Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Sport

MUDr. Eduard Drahanský - nejen zakladatel Oční školy, ale i velký šachový gentleman

Redakce / 12.04.2024
Když v r. 1946 přišel MUDr. Eduard Drahanský (1912 - 1972) z Vysočiny do města na Labi, město Dvůr Králové n/L získalo nejen odborníka lékaře, který se zasloužil o vznik oční léčebny v r. 1953, ale i výborného šachistu.
MUDr. Eduard Drahanský se od počátku aktivně zapojil do šachového dění ve městě, v letech 1947 - 1951 a 1958 - 1972 byl předsedou šachového oddílu (nejprve šachového odboru SK, poté Tiby Dvůr Králové n/L), byl i předsedou Okresního šachového svazu a funkcionářem krajského šachového svazu.

Jako hráč se podílel na největším úspěchu královédvorských šachistů, na 8. místě v přeboru republiky družstev v r. 1967. Hrálo se tehdy po celý týden v Sedlčanech, za účasti celkového vítěze ÚDA (Dukla) Praha, Slovanu Bratislava, Motorletu Praha, Slavoje Vyšehrad, Sp. KPS Brno atd. Tento, historický úspěch - finálová účast mezi nejlepšími celky ČSSR, bude těžko někdy překonán. V sezoně 1969 - 1970 MUDr. Drahanský ještě oblékal dres Tiby Dvůr Králové n/L ve 2. lize.

28. září 1972 se konal v Husově sboru ve Dvoře Králové n/L pohřeb MUDr. Eduarda Drahanského. Husův sbor byl zaplněný do posledního místa. Zástupy občanů se přišly poklonit památce lékaře - lidumila. Smuteční projev přednesl šachista Oldřich Šternberg. MUDr. Eduard Drahanský fandil mladé šachové generaci, v níž viděl budoucnost královédvorského šachu. Byl to klidný, rozvážný, respektovaný a uznávaný lékař, člověk a šachista.

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 518x