Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Sport > hokej

Škola na náměstí Odboje (nyní gymnázium) se 2x dostala do finálového hokejového turnaje nejlepších 8 základních škol z celé České republiky!

Střípky krávédvorské hokejové minulosti - 5.

Redakce / 6.09.2022
Díky úspěchům reprezentace se stal hokej na začátku 70. let fenoménem mládeže. Nevyhnul se tomu ani Dvůr Králové n/L, kde kromě přeboru královédvorských škol v atletice se hrál každý rok i přebor základních škol v ledním hokeji (Nám. Odboje, Schulzovy sady, Komenského, 5. květen, Podharť).
Ta zdravá rivalita učitelů tělesné výchovy všech pěti královédvorských škol neměla obdoby. Každý chtěl vyhrát. Ale uspět mohl jen jeden. V r. 1972 vyhrála ZDŠ Nám. Odboje nejen okresní, ale i krajské kolo, když ve finále překvapivě porazili královédvorští školu z Havlíčkova Brodu a svěřenci učitele Přemysla Bartoše tak postoupili do celostátního finále "O putovní pohár reprezentačního mužstva ČSSR"


Poznáte kluky? Napište jména s číslem do komentářů, nebo na e-mail: info@kralovedvorsko.cz
mužstvo ZDŠ Nám. Odboje na přeboru škol České republiky v r. 1973 v Plzni

KAŽDODENNÍ TRÉNINK


Dnes těžko uvěřitelná skutečnost, že tehdejší žáci ZDŠ Nám. Odboje trénovali každý den ráno na zimním stadionu před zahájením školního vyučování od 6,30 do 7,45 hod. Ředitel ZDŠ Nám. Odboje po tomto úspěchu povolil týdenní soustředění na zimním stadionu. 

Finálové klání nejlepších 8 škol České republiky v Pardubicích bylo však nad síly mladých hokejistů z města SAFARI, neboť většinou narazli na sportovní hokejové školy. Obsadili sice poslední místo, získali ale zkušenosti pro další rok, neboť mužstvo zůstalo téměř pohromadě. 

V r. 1973 to již bylo jiné. Po vítězství v okresním i krajském kole se hrálo finále nejlepších škol České republiky v západočeské metropoli Plzni. Účastníci byli ubytováni v interhotelu "Slovan", a to již bylo něco. Ve skupině měli královédvorští hráči za soupeře pozdějšího vítěze Ostravu - Vítkovice, se kterými prohráli 1:9. Vítkovickou branku tehdy hájil budoucí čs. reprezentant Jaromír Šindel. Za Litvínov zase hráli pozdější ligové hvězdy a reprezentanti Kokrmet a Karagavridis. Dalo by se říci, že to tehdy byla přehlídka budoucích nadějí českého hokeje, neboť i v dresu dalších škol nastoupili někteří pozdější ligoví hráči. A další dva zápasy ve skupině? Prohra s Třebíčí 2:6 a s Českými Budějovicemi 3:4. Konečné 7. místo, o jeden stupínek výše než v r. 1972. 

Neúspěch to nebyl, protože již jen samotná účast ve finále přeboru škol České republiky byla něčím ojedinělým, což se v dalších letech již neopakovalo. Co je ale třeba zdůraznit. Tehdejší svěřenci učitele Přemysla Bartoše se stali následně základem tolik úspěšného celku ve 2. dorostenecké lize. Nelze ani nevzpomenout, že podíl na úspěchu v přeboru škol měli i tehdejší učitelé tělesné výchovy ZDŠ Schulzovy sady a ZDŠ Komenského Josef Němec a Jiří Šolc, oba výborní trenéři v hokejovém oddíle Juta Dvůr Králové n/L.

Pavel Lipták

Související články
Máme pro vás malý seriál o královédvorském hokeji!
Víte že si na dvorském zimáku zahrál i legendární brankář a mistr světa Jiří Králík?
Víte, že královédvorský hokej hrál druhou ligu už před érou Rodosu? A to hned 2 sezony!
Poznáte královédvorské hokejisty z padesátých let?
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 788x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí