Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > počasí

V Královéhradeckém kraji byla vyhlášena smogová situace

Redakce / 21.01.2017, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V pátek 20. ledna odpoledne, kdy jsme všichni měli sbalené věci na lyže a těšili se na víkend, nám naše plány zkazila zpráva o smogové situaci nejen v Královéhradeckém kraji. Neznamená to však, že si plánované sluníčko o víkendu v připravených stopách neužijeme, jen omezme fyzickou námahu na přijatelnou úroveň a vyražme ve správnou dobu.
 

Data, podle kterých se tato regulace vyhlašuje, se v našem kraji sbírají ze 3 stanic: v Pardubicích, Hradci Králové a Trutnově. Tabulku s aktuálními údaji můžete sledovat zde.


Tato výstraha platí až do odvolání a mezi omezení nepatří zákaz vycházení, ale omezení pobytu venku na dobu nejlépe mezi 10-16. hod. Neměli bychom se venku zároveň příliš zadýchat, ať již fyzickou prací nebo sportem. Nejvíce se tato doporučení týkají dětí, těhotných, seniorů a lidí jinak oslabených. 

Také ranní či večerní otvírání oken je dobré v těchto dnech vynechávat a při prvních příznacích nemoci dýchacího ústrojí je nutné začít s léčbou co nejdřívěji.

Na své zdraví máme myslet nejen v době smogové situace, takže jistě doma všichni máme připraveni dostatečné zásoby vitamínů C, E, A. Také dostatečně spíme, nestresujeme se a umíme kompenzovat psychickou a fyzickou zátěž. Nekouříme, nepijeme alkohol a otužujeme se.

Pokud smogová situace nastane, všichni, kteří žijí a podnikají v lokalitě, by měli svým jednáním minimalizovat množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. 

No, při předpovídaných -17°C moc na výběr nemáme :-(.

Doporučení, jak se chovat v době smogové situace jsou však určena především citlivým skupinám obyvatel, pro které může mít delší trvání "smogu" nepříznivé účinky na zdraví. Citlivou skupinou jsou děti, včetně kojenců a vyvíjejícího se plodu, tedy těhotných. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí (astma, chronická obstrukční choroba plic) a oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení (např. kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy, lidé v rekonvalescenci, s oslabenou imunitou apod.). 

Hlavně nezapomeňte, že pokud jste se na lyže těšili tak jako my, tak si cestu do stopy vždycky najdete. 

Kateřina Sekyrková

 

Související články
O víkendu 20.-21. ledna 2018 se rozjedou sjezdovky v Podkrkonoší - Severka i Desítka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1031x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí