Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Turistika > ZOO a Safari

Ve dvorské zoo zakládají nosorožčí jesle: narodilo se 3. mládě za rok

Redakce / 6.03.2023, Dvůr Králové nad Labem
Ve dvorské zoo se narodilo v řadě třetí mládě nosorožců za poslední rok. Malý samec nosorožce dvourohého východního je celkově 58. nosorožcem narozeným v Podkrkonoší a 49. přírůstkem v chovu svého druhu ve Dvoře Králové. Na svět přišel přesně rok po narození dalšího samce – Kyjeva Edy.

 

K boomu v chovu nosorožců dvourohých východních dochází v Safari Parku Dvůr Králové po cílené odmlce. Dvorská zoo si tak nyní připsala za poslední rok přírůstek ve výši padesát procent všech mláďat narozených v zoologických zahradách.

Až to situace dovolí, mládě i s matkou začnou vycházet do expozičního výběhu. Bude to tedy po dlouhých pěti letech, co bude mít veřejnost možnost pozorovat mládě tohoto kriticky ohroženého druhu. Na vánoce se narodilo další mládě tohoto druhu - nosorožce černého nebo-li dvourohého východního, přesně před rokem to byl samec Kyjev Eda, který dostal jméno díky tehdy začínající válce na Ukrajině. 

„Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ říká zoolog Jiří Hrubý. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili dvorští nosorožci. 

Mládě znamená prvního potomka nového chovného samce Embua, který do safari parku přicestoval na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je 17letá Maisha, ta se narodila už ve Dvoře Králové a v minulosti se stala matkou opakovaně, je tedy zkušená. 

Velmoc v chovu nosorožců

V uplynulých letech opakovaně nosorožci dvourozí ze Dvora Králové zamířili zpět do Afriky, konkrétně do Tanzánie a Rwandy. 

Narodilo se tu i devět dalších nosorožců – pět bílých severních, kteří se nikdy v žádné jiné zoo světa nemnožili, dva jižní bílí a dva indičtí. 

V současnosti žije v safari parku 15 nosorožců dvourohých východních, největší skupina v rámci světových zahrad.


Zdroj: ZOO Dvůr Králové, a.s.

 

Související články
Předčasný vánoční dárek: mládě nosorožce černého ve dvorské zoo
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 170x