Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Historie > sportovní historie

Československá fotbalová reprezentace si zahrála na nově otevřeném stadionu pod Hankovým domem

Redakce / 29.04.2023
Jsou sportovní akce, které se nesmazatelně a trvale zapíší do historie daného sportu i dotyčného města. A tak tomu bylo i ve Dvoře Králové n/L. 2. května 1965 byl slavnostně otevřený nový sportovní stadion Pod Hankovým domem.
Fotbalisté Juty Dvůr Králové n/L otestovali před zraky 1600 diváků nový trávník v mistrovském utkání 1. A třídy proti Baníku Vamberk. A bylo se na co dívat. Domácí Juta Dvůr Králové n/L v sestavě: Malý - Hornych, Brož, Kraus - Štruma, Nohejl - Beran, Havlíček, Andrle, Pešek, Vančura a s náhradníky - Adamec, Zollmann, Džodžos vyhrála 3:0 (1:0), když branky vstřelili Havlíček, Beran a Andrle. 

Česká reprezentace

Po roce a deseti dnech, 12. května 1966 přijela pokřtít nový fotbalový trávník do Dvora Králové n/L pod Hankův dům i československá fotbalová reprezentace. Sice se jednalo o B mužstvo, ale i tak ... národní mužstvo nejezdí po českých městech každý den. 

Na trávník se lvíčkem na prsou vyběhli Pavel Kouba, otec pozdějšího brankáře čs. reprezentace a Sparty Praha Petra Kouby, budoucí úspěšní trenéři a fotbaloví experti ing. Jozef Jarabinský a Vladimír Táborský, tehdejší opory Dukly Praha Josef Nedorost a Ivo Novák, legenda Bohemians Praha František Jílek. Z Tatranu Prešov byl přítomný Ludovít Štefan, z košické Lokomotivy Milan Urban a z bratislavského Interu Milan Hrica, Jozef Levický, Anton Obložinský či Eduard Gáborík. 

Juta Dvůr Králové byla posílena několika hráči Sparty Úpice. Přítomných 1500 diváků za řízení hlavního rozhodčího Valeše vidělo opravdu prvotřídní fotbal. Reprezentanti zásluhou rychlé křídelní a kombinační hry se často dostávali do brankových příležitostí s častou střelbou. To se i projevilo na celkovém skóre zápasu, ve kterém čs. reprezentanti zvítězili vysoko 12:2 (7:1), když branky vstřelili - 4 Jarabinský, 3 Obložinský, 2 Štefan a Nedorost a 1 Gáborík.

Tehdejší tisk chválil nejen výkon reprezentantů, ale také napsal z domácího týmu lze pochválit středního obránce Šturmu. A jaká byla tehdy základní sestava československé reprezentace 
mužstva? Kouba - Hrica, Urban, Táborský - Novák, Jílek - Levický, Štefan, Obložinský, Jarabinský, Nedorost. A všimněme si, že reprezentanti hráli systém v rozestavění 3 - 2 - 5, tedy se třemi obránci, dvěmi záložníky a pěti útočníky.

A co říci na závěr? Před 50 a více lety bylo zcela normální, že československá fotbalová reprezentace jezdila po městech českých a slovenských a hrála s klubovými celky, v rámci nějakých oslav nebo výročí. Byla to obrovská propagace fotbalu. Pravda, dnes jezdí hrát taková utkání  Internacionálové ČR, ale přiznejme si, již je to o něčem jiném.

Pavel LiptákSouvisející články
Legendární trenér fotbalových Mistrů Evropy z Bělehradu Václav Ježek studoval na dvorské průmyslovce a hrál za Dvůr Králové fotbal
Obrovským tahounem fotbalistů Tiby Dvůr Králové byl někdejší československý reprezentat Jiří Hledík
Na stadionu v Podharti hrála i Slávie a Dukla Praha s držitelem zlatého míče Josefem Masopustem
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1293x