REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Rodinná sjezdovka u hradu Pecka
Provozovatel vleku Radomír Pavel právě dnes napočítal celkem 14 dnů provozu sjezdovky za posledních 5 let. Doufá, že letošní zima mu alespoň částečně vrátí peníze investované do techniky, kterou odkoupil spolu i s vlekem před 5 lety od původních majitelů. „Původní majitelé již neměli zájem vlek provozovat - jeden se odstěhoval, druhý byl po úrazu, a tak byli rozhodnutí, že pokud techniku neprodají, tak ji odvezou do šrotu. Nikdo o to neprojevil zájem, tak jsem to koupil,” přibližuje historii pan Pavel. Bohužel po první sezoně, kdy se jezdilo pouhých 9 dnů, přišly roky, kdy se nejezdilo vůbec. „Sjezdovka nemá zasněžování, je tedy v zimě plně závislá na tom, co spadne z nebe,” popisuje pan Pavel omezení rodinné sjezdovky v Podkrkonoší. A toho bílého moc za poslední 4 roky v tomto kraji nenapadlo.
Sjezdovku si pan Pavel pronajímá od soukromníků, kteří na ní přes rok hospodaří. Na podzim ho každý rok čekají běžné srovnávací a přípravné práce na sjezdovce. „Nejsem na to sám, je tu pár nadšenců, kteří mi pomáhají, ale nadšení v letech, kdy se sjezdovka nepustí, samozřejmě opadá,” popisuje náročnost v období před sezónou.
Letos konečně sníh napadl, vlek rozjeli ještě v pátek 6. ledna a fungují denně, využívají každý den, kdy se dá jezdit. „Nabízíme dopolední, odpolední a díky osvětlení i večerní jízdy. Hodinové jízdné nenabízíme vzhledem k cenám za půldenní ježdění,” vysvětluje provozovatel svoji cenovou politiku. O víkendech má mezi jednotlivými částmi dne hodinové prostoje, které jsou nutné k úpravě sjezdovky a načerpání sil personálu do další práce.
Úprava sjezdovky a běžkařské stopyMapa běžkařských upravených stop na Pecce
Sjezdovku upravují skútrem, který plní na svahu roli rolby. Neprojíždí však jen svah sjezdovky: upravených je cca 15 km běžkařských tras kolem Pecky - přes Krkonošskou vyhlídku na Bukovinu a kolem Kalu k Bystrému mlýnu. Upravená trať je dvoustopá a jezdí se na ní jako na silnici: vždy napravo. Stopa je navíc v případě prudkého sjezdu vedena do serpentin. Na poli vedle sjezdovky pod hlavní silnicí je dokonce upraven ovál na bruslení. Jak se svěřil jeden z místních běžkařů, sice je vyšlápnutá stopa i mimo tuto upravenou stopu, ale sněhu je tolik, že hůlky se v ní propadají hluboko pod pás.
Na běžkařskou stopu se nastupuje u horní stanice sjezdovky, kde je také přes silnici možné zdarma zaparkovat auto. Navíc u Bystrého mlýna by mělo dojít k napojení na stopu od Zvičiny. V případě dobrých sněhových podmínek a upravených či vyjetých stop je tak možné dojet na běžkách až do Dvora Králové.
Popis vleku a sjezdovky
Samotný vlek je dlouhý 250 metrů a výškový rozdíl mezi horní a dolní stanicí je 50 metrů. Nahoru na kopec lyžaře táhne vlek typu poma. Personál areálu zvládne i základní lyžařský servis - seřízení lyží a drobné opravy náhlých defektů. U spodní stanice je možnost zahřátí a malého občerstvení.
Na sjezdovce jezdí zejména místní děti, ale občas zavítá i někdo z dálky - z Hořic, Bělohradu, Nové Paky, Borovnice a okolních vesnic. O víkendu se k nim přidávají nadšení chalupáři.
Doprovodné služby obce
V případě oběda mohou lyžaři navštívit restauraci ve městě nebo místní cukrárnu, ve které mají v případě nakoupení jízdného na půl či celý den slevu 5-10 %.
Lyžování na Pecce neprobíhá však jen ve stopě nebo na sjezdovce. Majitel a provozovatel místního kempu tradičně se v zimě pořádá Mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích 2017. Letos se závod koná v sobotu 4. února od 12:30 do 18:00 hod. Trať závodu je propletena areálem kempu Pecka a závod je zpestřen různými překážkami, včetně té nejpopulárnější "vypití panáka zelené". Prezentace závodníků je od 12:30 do 13:00, závod odstartuje v 13:30 a vypsány jsou 3 kategorie - muži, ženy, děti. Podmínkou pro zapsání do startovní listiny je dobové oblečení a dobové lyže. Místní restaurace připraví zabijačkové speciality: zabijačkový guláš, jitrnice, tlačenka, prdelačka, prejt…
Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |
Přidat komentář |