Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

V Temném dole se staví výjezdové stanoviště pro záchranáře, nyní jezdí do východních Krkonoš až z Trutnova

Stavba bude hotová v dubnu 2021

Redakce / 14.06.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Královéhradecký kraj zahájil v Temném Dole stavbu výjezdového stanoviště a školicího centra pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje. Sloužit bude záchranářům k rychlejším výjezdům do horských středisek východních Krkonoš. Nyní je nejbližší výjezdová stanice záchranky pro oblast východních Krkonoš (Pec pod Sněžkou, Janské Lázně a Malá Úpa) až v Trutnově.
 

 Investici spolu s vybavením střediska za 42 milionů korun včetně DPH pokryje z 90 % evropská dotace, zbytek uhradí kraj. V rámci projektu kraj počítá s vybudováním prostorů i pro ostatní složky integrovaného záchranného systému pro případy mimořádných událostí. Do nového objektu pořídí vybavení zhruba za 6 milionů korun včetně DPH, například nábytek, dvanáct simulátorů, na kterých budou záchranáři trénovat postupy při náhlé zástavě oběhu či kritickém stavu pacienta, nebo trenažér pro nácvik invazivních výkonů. Ukončení stavebních prací je plánováno na duben 2021.

 „Pro záchranáře z trutnovské základny je hodně obtížné v horských oblastech dodržovat zákonem stanovený čas dojezdu na místo zásahu. Základna totiž stojí v místě s častými změnami počasí, a to především v zimě v podobě lavin, orkánů nebo masivních námraz. Výstavbou dvou nových objektů včetně garáže umožníme záchranářům snížit dojezdovou dobu do celoročně navštěvovaných středisek východních Krkonoš. Nové budovy využijeme i pro zajištění výcviku a školení personálu složek integrovaného záchranného systému,“ řekl náměstek Aleš Cabicar odpovědný za oblast zdravotnictví.

„I přes všechny překážky, které jsme museli překonat v rámci složité majetkoprávní přípravy například během jednání se Správou Krkonošského národního parku, jsme dosáhli zásadního cíle, a to začít stavět,“ uvedl radní Václav Řehoř.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje disponuje 15 výjezdovými stanovišti v kraji, a to třemi v Hradci Králové, Vrchlabí, Dvoře  Králové nad Labem, Náchodě, Jaroměři, Broumově, Jičíně, Nové Pace, Hořicích, Novém Bydžově, Rychnově nad Kněžnou a Opočně. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj

Foto: redakce

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 387x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět