Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Nárůst kriminality o 419 % v průmyslové zóně na Rychnovsku řeší i vnitro

Redakce / 23.01.2017, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Kvůli zvýšené kriminalitě v průmyslových oblastech v Plzeňském a Královéhradeckém kraji vznikne na ministerstvu vnitra pracovní skupina. Velký nárůst počtu zaměstnanců firem, především z Polska, Rumunska a Bulharska, přináší podle starostů a hejtmanů problémy v dopravě a bezpečnosti.

V Kvasinách na Rychnovsku, kde má závod automobilka Škoda Auto, narostla kriminalita ve srovnání s předchozím rokem o 419 %

„Situace v okolí průmyslové zóny Solnice - Kvasiny - Rychnov nad Kněžnou je problematická především z hlediska drobné kriminality. Velké problémy dělají pracovníci firem z hlediska přestupků vůči občanskému soužití, rušení nočního klidu a též dopravních přestupků. Je pro mne nepřijatelné, aby tato situace nadále eskalovala. Jednání s ministrem vnitra vnímám pozitivně a ne jen ve spolupráci s Policií ČR situaci řešíme,“ řekl po jednání hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Podobnou situci řeší v Plzni, kde se kriminalita v Borských polích meziročně zvýšila o 50 procent. Do řešení problému chce Chovanec zapojit především zaměstnavatele. „Chceme je vyzvat k nějaké společenské odpovědnosti,“ řekl ministr. Problém je podle něj zejména u pracovních agentur, které nemají jasná pravidla. Nejčastěji se zaměstnanci firem dopouštějí dopravních přestupků, ruší také noční klid a veřejný pořádek.

V rámci konkrétních přestupků ve všech problematických lokalitách jsou nejčetnější tyto přestupky:

  • v dopravě (cca 50–60 % všech přestupků)
  • proti majetku (cca 20–30 %)
  • proti občanskému soužití (10–20 %)
  • proti veřejnému pořádku (do 10 %)

„Já chci zhruba do měsíce dát na vládu materiál, analýzu, kde bychom popsali stávající problémy. Popsali bychom takové tři okruhy, jeden operativní, druhý okruh, který nepotřebuje zásah do legislativy, a třetí legislativní. Chceme přizvat ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj jde o nastavení pravidel v oblastech, kde je nízká hustota zalidnění a přichází do nich velké množství cizinců.

Čtvrteční schůzky na Ministerstvu vnitra se zúčastnili i krajští policejní ředitelé. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého byla v oblastech posílena přítomnost pořádkové policie. Policisté také spolupracují s polskou policií.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: www.kr-kralovehradecky.cz

Foto: www.Škoda-auto.cz

Související články
Automobilka v Kvasinách chce více autobusových spojů v kraji včetně Dvora Králové. Jejich provoz sama uhradí.
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2105x