Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Zastupitelé Dvora Králové se jednomyslně shodli na zájmu prodat průmyslovou zónu Zboží

Město schválilo záměr prodeje průmyslové zóny

Redakce / 19.04.2021, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
EDIT: DNES JE TO PŘESNĚ 5 LET, CO SE NESTALO NIC! Ve středu 20. dubna 2016 se v budově městského úřadu konalo 8. zasedání zastupitelstva. Na programu byl jediný bod - záměr prodeje pozemků v průmyslové zóně Zboží. Schválit záměr se podařilo jednomyslně. Zásadní pro město však budou následující kroky - zejména podmínky smlouvy o smlouvě budoucí s potenciálním investorem. Pozemky průmyslové zóny o velikosti 12 ha lákají společnost Karsit Automotive, s. r. o., Jaroměř. Pobočka ve Zboží by nabídla zhruba 300 pracovních míst.

Na zastupitelstvu se projednával pouze obecný záměr prodeje zóny v rozsahu dle geometrického plánu (bude přiložen u článku). Na základě usnesení se záměr prodeje zveřejní na úřední desce a město bude čekat, kdo se oficiálně o nabízené pozemky bude ucházet. Jelikož na včerejším zasedání zastupitelstva byli přítomni nejvyšší zástupci JUTA, a. s., spekuluje se o tom, že jediným zájemcem nemusí být jaroměřský Karsit. 


Průmyslová zóna Zboží

Jedná se o greenfield (pozemek na zelené louce) mezi Dvorem Králové a částí Dvora - Zboží o velikosti 12 ha, přičemž ne všechny pozemky patří městu. Zájem o tyto pozemky již projevili v minulosti i jiní investoři. Je otázkou co je vždy od investic ve Dvoře odradilo: náklady související s nezbytnými terénními úpravami pozemků, zasíťování, dopravní infrastruktura, vyjmutí z pozemkového fondu nebo tlak ostatních investorů ve městě?

Zkusme spočítat, kolik by stálo přivedení inženýrských sítit do průmyslové zóny za stávajících podmínek, vynětí pozemků z pozemkového fondu a také „zarovnání” tohoto průmyslového kopečku. 

Všechny okolnosti týkající se skutečného prodeje včera zazněly v malém prostoru zasedací místnosti starosty, kam se vešlo 19 zastupitelů, vedoucí odborů MěÚ, kameramani ČT, několik zaměstnanců úřadu, novináři a diváci. Všechny vyjádřené informace však byly zatím skutečně jen hypotetické a my se necháme překvapit, jestli se nakonec průmyslová zóna skutečně prodá, komu a za jakých podmínek.

Informace o společnosti KARSIT

Společnost Karsit je jaroměřská firma, za níž stojí František Řípa. Ten již loni v prosinci oznámil záměr rozšiřovat svojí výrobu. Nabízely se průmyslové zóny v Ostroměři, Náchodě, Smiřicích a Opočně. Hlavním odběratelem Karsitu je koncert Volkswagen, což zaměsntancům zaručuje vyšší minimální mzdy než jsou obvyklé u jiných zaměstnanců v regionu. Své zkušenosti má například sousední Jaroměř, kde se vyrábí blatníky, dveře či kapoty pro Škodu Auto. Nová továrna by se v případě dohody a zahájení stavebních prací mohla otevřít v roce 2019.

Karsit vznikl v roce 1992, automobilová divize holdingu má dva výrobní závody v Jaroměři a další v Příbrami, Postřelmově na Olomoucku. Ve Dvoře Králové nad Labem vyrábí malé zahradní traktory pro sečení trávy. Ve Dvoře také Karsit vlastní pozemky za novou „obchodní zónou - Deichman, Takko, DM atd.) až k útulku, jejichž součástí jsou i haly ze 70. let

Do skupiny Karsit patří v rámci divize služeb také konferenční a hotelové centrum K-TRIUMF ve Velichovkách, ke kterému si na stejném místě loni koupila i zkrachovalé a dnes již opět fungující Lázně Velichovky.


Průběh zastupitelstva

Jak připomněl zastupitel Jan Bém, Karsit v dopisu starostovi předpokládá, že na hranici pozemků budou přivedeny inženýrské sítě a pozemky budou připraveny pro investiční záměr. 

Na zastupitelstvu se neřešilo případné financování těchto investic městem, ale otázka, kdo to bude platit - město či investor? Na podobný dotaz pana Béma, který se zajímal konkrétně o náklady za vynětí z pozemkového fondu, pan starosta řekl, že záměr bude probírat s každým zájemcem zvlášť včetně řešení dalších věcí včetně inženýrských sítí. Ale vedení má zájem o to, aby vynětí z pozemkového fondu platil investor. 

Faktem je, že investoři mají zájem na tom, aby tato „úřední” kolečka kolem přípravy průmyslových zón obstaralo město. Od těchto podmínek a požadavků se bude odvíjet i cena pozemků průmyslové zóny. Jak potvrdil pan starosta, pozemky se mohou prodat za 500 Kč/m2 nebo za 100 Kč/m2. Je na dohodě mezi městem a investorem, za jakých podmínek bude prodej probíhat. Jedno je jisté: peníze na tuto investici v letošním rozpočtu nejsou, i když samozřejmě existuje položka neplánovaných výdajů. 

Zastupitel Mudr. Hroneš (ODS) předložil ostatním výpočet plochy potřebné pro záměr Karsitu a divil se, proč má Karsit zájem o celou průmyslovou zonu, když dle jeho výpočtů (300 zaměstanců, velikost hal a nezbytných okolních pozemků), by Karsit potřeboval jen cca 5 ha. Dále uváděl příklady z minulosti, kdy Juta odkoupila pozemky v Žirči a veškeré inženýrské invetisce šly za ní. Dále upozornil na to, že ve Dvoře Králové máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v regionu a na úřadě práce je evidováno 600 lidí. V pekárně v Choustníkově Hradišti mají nedostatek zaměstnanců, o práci v Jutě se nikdo nezajímá. 

Starosta potrvdil, že představa Karsitu je zastavět 8-9 ha plochy, ještě lépe 10 ha, a pokud budou mít 12 ha, o to lépe. Zároveň dodal, že je věc zaměstnavatele, jestli si své zaměstance sežene. Podobně reagoval starosta i na dotaz pana Béma, který poukazoval na složitost dopravní cesty Dvůr Králové-Rychnov n. Kněžnou, Vrchlabí či Mladá Boleslav, které by Karsit při své investici ve Zboží musel používat. Starosta argumentoval, že je to věc investora, aby si tyto záležitosti ohlídal. 

Na konec starosta uklidnil všechny přítomné tvrzením, že vedení by si v rámci smlouvy o smlouvě budoucí chtělo pohlídat celý investiční záměr i v časové rovině, stejně jako samotný prodej pozemků až do stavebního povolení či kolaudace. Na dotaz pana Béma, kdo bude garantem smlouvy starosta trochu váhavě odpověděl, že smlouva bude určitě někomu zadána a garantem bude rada města, která bude dostávat výstupy a u které by se ten finální produkt smlouvy o smlouvě budoucí měl narodit.

Zastupitelka Mgr. Vaňková poukázala na plánovaný obchvat vedoucí průmyslovou zónou. 

Jak se k záměru prodeje zóny vyjádřil majitel Juty podnikatel roku 2014 pan Hlavatý - si poslechněte v reportáži ČT (10:47 min.)

Přínos nového majitele průmyslové zóny ve Zboží pro město tak bude záviset na podmínkách smlouvy o smlouvě budoucí a seriozností jednání daného investora. 


Mimo toto téma se zastupitel Dušan Kubica zeptal na možnost přeúvěrování současných úvěrů města vzhledem k součásné velmi nízké úrokové sazbě. Pan starosta měl nahráno na smeč, neboť nedávno, dle svých slov, právě tuto problematiku řešil s vedoucím odboru rozpočtu a financí panem Plecháčem, který i na včerejším zastupitelstvu popsal aktuální úvěrovou situaci města jako nevhodnou k přeúvěrování vzhledem k obsahové i časově struktuře úvěrů. Úvěry související s dotacemi měly již při svém vzniku velmi výhodné úročení a úvěry s vyššími úroky budou splatné během dvou let. 

Autor: Kateřina Sekyrková

Související články
Město láká podnikatele na spolupráci v turistické regionální hře
"Je to vrchol mé kariéry," řekl k vyznamenání z rukou prezidenta Jiří Hlavatý
V lahvovně Tambora pracuje unikátní automatická linka
Válka sklenářů ve Dvoře Králové
Nové číslo vlastivědného čtení je celé o TIBĚ
Teplárna ve Dvoře Králové oslavila šedesátku!
Sbírka mezi zaměstnanci JUTA, a.s, vynesla letos místním neziskovkám 110 tisíc Kč
Nejvíce adeptů na titul Vesnice roku je v Královéhradeckém kraji. Za Královédvorsko bojují Borovnice a Velký Vřešťov
O královédvorskou průmyslovou zónu "na kopečku" projevily zájem hned dva subjekty
Průmyslová zóna už má kupce jistého, vyhrál Karsit
Prodej průmyslové zóny ve Zboží nebude jednoduchý. Vypadávají kostlivci. Nebo vznikají dezinformace?
Prodej průmyslové zóny ve Zboží bude projednávat zastupitelstvo v úterý 16. srpna 2016
Související odkazy
Výrobní závody Karsitu
 
Vaše komentáře
MzdyVilda, 21.04.2016 13:09, Reagovat
Nejvíce se bojím toho aby se opravdu pan senátor nepostaral o to, že to nebude. Jak sám uvedl, mzdy jsou problém a firmy své zaměstnance přeplácí a tím přetahují. V jiných mediích proběhlo něco o skutečnosti, že pokud se v nových lisovnách bude lisovat pro VW, tak on má právo říci výši minimální mzdy. To by se mohlo v pohodě přiblížit oné mzdě Auto Škoda. To by bylo dobře a pro tradiční firmy v regionu špatně.

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 6321x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku