Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > výlety a trasy

Vejsplachy - běžkařský areál za humny

Redakce / 30.12.2020, Aktualizováno
Když Podkrkokonoší nemá sníh, musí se vyjet na lyže výše. A nemusí se jezdit moc daleko nebo dokonce vysoko. V areálu Vejsplachy ve Vrchlabí totiž stačí, když mrzne. Sněhová děla zasněží dle příznivých podmínek běžkařské okruhy v délce více než 3,6 km. Takové podmínky nemají ani v libereckém Vesci, ani na šumavském Zadově.

FOTOGALERIE - Lyžařský areál Vejsplachy

Jezdíme na běžky do Vejsplach již více než 5 let  - tolikrát nám tento areál už zachránil lyžařskou sezonu! Ačkoliv zpočátku nebylo u původního okruhu ani žádné zázemí, vždy byl zájem o možnost zajezdit si, navíc v upravené stopě, velký. Loni byl však otevřen u nového fotbalového stadionu přes hlavní silnici na Trutnov nový běžkařský komplex, který využívá zázemí budovy fotbalového areálu  včetně parkoviště. Oba areály - fotbalový i lyžařský - vyhrávají nad všemi podobnými areály díky vodnímu zdroji v podobě místního rybníka - jeden pro zavlažování rybníka, druhý pro svá sněžná děla. Pro skutečné sportovní fandy se tak při troše štěstí či dobrém plánování může povést husarský kousek: zhlédnutí fotbalového zápasu při běžkování.

Samozřejmě v případě, že se k umělému sněhu přidá přírodní, nabírá areál další rozměr: propojí se tak díky přemostění silnice na Trutnov starý a nový lyžařský areál a rozhodně si potom lyžaři nemohou stěžovat na ježdění stále dokola. 

Právě nedostatek přírodního sněhu vedl dokonce i k tomu, že se mistrovství republiky v běhu na lyžích přesunulo ze šumavského Zadova do vrchlabských Vesplach. Potenciál tohoto areálu se tak teprve vylupuje, a dokonce jsou již i další vize, kam se může areál dále rozšiřovat. 

Nový areál se zázemím nabízí také svoji informační budku, kde si nejen můžete zcela dobrovolně zakoupit známky na podporu úpravy těchto tratí ve výši 50, 100, 250, 500 Kč (lepí se na běžky :-) nebo placku na příslušný rok - třeba na klopu smokingu nebo čepici. Také se můžete při vhodně ložených otázkách dozvědět spoustu věcí. Třeba i od královédvorského rodáka, který tam zrovna včera večer seděl a který je místním starousedlíkům jistě znám. Svět je malý! 

Základní informace

Areál je v provozu denně od 8 do 20 hod., ale výjimkou nejsou lidé, kteří se po okruzích honí s čelovkami - před prací nebo hluboko v noci - asi po práci. 

Na trati potkáte lyžaře všech věkových i výkonnostních kategorií. Tratě jsou dostatečně široké pro bruslení a po stranách je stopa pro klasiku, která vás udrží ve stoje i v prudkých zledovatělých zatáčkách. 

Záchody jsou otevřené v budově fotbalového stadionu, který je přístupný v otevírací době areálu. Součástí budovy je i bufet, který je do konce roku uzavřen kvůli nemoci prodávajícího, ale od nového roku by měla být situace vyřešena a lyžaři by tak našli v areálu kompletní služby. Kdyby byl bufet v době vašeho lyžování uzavřen a vy trpěli hlady nebo žízní, potom doporučujem využít služeb nedaleké Benziny, kde je široká nabídka i teplých jídel a nápojů. 

Ve Vrchlabí se inspirovala i sousední Jilemnice, kde se plánují velké investice do biatlonového a lyžařského areálu Hraběnka. Bohužel město očekávalo náklady na tuto investici ve výši 50 mil. Kč, ovšem ve výběrovém řízení všechny došlé nabídky tuto částku převyšovaly řídově o desítky miionů Kč. Původní plán, že by areálu fungoval již tuto zimu, tak není reálný.


Související články
Horní Mísečky - jarního lyžování ráj
Běžecké lyžování v nočních ulicích města
Jak se lyžovalo na Královédvorsku před druhou světovou válkou
První běžkařské závody a historie oddílů sjezdového i běžeckého lyžování od 60 do 80 let 20 století!
Osobnosti lyžování na Královédvorsku
Dnes počasí horským lyžovačkám příliš nepřeje kvůli nárazovému větru, ale běžkařské tratě ve Vrchlabí - Vejsplachy - jsou upravené!
Běžkařský okruh na podharťském stadionu prošlapán - středa 4. ledna 2017
Běžkařské stopy v regionu - Dvůr Králové, Zvičina, Hostinné, Nová Paka, Trutnov, Vrchlabí, Jilemnice
Související odkazy
Areál Vejsplachy Vrchlabí
 
Vaše komentáře
Lahti v podhůří Krkonoš, 24.01.2018 11:44, Reagovat
Dobrý den všem bláznům běžkařům.Byl jsem zde poprvé a byl nebo vlastně jsem nadšený z tohoto arealu.Klobouk dolů před provozovateli.Je to nádhera a když se přidá pěkné počasí nemá to chybu.Mám to sice daleko ale když budu mít čas rád se přijdu svést a vždy něčím přispěji i když je to dobrovolné.Myslím že je to povinnost podpořit dobrou věc.Děkujeme Hovas Dříteč u Pardubic

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4032x
 
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.

Kalendář akcí
24.05.2024 15:45 - 24.05.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
24.05.2024 18:30 - 24.05.2024 21:30
Taneční a poslechový večer - kapela Pohoda
25.05.2024 09:00 - 26.05.2024 17:00
Josefovské čarování 2024
26.05.2024 19:00 - 26.05.2024 20:45
Kino - Franta mimozemšťan