Vyhledej
Jaroměřsko > Sport > ostatní sporty

Nikola Zdráhalová vkročila famózně do rychlobruslařského Mistrovství světa ve čtyřboji!

Redakce / 10.03.2018
Nikola Zdráhalová se zaskvěla čtvrtým místem na 500 metrů, Martina Sáblíková poté vybojovala třetí příčku na 3000 metrů. Zdráhalová po výborné pětistovce podala velmi kvalitní výkon i na 3000 metrů, kde dojela devátá. Celkově jí patří v poločase víceboje sedmé místo. Živí tak naději na to, že se poprvé v kariéře probojuje na vícebojařském mistrovství světa do finálové osmičky na 5000 metrů.
Loni skončila Nikola Zdráhalová sedmnáctá. Letos však míří mnohem výš. Martina Sáblíková naopak nabrala obrovskou ztrátu v úvodním závodě na 500 metrů, v němž skončila s odstupem 2,80 vteřiny na Japonku Takagiovou až devatenáctá. Zpět do boje o přední příčky se vzápětí vracela třetí příčkou na trojce, kde podlehla pouze domácí Wüstové a Takagiové. Průběžně je osmá, boj o bronz však ještě není zcela ztracen.

Podívejte se na náš rozhovor s Nikolou Zdráhalovou v kavárně Dvoreček

Šampionátu vévodí Miho Takagiová, dominující na trati 500 metrů a druhá z tříkilometrové distance. Za sebou prozatím jasně nechává i místní superstar Ireen Wüstovou. Třetí příčku drží další domácí vícebojařka Antoinette de Jongová.

Víceboj žen vyvrcholí v sobotu závody na 1500 a 5000 metrů.

500 metrů: Takagiové nahrál i los, Zdráhalová byla skvělá

Za houstnoucího deště a před diváky v pláštěnkách se na otevřené dráze Olympijského stadionu v Amsterdamu rozpoutaly mistrovské boje vícebojařek už při závodě na 500 metrů v jednoznačně nerovných podmínkách. Kvůli krupici, která se na dráze dělala, byl s každou minutou led horší a horší. Zvýhodněny tak byly závodnice v úvodních rozjížďkách.

Hned v té druhé přitom stála na startu velká japonská univerzálka Takagiová. Ta je sice výbornou sprinterkou, ale letos na pětistovce ve Světovém poháru nestartovala, a také proto byla nasazena mezi papírově slabšími závodnicemi do úvodní fáze závodu. Její čas 39,01 byl na otevřené nížinné dráze mimořádný.

Navzdory méně výhodnému nasazení do až osmé rozjížďky se však s úvodní disciplínou šampionátu vypořádala výtečně též Nikola Zdráhalová. Společně s Nizozemkou de Jongovou dosáhla čtvrtého nejlepšího času dne 40,47 a dělila se s de Jongovou i o post druhé nejlepší Evropanky. Před ní skončily pouze japonské duo Takagiová - Kikučiová a Němka Hirschbichlerová.

Zdráhalová měla vzhledem k nepříznivým podmínkám výbornou už první stovku za 11,02, celkově v závodě třetí nejrychlejší. Se svojí soupeřkou v páru, Číňankou Ťi Čchen-chao sice na stovce ještě těsně prohrávala, ale vzápětí šla jasně před ni a rozjížďku vyhrála.

„Na pětistovce vidím Nikolu v dosahu stupňů vítězů,“ prorokoval před závodem trenér Petr Novák a nemýlil se.

Jeho 21letá svěřenkyně jen potvrdila, že zažívá úžasný, průlomový rok.

Velkou ztrátu z pohledu čtyřboje naopak nabrala Martina Sáblíková. Obsadila v čase 41,81 až 19. místo. Ve své sedmé rozjížďce podlehla Polce Zlotkowské.

Projevily se jak poolympijská únava Sáblíkové, tak její neustávající bolesti zad, ale zároveň i fakt, že pětistovku celou sezonu na rozdíl od Zdráhalové vůbec nejezdila a starty na ni netrénovala.

Nejmladší účastnice šampionátu, 19letá Natálie Kerschbaummayrová pronikla mezi 22 vyvolených aktérek mistrovství až dodatečně z postu náhradnice a obsadila v úvodní disciplíně časem 42,98 poslední místo.

Na Takagiovou na pětistovce výrazně ztratila rovněž domácí spolufavoritka Wüstová, útočící při svém posledním šampionátu v kariéře na sedmý světový titul ve čtyřboji. V čase 40,91 byla devátá.

Kvůli zranění se musela na poslední chvíli odhlásit Natálija Voroninová. Proto byl přelosován i druhý páteční závod na 3000 metrů, v němž měla Ruska původně startovat s Martinou Sáblíkovou.

3000 metrů: Bojovnice Sáblíková se vrací do popředí

Zdráhalová měla při trojce smůlu na los. V první polovině tohoto závodu startovala až v posledním šestém páru, těsně před úpravou dráhy. Za neustávajícího deště měla společně se svou soupeřkou, Číňankou Tan Li, nejméně kvalitní led ze všech rychlobruslařek.

Mladá Češka přesto pojala i tuto trať se zavilostí sobě vlastní a nechala na hrbolatém oválu vše, co se dalo. Výsledkem byl čas 4:26,47, deváté místo na 3000 metrů a na této trati například i vítězství nad Kanaďankou Blondinovou nebo německou legendou Pechsteinovou.

I proto je Zdráhalová v poločase šampionátu průběžně na pro ni vynikajícím sedmém místě, o jednu příčku před svým vzorem Martinou Sáblíkovou!

Sáblíková startovala na 3000 metrů po úpravě ledu v osmé rozjížďce s Italkou Franceskou Lollobrigidovou, která jí byla až překvapivě důstojnou soupeřkou.

Češka se na mezičasech postupně probila před průběžně vedoucí Nizozemku van der Weidenovou, ukázala svoji už tradiční bojovnost a proťala cíl v čase 4:21,05.

Ve zbývajících třech rozjížďkách jej pokořily pouze dvě ženy.

Ireen Wüstová to dokázala po skvostném výkonu, od prvního kola navyšovala svůj náskok. S časem 4:15,80 byla dokonce o 5,25 vteřiny rychlejší než Sáblíková a v cíli nadšeně vymrštila paže nad hlavu.

Nizozemská rychlobruslařka Ireen Wüstová na MS ve víceboji v Amsterdamu.
TO BYLA JÍZDA. Ireen Wüstová oslavuje svůj výkon na 3000 metrů.

Nizozemka tím likvidovala ztrátu, kterou při pětistovce nabrala na Takagiovou, přesto ne dostatečně. Japonka se v závěrečném páru dne probila na druhé místo na 3000 metrů, přičemž na této trati zaostala za Nizozemkou o 3,98 vteřiny.

Celkově ovšem nadále vede, v přepočtu na čas na 1500 metrů (třetí disciplínu čtyřboje) o 3,42 vteřiny před Wüstovou.

Ty dvě si to s vysokou pravděpodobností rozdají v sobotu o zlato.

Na bronz je stále dlouhá řada kandidátek.

Včetně Martiny Sáblíkové.

Na průběžně třetí de Jongovou ztrácí česká rychlobruslařka v přepočtu na 1500 metrů 3,02 vteřiny, v záloze však má svoji nesmírně silnou pětku.