Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Historie > sportovní historie

Legendární trenér fotbalových Mistrů Evropy z Bělehradu Václav Ježek studoval na dvorské průmyslovce a hrál za Dvůr Králové fotbal

Redakce / 7.02.2023
Jako student SPŠT Dvůr Králové n/L si pamatuji, jak mi jednou můj učitel němčiny prof. Jaroslav Novotný řekl, že učil v době svého mládí a kantorských začátků Václava Ježka, pozdějšího slavného a uznávaného trenéra Sparty Praha a československé reprezentace, se kterou získal v r. 1976 v Bělehradě titul mistra Evropy.

FOTOGALERIE - Legendární trenér fotbalových Mistrů Evropy z Bělehradu Václav Ježek studoval na dvorské průmyslovce a hrál za Dvůr Králové fotbal

Často jsem na zápasech královédvorských fotbalistů v 1. A třídě na stadionu "Pod Hankovým domem" v 70. a 80. letech slyšel od pamětníků "jó, to když hrával Ježek, David, Sedliský, Rulc a v brance Bělovský, to byl fotbal" ... Kdo ale byli tito, pro královédvoráky, jejich slavní fotbalisté 40. let, na které nedali dopustit?

Václav Ježek

O Václavu Ježkovi toho bylo napsáno mnoho. Určitě to byl nejslavnější fotbalista, který oblékal dres SK Dvůr Králové n/L a maturoval na zdejší Obchodní akademii v r. 1944. Osobně jsem se s ním setkal třikrát a vždy se ptal na své bývalé spoluhráče. Na Dvůr Králové n/L nezapomínal.

František David

František David bydlel na tehdejším nábřeží Dukelských bojovníků, dnešní Benešovo nábřeží, byl urostlé postavy, chodil o holi a navštěvoval pravidelně utkání na stadionu Pod Hankovým domem. Tehdy mě, jako kluka, ale nenapadlo, jakou byl královédvorskou fotbalovou ikonou.

Karel Rulc

Doslova hvězdou byl ale Karel Rulc, rodák z pražských Strašnic. Jen matně si ho pamatuji, bydlel v budově spořitelny na náměstí. Oblékal nejen dres SK Dvůr Králové n/L, poprvé v sezoně 1931 - 1932, ale vyzkoušel si i dres prvoligových Pardubic a vrcholem jeho kariéry byl určitě dres slavné Sparty Praha na Letné v sezoně 1938 - 1939, kde odehrál 6 zápasů a vstřelil 3 branky.
Závěr kariéry v 50. letech odehrál Karel Rulc v Podharti v dresu Tiby Dvůr Králové n/L a dole ve městě za Jutu Dvůr Králové n/L. Karel Rulc měl slavnějšího staršího bratra Oldřicha, který oblékal dres SK Židenice (dnešní FC Zbrojovka Brno) a nastoupil i v 17 zápasech v dresu československé reprezentace. 

Karel Sedliský

Dalším výborným královédvorským fotbalistou byl Karel Sedliský, kterého si pamatuji, ne jako hráče, ale jako návštěvníka fotbalových zápasů. Rodák z obce Hodousice, což je mezi Klatovy a Nýrskem. Václav Ježek se o Karlu Sedliském zmiňuje i ve své knize "Trénoval jsem mistry", kde uvádí, "ve Dvoře Králové měl fotbal tradici, dres SK oblékali bývalí ligoví hráči, například Karel Sedliský, který hrával za Kladno, Teplice a Zlín, nebo Karel Rulc, bratr známého židenického Rulce." 

Karel Sedliský a Karel Rulc byli spoluhráči nejen v dresu Juty ale i Tiby na začátku 50. let. Karel Sedliský v závěru své kariéry na Tibě v Podharti také chvilku i trénoval. A jablko v rodu Sedliských nepadlo daleko od stromu. "Pro mého bratra a mě byl táta velkým sportovním vzorem, který nás k fotbalu přivedl", sdělil mi Petr Sedliský. Mladší syn Karla Sedliského - Petr - hrál 1. dorosteneckou ligu a 2. ligu dospělých ve Spartaku Hradec Králové. Jeho kvality uznával i slavný hráč Dukly Praha, čs. reprezentant a olympijský vítěz z r. 1980 Ladislav Vízek, který jako talentovaný mladík přestoupil do Hradce Králové z Nového Bydžova, když ve svých pamětech napsal, "v Jiskře Nový Bydžov jsem stále hrál v základní sestavě a teď na mě místo nezbývalo. Můj konkurent, který dostával přednost se jmenoval Petr Sedliský".  

Stanislav Bělovský

A brankář Stanislav Bělovský? V r. 1941 postoupili fotbalisté SK Dvůr Králové n/L do celostátní soutěže "Český pohár" a v 1. kole jim byla vylosována slavná pražská Slavia, se svými všemi esy - bratři Bradáčové, Hemele, Kopecký, s Finkem v brance atd. 6. července 1941 přijela do Dvora Králové n/L Slavia Praha a na Hrubých lukách sledovalo její výhru 5:1 pět tisíc diváků !!! Dnes něco nepředstavitelného. Odveta v Praze rovněž skončila výhrou Slavie v poměru 8:3, ale královédvorští určitě nezklamali a tisk napsal "skutečným objevem byl brankář Bělovský, který se ukázal hodný pověsti, která mu předcházela, ba předčil všechna očekávání". Po zápase přišla Stanislavu Bělovskému nabídka ze Slavie Praha na přestup, což dotyčný ale odmítl. Stanislav Bělovský zemřel v r. 2010, ve věku 88 roků.

A není bez zajímavosti, že Karel Sedliský se narodil 7. února 1918 a jeho spoluhráč Karel Rulc ve stejný den, tedy 7. února ale r. 1990 ve Dvoře Králové n/L zemřel ve věku 76 roků.

Pavel Lipták 

Související články
Gymnazista Stanislav Drahorád se utkal s Mistrem světa. Milena Skácelíková je Mistryní sportu. Nahlédněte s námi do historie šachu v našem městě.
Na stadionu v Podharti hrála i Slávie a Dukla Praha s držitelem zlatého míče Josefem Masopustem
Československá fotbalová reprezentace si zahrála na nově otevřeném stadionu pod Hankovým domem
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 776x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
26.07.2024 15:45 - 26.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
26.07.2024 18:30 - 26.07.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník
26.07.2024 17:00 - 26.07.2024 22:00
GRILOVÁNÍ V PASÁŽI - aneb léto na grilu