnit základního kola. 

Náhody nejsou nehody

Je zřejmé, že toto vítězství je zejména zásluhou dětí - jejich trpělivosti, cílevědomosti a ctižádosti. Ale také nadšení rodičů. A leckdy se ke svému oboru děti dostávají náhodně - třeba jako vítěz krajského kola Zlatého oříšku 9letý Ivan Kříž, který uchvátil svoji hrou na malou tahací harmoniku diváky i porotu. „Původně na akordeon hrát neměl. Měli jsme pro něj vybranou hru na keyboard, ale na ten přijímali v naší umělecké škole až od 2. třídy základní školy. Požadovali, aby uměl číst. Tak jsme jako náhradní hudební nástroj vybrali akordeon s tím, že po roce může přestoupit. Nakonec přestoupit ani nechce.”

Na otázku, jak se dostala další majitelka Zlatého oříšku - Anna Černická z Provodov-Šonova k lyžování na trávě, její maminka odpověděla: „Naše děti (4) chodily všechny do lyžařské školy nedaleko Šonova, ale kopec jim začal být malý a byl nám doporučený nějaký Honza Neměc v Orlických horách. Po skončení zimní sezony nám nabídl, jestli bychom nechtěli pro děti zkusit lyžování na trávě. Až později jsme zjistili, že Honza Němec je vůbec nejlepší travní lyžař na světě, 14násobný mistr světa v travním lyžování!”

Další nová majielka Zlatého oříšku - Eliška Šebková - nebyla na krajském finále této soutěže nováčkem a její letošní vítězství všechny překvapilo: porota svým rozhodnutím dokázala, že pokud nevyhrajete krajské kolo v jednom roce, není důvod to nezkusit v roce dalším - pokud jste si tedy jisti pokrokem, který jste za ten rok udělali. A upřímně řečeno, kolik žáků z Královédvorska je známo za hranicemi regionu? Já jsem zrovna minulý týden při oslavě 65 let Středního učiliště včelařského v Nasavrkách zahlédla vystavenou soutěžní práci poměrně všestranné Elišky Šebkové na téma včelařství, které patří k jednomu z jejích oborů. 

Zlatý oříšek 2016 - Královéhradecký kraj

 (tato cena obsahuje: finanční odměnu ve výši 10.000 Kč na rozvoj talentu, sochu Zlatého oříšku a externí disk)

 1. Ivan Kříž - malý virtuoz - akordeonista z Chlumce nad Cidlinou
 2. Eliška Šebková - všestranně nadaná dívka z Dubence - loni získala Cenu Královéhradeckého kraje
 3. Anna Černická - všestranně nadaná dívka/sportovkyně z Provodov- Šonova

Celostátní kolo Zlatého oříšku

Iva Rašková na závěr finále uvedla, že nyní již věří, že se vytvořila tradice, která bude pokračovat dál. Zdůraznila, že bez DDM Jednička by toto krajské kolo neproběhlo a že rozhodně není automatické, že v každém kraji probíhá. Připomněla, že do celostátního finále se mohou přihlásit i ti zájemci, kteří krajské kolo propásli. A pozor! Ani vítězové krajského kola Zlatého oříšku nejsou automaticky nominováni do kola celostátního. To se většinou odehrává na konci roku. O uzávěrce do kola celostátního vás budeme ještě informovat. Však v loňském roce mělo Královédvorsko v celostátním kole nejen své zástupce, ale také vítěze!

Kateřina Sekyrková

Související články
Zlatý oříšek přivedl Theodoru Remundovou do Třebihoště. Za loňskými vítězkami - Bětkou Teperovou a Eliškou Cermanovou
Krajské finále Zlatého oříšku se blíží. Královédvorsko zastupuje 5 z 15 soutěžících.
Čtrnáctiletý Antonín Lahučký získal na Zlatém oříšku cenu starosty. „Hrazda je základ, workout je pro všechny,” tvrdí o cvičení ve venkovní posilovně.
Šikovné děti budou bojovat o Zlatý oříšek. Přijďte do Dvora Králové podpořit nejen zástupce Královédvorska
Šikovné děti budou bojovat o krajský Zlatý oříšek. Přijďte je do Dvora Králové podpořit
Vaše komentáře
neudělá nicúředník, 4.10.2016 08:37, Reagovat
Aby to nedopadlo jako s jinými starostovými sliby, skutek utek! To opravdu nedokážou rozjet nic nového a pořádného?

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 806x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku