Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Sport

Sokolové zvou na svůj župní slet ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce, / 9.05.2024
Již příští sobotu se bude konat ve Dvoře Králové nad Labem slet župy Podkrkonošské-Jiráskovy. Na ploše zimního stadionu se představí na osm stovek cvičenců ze sokolských jednot našeho regionu, ale také ze župy Orlické. Diváci zhlédnou devět skladeb z dvanácti, které sokolové nacvičují pro XVII. všesokolský slet a jako bonus také vystoupení gymnastek a gymnastů na nafukovací gymnastické dráze.
V královédvorské jednotě se připravuje sto cvičenců v šesti skladbách, jeden muž nacvičuje skladbu mužů v Polici nad Metují. Letos poprvé budou na značkách chybět cvičenci Věrné gardy, ti, kteří před 33 lety po více než čtyřicetileté přestávce obnovili Sokol.
 
Dvůr Králové bude pořadatelem župního sletu po deváté. Poprvé se konal župní slet v našem městě v roce 1887 při oslavě 25. výročí založení Sokola ve Dvoře Králové. V roce 1892 pak u příležitosti 30. výročí vzniku Sokola ve Dvoře Králové. V září 1896 při otevření sokolovny, dnes kina Svět. V roce 1913 župním sletem oslavil Sokol padesát let trvání jednoty. V roce 1919 župní slet připomenul 20. výročí ženského tělocviku ve Dvoře Králové. Roku 1936 se stal župní slet součástí Krajinské a textilní výstavy. Na další župní slet si Dvůr Králové počkal dlouhých 64 let, do roku 2000. Tehdy sokolové vystoupili na svém bývalém cvičišti, nyní fotbalovém stadionu. V letech 2012 a 2018 se odbývaly slety na ploše zimního stadionu. Na stejném místě se „sletí“ sokolové také letos.

Dopoledne proběhnou nácvičné zkoušky všech skladeb, v půl druhé budou položeny květiny k pomníku před sokolovnou a ve 14 hodin bude slavnostně zahájen slet. Tak jako před šesti lety převzal nad sletem záštitu starosta města Ing. Jan Jarolím.

Přijďte se podívat na výsledek celoroční přípravy i vy. Vstupné pro dospělé je 100 Kč a děti od 6 let platí 50 Kč.

Během sletu si zájemci mohou prohlédnout výstavku k historii jednoty. V prodeji bude také kniha Sokolové pod Zvičinou, kterou ke 160. výročí založení jednoty sepsali P. Špatenková a K. Raich.

Pavlína Špatenková


Župní slet 1994:


Župní slet 2000 - první část:

Župní slet 2000 - druhá část:

Župní slet 2006:


Župní slet 2012

Župní slet 2012 - druhá část

Župní slet 2018:

FOTOGALERIE - Sokolové zvou na svůj župní slet!

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 553x