Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Turistika > koupaliště

Letní Ferdinandov a koupání v novém rybníku Soutok v lesích

Redakce / 23.07.2023
Máme pro vás další tip na letní procházku s parádním koupáním. A to Ferdinandov, který mnoho z vás z ná z procházek jarních - s bledulemi a narcisy. A pak krásný nový rybník Soutok mezi Ferdinandovem a Kocbeří. Podívejte se na fotogalerii

FOTOGALERIE - Letní Ferdinandov a koupání v novém rybníku Soutok v lesích

Pokud jedete autem, tak jeďte do Choustníkova Hradiště a pak na konci obce směrem na Kohoutov nenápadnou cestou doleva mezi sady. Auto určitě nechte na parkovišti pod Ferdinandovem hned na začátku obce. Jednak je dál zákaz a hlavně se tam nikam nevejdete. 

A pak už pěšky po asfalte vesničkou nahoru. Cestou natrefíte na krásné chalupy a ovocné zahrady. Minete malý rybníček s vodníkem a pak už stoupáte do míst, která všichni znáte z brzkého jara - podívejte se třeba tady a tady - a dejte si sledování našeho Youtube kanálu :-).

Zahrady a louky jsou hezké i v létě, jen bílé a žluté květy bledulí a narcisek nahradila sytá zeleň trávy a pak také před kapličkou krásné keře obalené červeným rybízem! Udělejte si fotku, ale herdek lidi - NEŽERTE JIM TO :-) Jinak tu krásu dají jinam a budeme mít po hezkém focení... škoda, že jsem šel jen s mobilem.

Nad kapličkou už se přibližujete ke krásnému Paulovu mlýnu. A nad ním je k mlýnu patřící rybník. Ale to stále ještě není cíl naší cesty.

Stále mírně stoupáte po cestě plné velkých placatých kamenů a přemýšlíte, zda to je uměle usazeno, nebo zda je cesta za staletí takhle hezky vyježděna - víte to někdo??

A už se před vámi ukazuje obrovská mýtina v jejímž středu je velký rybník, který má dokonce i ostrov (sic).

Rybník se jmenuje Soutok, protože jej napájí jednak Hradišťský potok vytékající z rybníku Rabiš a pak ještě bezejmený potok tekoucí z lesů u Kocbeří - a původní soutok je někde na dně.

Rybník vznikl teprve nedávno a tak jeho okolí teprve postupně zarůstá. Voda je krásně čistá, jen v některých místech vás za nohy popotahuje vodní tráva. Ale není to nijak hrozné.

Do vody doporučuji vstupovat z hráze vedle odtokové šachty. Kameny kloužou, ale zde trchu méně - je to ochozeno od dalších plavců. Také se dá držet konstrukce. 

Pozor na kámen na kraji v severní části rybníka, který láká ke skákání - těsně pod hladinou jen kousek před ním je obrovský balvan, který vám může z hlavy nadělat guláš. Ale když na něj vylezete, tak to z dálky vypadá, jako když chodíte po hladině :-)

Zde se podívejte na fotky těsně po dostavbě.

A do komentářů na našem FB nám napište, jaké zde bylo koupání  :-) 


zdroj mapy: Mapy.cz


Související články
Umění a krajina Šporkova panství Hradiště
Paulův, Jirkův mlýn - Ferdinandov - část obce Choustníkovo Hradiště
Firma Malus z Choustníkova Hradiště může být i vaším zdrojem čerstvého ovoce - po celý rok
Na hradě v Choustníkově Hradišti bydlel otec F. A. Šporka. Později mu status městyse vzali komunisté
Seznam koupališť v regionu 2024: kam v horkých dnech vyrazit?
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1027x