Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Rekonstrukce a modernizace autobusových nádraží prostupuje krajem

Redakce / 21.10.2022, Chlumec nad Cidlinou - Okres Hradec Králové
Není to dávno, co byly slavnostně otevřené nové dopravní terminály v Hořicích, Nové Pace, Jaroměři nebo Peci pod Sněžkou. Do seznamu měst s rekonstruovaným autobusovým nádražím přibyl na podzim roku 2022 i více než 5tisícový Chumec nad Cidlinou na Hradecku.

Nový terminál veřejné dopravy

Autobusové nádraží se zde nachází se přímo u vlakového nádraží, což oceňují zejména ti cestující, kteří zde přestupují a pokračují v jízdě dále.

Tamní nádraží bylo v neutěšeném stavu již dlouhou dobu. Mělo podobu betonové plochy se zchátralými parkovacími zálivy pro autobusy a nedostatečným počtem míst pro osobní auta. Bohužel více než 8 let se nedařilo městu získat souhlas majitelů pozemků. Nakonec si pro něj dojeli v roce 2019 k potenciálním majitelům do Francie. Tehdy se náklady na výstavbu nového terminálu včetně zázemí, parkoviště pro kola, zabezpečovacím a informačními systémem měla vyšplhat max. na 33 mil. Kč. Většina částky měla být financována z evropské dotace. 

Nyní je již v procesu také celková rekonstrukce sousední výpravní železniční budovy, která má stát kolem 80 mil. Kč. 

Dvůr Králové má vítěze architektonické soutěže

Dalším městem, které by se mohlo v následujících letech pochlubit novým autobusovým nádražím, je Dvůr Králové. V týdnu před komunálními volbami byly prezentovány v jednom z pater Mayerovy továrny ve Dvoře Králové soutěžní návrhy na rekonstrukci tamního nádraží včetně vítězného projektu, který počítá se zachováním dvoupatrové budovy. Tuto budovu, patřící k nádraží, město koupilo od společnosti Arriva až dodatečně. Poté, co mělo ve vlastnictví pozemek i budovu, vypsalo architektonickou soutěž. Město nyní bude hledat vhodné financování této investice, která se odhaduje na 70 mil. Kč. 
Bohužel ve Dvoře Králové se však nejedná o dopravní uzel veškeré veřejné dopravy, protože vlakové nádraží se nachází daleko od centra a vybrané autobusové spoje, zejména dálkové z Prahy do Pece p. Sněžkou, na autobusové nádraží kvůli časovému prostoji vůbec nezajíždějí. Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj
Foto: KHK, studio M2au

Související články
Rekonstrukce autobusového nádraží
Otevření autobusového nádraží v Hostinném
Přestavba vlakového a autobusového nádraží v Náchodě se hlásí o nejkrásnější proměnu 2018
Jaroměř patří mezi další města v kraji, která mají nové autobusové nádraží
Město přikoupilo k pozemku autobusového nádraží i budovu. Revitalizace areálu tak může být komplexní
Vaše komentáře
Opět ostuda, 21.10.2022 18:04, Reagovat
Je již tradicí současného vedení města, že nic nejde. Okolní města se nám vzdalují mílovými kroky a u nás zuří žabomyší válka, kdo toto město povede další 4 roky. Nedej bože, aby to bylo opět pod taktovkou ANO, Další 4 roky stagnace a kašlání na lidi. Dostaneme už tady ve Dvoře rozum ????

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 625x