Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu bez diváků. Šanci mají prosincové vánoční trhy

Redakce / 27.11.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Advent letos začíná v neděli 29. listopadu. Bohužel letos neproběhnou vánoční tradiční akce, mezi které patří i rozsvěcení vánočního stromu. Jak budou tedy letos vánoce v regionu vypadat?

Trutnov s menším stromkem, ale novým místem

Zrušení všech vánočních akcí hlasil jako první Trutnov: a to již 11. listopadu. “Přál bych si, aby se lidé i v této nezvyklé době poznamenané koronavirem mohli alespoň na chvíli zastavit a nasát sváteční atmosféru. My jsme bohužel kvůli snížení rizika šíření onemocnění COVID-19 zrušili slavnostní rozsvícení vánočního stromu, vánoční trhy i silvestrovský ohňostroj,” sdělil občanům Ivan Adamec, starosta Trutnova. Na Krakonošově náměstí budou mít letos menší strom, a to kvůli omezení přístupu přes rekonstruovanou pěší zonu. Smrk pichlavý zde opět ozdobí 70 zlatých koulí o průměru 20 centimetrů, řetězy s efekty či animované hvězdy, které jsou během dne bílé a v noci svítí. Novinkou v Trutnově bude vánoční strom ve Starém Rokytníku. 

Dvůr Králové doufá v prosincový vánoční jarmark

Také ve Dvoře Králové by měla být dokončena výzdoba před začátkem adventu. Ve městě jsou již nyní instalovány v ulicích světelné převisy, novinkou budou vánoční motivy na sloupech veřejného osvětlení u Hankova domu a na náměstí T. G. Masaryka. Smrk ztepilý, 13metrový obr z Hajnice, bude umístěn na náměstí TGM v pátek 20. listopadu ve večerních hodinách. Ani v letošním roce nebude před ním chybět tradiční Královédvorský betlém dle návrhu Taťány Ruprichové. Vánoční atmosféru na náměstí dotvoří opět malé vánoční stromečky s ozdobami od dětí ze základních a mateřských škol. 

Bohužel i zde proběhne začátek adventu bez tradičních akcí. Nebude se konat tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu spojené s ohňostrojem, ani celodenní vánoční jarmark. „I když je situace ve městě příznivější a počet nemocných s covidem-19 klesá, nechceme občany vystavovat žádnému riziku, takže jsme se rozhodli slavnostní rozsvícení vánočního stromu včetně plánovaného doprovodného programu zrušit. Doufám ale, že si to vše vynahradíme opět za rok,“ uvedl starosta Jan Jarolím. 

Vánoční jarmark by se mohl konat až při stupni 3 protiepidemilogického systému ČR (PES). Jak portálu kralovedvorsko.cz vysvětlil jeho organizátor Radek Aleš, stále přichází po domluvě s městem v úvahu náhradní prosincový termín, a to 18. či 19. prosince. “Záleží na aktuálním stupni PES, trhovci jsou připraveni vyrazit a těší se, až budou moc své výrobky osobně nabízet,” dodal Aleš.

Ježíškova kancelář i online trhy v Jaroměři

V Jaroměři proběhne slavnostní rozsvícení vánočního stromu také nakonec bez diváků a programu. Ke stromečku však bude od 1. do 10. prosince umístěna Ježíškova kancelář, kam děti mohou poslat dopis Ježíškovi, který určitě odepíše. Navíc u stromku bude pro letošní rok novinka: překvapení z dílny místní řemeslné střední školy. 

V Jaroměři již také dlouhodobě nabízí vánoční atmosféru betlém u domu manželů Bauerových. Po loňské nešťastné události, kdy někdo ukradl kasičku s dobrovolným vstupným prodali manželé svůj betlém městu Česká Skalice na nově zrekonstruované náměstí a rozhodli se již těmto vánočním aktivitám nevěnovat. Před pár dny však přišli s dobrou zprávou: svůj dům opět nasvítí, jako každý rok, v první adventní neděli, tedy 29. listopadu v 16 hod. poprvé. Jak uvedli na svém fcb profilu, "Svítíme každý den od 16:00 hodin do 22:00 hodin s hudbou, po 22:00 hodině jen svítíme, každý den do 01:00 hodin. Zhasínáme na Tři krále. Každou půlhodinu proběhne celý cyklus rozsvícení do rytmu koled: v celou hodinu delší cyklus, v půl cyklus kratší. I letos budou DOPISY JEŽÍŠKOVI! Schránka pro dopisy Ježíškovi je umístěna v novém betlému."

“Umělecká kolonie Bastion IV plánovala organizaci online trhů, čímž chtěla podpořit české výrobce a prodejce,” informovala portál jaromersko.cz Markéta Drahorádová z Odboru školství, kultury a tělovýchovy v Jaroměři. Podrobnosti se nám však nepodařilo zjistit. 

Kuks bez vánočních trhů

Již v polovině listopadu se měly konat vyhlášené tradiční Vánoční trhy v Kuksu, které byly také zrušeny. Již předem je také avizováno zrušení Vánoční mše, kterou organizuje v Kuksu Hospital Kuks ve spolupráci s obcí Kuks Janem Čepičkou a Stanislavem Rudolfským a která měla proběhnout 19. prosince 2020.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: město Dvůr Králové, město Jaroměř, město Trutnov

Související články
Vánoční akce jsou ve Dvoře Králové zrušeny, čeká se na stupeň 2 protiepidemického systému ČR
Nedělní adventní ráno ve Dvoře Králové nad Labem
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1421x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku