Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Smutná královédvorská pasivita - však ono to zase roztaje

Redakce / 17.01.2021
Jak napadl sníh, okamžitě jsme začali informovat o tom, kde všude jsou upravené běžkařské tratě. Tedy stopy pro jeden z nejzdravějších a vlastně i nejlevnějších sportů. A defakto jeden z mála sportů, který je v současné době vyložené vhodný a prospěšný a s mizivým rizikem.
 
Jak se rozchumelilo, tak to začalo lítat - Hostinné, Borovnička, Lázně Bělohrad, Dubenec, Libotov, Pecka, Bílá Třemešná, Zvičina, Nová Paka, Mladé Buky, Babiččino údolí. 

V mnoha městečkách i malých obcích zkrátka okamžitě vytáhnou místní technické služby, dobrovolní hasiči, lyžařský oddíl, či dokonce sám starosta starý skutr, traktor, 4kolku, zapojí dozadu třeba i v garáži vyrobený nástavec na řezání stopy, či válec na válcování fotbalového hřiště a vyjedou. A druhý den tak mohou místní i přespolní vyrazit do přírody. Výjimkou není ani alespoň menší trať pro bruslařský styl. 

Jen ve Dvoře Králové bohužel nic, a nebo se to k nám nedoneslo :-(

Lyžařský oddíl zahynul už dávno, dobrovolné hasiče tady nemáme a Technické služby mají patrně hrozně moc práce na zavřeném zimním stadionu. Zkrátka, co si běžkaři v hlubokém sněhu nevydupou sami, tak není. Je to škoda, protože špatná stopa odradí řadu začátečníků a hlavně dětí.

Je mi z toho smutno - a je mi to líto, protože úplně to samé se řeší pokaždé, když nachumelí. Vím, není to u nás zas tak často, ale náklady na to jsou minimální a efekt k nezaplacení. 

A kde by to bylo super? Na Hrubasech, připojit se na tratě v Třemešné. Nahoře u dubu, městské lesy. V Podharti na stadionu, který stejně nemá jiné využití. 

Máte také nápad, kde by to šlo udělat, nebo třeba víte o někom, kdo by na to měl techniku a chuť to zrealizovat? Rádi zveřejníme výzvu. Určitě se najdou lidé, kteří by na úpravu tratí přispěli, tak jako ve výše uvedených městečkách a obcích. A třeba přispěje i město.

Doplnění:
Dnes nám přišla informace, že před časem (cca 15 let) už zde podobná iniciativa byla. Dokonce to prošlo radou města a byly na to peníze v rozpočtu. Bohužel následující zima byla bez sněhu a tak to skončilo. I z tohoto důvodu by patrně bylo lepší, aby to měly v popisu práce technické služby města. Co si o tom myslíte? Jak to zrealizovat? Co je proto potřeba udělat?

Článek o běžkaření v Podkrkonoší už četlo přes 5000 lidí!
Už loni jsme založili skupinu Běžky v Podkrkonoší.

Jan Holan
 

Související články
Běžkařské stopy v regionu - Dvůr Králové, Zvičina, Hostinné, Nová Paka, Trutnov, Vrchlabí, Jilemnice

 
Vaše komentáře
Technické služby města a úprava běžkažských stop?, 18.01.2021 11:21, Reagovat
Trefný název. O tom, že to nakonec roztaje, si naše technické služby myslí i o některých chodnících. A stopa je i kolem letiště. Pokud neroztaje, chystá se tam biatlonová soutěž. Snad jsem moc neprozradila.
 
 
Přečteno 1144x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí