Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Technické služby

Vánoční stromy se pomalu usazují v centrech velkých i malých měst

Redakce / 14.11.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V polovině listopadu je obvykle ten správný čas pro usazení vánočního stromu do měst. A tradičně se lidé ptají, zda je nutné kácet zdravý strom a převážet ho do centra měst, aby zde byl někdy i po dobu až dvou měsíců součástí vánoční atmosféry.

FOTOGALERIE - Vánoční stromy 2022

Opět po dvou letech!

Všichni se těší, jak si letos užijí rozsvícení vánočního stromečku bez omezení ve městech poté, co se loni náhle rušili společenské listopadové a prosincové akce v rámci proticovidových opatření. Bohužel loni se spolu s touto tradiční akcí rušili většinou vánoční trhy, což trápilo nejen občany, ale zejména malé živnostníky. 

Jak drahý je vánoční strom 

Většina dovezených vánočních stromů v centrech měst mají formu daru: vzrostlých stromů se ve městech zbavují z různých důvodů majitelé firem, obytných i rodinných domů. Ne vždy však darovaný a nabízený strom je pro sváteční atmosféru vhodný. Největší problém bývá s dopravou a manipulací přímo v místě kácení. Není výjimkou, že se právě kvůli manipulaci s celým stromem musí předem složitě řešit prostor kácení tak, aby nedošlo ke škodám na soukromém majetku. Největším nákladem je tak logistika a usazení stromu včetně výzdoby. Málokdy je možné využít strom z majetku městských lesů: jehličnan by měl ideálně růst samostatně, aby jeho koruna byla souměrná a bohatá. 

Hořice

V Hořicích byl letos v pátek 11. listopadu usazen přerostlý smrk, který nebyl v majetku města a o jeho skácení požádali sami majitelé bytového domu v daném sídlišti. Jak uvedlo město Hořice na svém facebookovém profilu, jedním z důvodů žádosti o pokácení byl strach o bezpečnost obyvatel - strom už byl přerostlý. Dalším důvodem bylo zastínění bytů v nižších patrech. „Obecně všechny stromy v obydlených územích musí časem ustoupit a následně probíhá obnova zeleně,“ ozřejmili situaci zástupci odboru Životního prostředí MěÚ Hořice. 

Trutnov

V pátek 11. listopadu byl usazen také jeden z vánočních stromů - jedle obrovská - v Trutnově - a to na „hlavním“ Krakonošovo náměstí. Třicetdevět let starou jedli dostalo město darem od společnost TTC Atrium, s. r. o., v jejímž areálu v centru města rostla. Slavnostní rozsvícení se uskuteční o první adventní neděli a novinkou je jeho vypnutí ihned po Novém roce z důvodu úsporných opatření. Letošní novinkou budou čtyři světelné převěsy na rekonstruované pěší zóně. Správcem veřejného osvětlení je zde soukromá firma - Elektro Lelek, s. r. o. 

Jaroměř - Josefov

Vánoční strom už stojí od pátku 11. listopadu i na Masarykově náměstí v Josefově. Pochází z jaroměřské ulice Na Ptákách. Na náměstí Československé armády v Jaroměři byl o den dříve usazen vánoční strom až z České Skalice. V Jaroměři se na vánoční atmosféru těší lidé i v jiných částech města: pomáhá tomu každý občan výzdobu svého obydlí nebo provozovny, ale všechny ve městě předčí manželé Bauerovi, kteří vyzdobí svátečně bývalé zahradnictví pod Josefovem, které obývají. Pro děti zde bývá mimo jiné schránka na dopisy pro Ježíška a před Vánoci sem míří lidé i ze vzdálenějšího okolí.

Dvůr Králové nad Labem

Ve městě, které je známo výrobou vánočních ozdob, ještě 14. listopadu vánoční strom nestojí. Nový ředitel technických služeb (dále Tsm) a zároveň místostarosta Vítězslav Šturma odmítl naší redakci sdělit termín usazení vánočního stromu ve Dvoře Králové. V zápise z jednání Rady města je však uveden čtvrtek 17. listopadu dopoledne. 

Do dalších částí města není nutné vzrostlý strom dovážet: jak v Lipnici, tak v Žirči využívají k vánoční výzdobě zeleň, která zde roste dlouhodobě. 

Na vánoce se ve městě však nezapomnělo: již na začátku listopadu začala instalace vánoční výzdoby ulic. Město opět využilo finanční dar ve výši 30 tisíc Kč od firmy ČEZ a pořídilo za ně nové světelné dekorace, které doplní výzdobu vánočního stromku na náměstí TGM a náměstí Odboje(před Hankovým domem). Město Dvůr Králové nad Labem neřeší výrazné omezení světelné výzdoby během adventu. Jak vysvětlil starosta Jan Jarolím, nemusí tento problém řešit s ohledem na stávající fixaci vysoutěžené ceny elektřiny. „Navíc dlouhodobě nakupujeme novou vánoční výzdobu v LED variantě, která je z pohledu odběru elektrické energie výrazně úspornější,“ dodal Jan Jarolím. Slavnostní rozsvěcení zde proběhne spolu s trhy ještě před adventní nedělí: již v pátek 25. listopadu 2022.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: fcb profil Město Jaroměř, Město Hořice, Město Trutnov, mudk.cz

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 902x